Gülay Akay : “Girişimci Kadin Diş Hekimleri İçin Franchise Modelimiz Bir Firsat”

Gülay Akay : “Girişimci Kadin Diş Hekimleri İçin Franchise Modelimiz Bir Firsat” Gülay Akay : “Girişimci Kadin Diş Hekimleri İçin Franchise Modelimiz Bir Firsat”

Dentakay Diş Polikliniği Kurucusu Dr. Gülay Akay, Başlattiği Franschise Diş Kliniği Modelini Klass’a Anlatti  

“GİRİŞİMCİ DİŞ HEKİMLERİ İÇİN
FRANCHISE MODELİMİZ BİR FIRSAT”
Kurucularından olduğu diş kliniği markası Dentakay ile 47 farklı ülkeden Türkiye’ye hasta getiren, Londra ofisi sonrası Riyad’da da klinik açmaya hazırlanan Dr. Gülay Akay, üst düzey diş tedavilerini güncel teknolojiyi kullanarak ve yüksek kalite standartlarını gözeterek sunma konusunda önde gelen bir isim. İstanbul, Ankara ve Antalya’daki yedi farklı klinikte devam ettirdiği çalışmalarını franchise modeli ile büyütmeye devam ettiklerini belirten Gülay Akay, hem Türkiye’de hem de yurt dışında diş kliniklerine şube açma hakkı tanıdıklarını ve böylece markasının globaldeki bilinirliğinin onlara güç kattığının altını çiziyor. Franchise modelinin girişimci ruha sahip kadın diş hekimleri adına da birçok fırsat barındırdığını ifade eden Akay, modeli uzun araştırmalar ve profesyonel ekipler desteğiyle belirleyerek alanında deneyimli bir kadro kurduklarını belirterek Türkiye’de elde ettiği başarıyı franschise kliniklerinde de yaşatmak istediklerini vurguluyor. Dentakay Diş Kliniği Kurucusu Dr. Gülay Akay ile başlattıkları franschise diş kliniği modeli ve kadın girişimciliği üzerine Klass okurları için keyif dolu bir röportaj gerçekleştirdik.

Gülay Hanım, markanızın hikayesi nasıl başladı?
Eşim Onur Akay ile 2019’da kurduğumuz Dentakay Diş Kliniği zinciri, bugün Türkiye’nin sağlık ihracatındaki ilk akla gelen markaları arasında. İstanbul, Ankara ve Antalya’daki yedi farklı klinikte devam ettirdiğimiz çalışmalarımızı franchise modeli ile ülkemizde büyütmeye başladık. Şu an hem Türkiye’de hem de yurt dışında diş kliniklerine şube açma hakkı tanıyoruz. Markamızın globaldeki bilinirliği onlara güç katıyor. Londra ofisimiz sonrası Dentakay’ın ilk yabancı ortaklığı kapsamında ilk yurt dışı kliniğimizi Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da açmak için anlaştık. Türkiye’de de aynı model hızla büyüyor. Türk ve yabancı diş hekimleri başarımızı görüp yeni klinikler açmak için bize güveniyor. Özellikle kadın diş hekimlerimizden bu ilgiyi görmek mutluluk veriyor.

 ‘TÜRKİYE’DE ELDE ETTİĞİMİZ
 BAŞARIYI FRANSCHISE KLİNİKLERİMİZE
 DE YAŞATMAK İSTİYORUZ’
Franchise modelinizi anlatabilir misiniz?
Franchise modelimiz girişimci ruha sahip diş hekimlerimiz adına birçok fırsat barındırıyor. Modelimizi uzun araştırmalar ve profesyonel ekip desteğiyle belirleyerek tümü alanında deneyimli bir kadro kurduk. Türkiye’de kendi diş kliniğini tabelası ve kurumsal imajıyla Dentakay’a çeviren markalardan giriş bedeli olarak büyüklüklerine göre sahip oldukları koltuk başına bir bedel alıyoruz. Ayrıca ciro üzerinden bir yüzde talep ediyoruz. Bu bedelin bir kısmı marka kullanım bedeli, diğer bir kısmı ise genel halkla ilişkiler çalışmalarına katkı payı olarak kullanılıyor. Modelimiz ve markamız büyümek isteyen küçük ve orta ölçekli diş hekimlerince oldukça talep görüyor. Türkiye’de elde ettiğimiz başarıyı franschise kliniklerimize de yaşatmak istiyoruz. Yabancı hastalara sunduğumuz kaliteyi Türk hastalarımıza da sunmak için franchise modelimizi diş hekimlerine sunuyoruz.

Franschise’larınıza katkılarınız nedir?
Açıkçası Türkiye’de hiçbir diş kliniğinin global alanda yapmadığı markalaşma ve reklam yatırımını bu zamana kadar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu sebeple ilk olarak franschiselarımıza ciddi anlamda pazarlama ve reklam desteği vadediyoruz. Keza hasta sayımız ve büyüklüğümüz itibariyle ciddi bir tıbbi malzeme satın alma gücüne ve fiyat avantajına sahibiz. Aynı avantajı franschiselarımıza da sunmak istiyoruz. Bunun yanında kendimizin kurduğu laboratuvarları franshicelarımızın da kullanımına açmak ve tüm bu desteklerle karlılıklarını arttırmayı hedefliyoruz. Keza kurucusu olduğumuz Dentakay Akademi ile hekimlerimize eğitimler veriyor, destek amaçlı finansal denetimlerde bulunarak ve performanslarını ölçerek hep beraber gelişim alanları belirliyoruz. Tüm bunları sürekli hizmet veren Franchise destek hattı ile de takip ediyor, soru ve talepleri alıyor, kliniklerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyoruz.

Bir kadın olarak yurtdışı girişimcilik süreçlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye’nin ve Türk kadınlarının anlatılası birçok hikayesi var. Ülkemizin kadınları sadece çalışkan değil aynı zamanda sabırlı ve inançlı. Çalışkan olabilirsiniz ama sabır ve dirayetiniz olmazsa bir yerde vazgeçersiniz. Kadın girişimcilerimizin bu anlamda ciddi bir potansiyeli var. Keza yaratıcıyız da. Yurt dışına ürün ihraç eden, bu pazarlardaki ihtiyaçları belirleyebilmiş ve rekabet şartlarını çözmüş birçok başarılı isim mevcut. Ama yine de daha çok global Türk kadının hikayesinin duyulmasına ihtiyaç var. Türkiye markasını ve ülkemizin uluslararası iş dünyasındaki prestijini yükseltecek isimler yine kadınlarımız olmalı.