Güçsüz Kadın Yoktur, İmkanları Güçlü Olmayan Kadınlar Vardır

Güçsüz Kadın Yoktur, İmkanları Güçlü Olmayan Kadınlar Vardır Güçsüz Kadın Yoktur, İmkanları Güçlü Olmayan Kadınlar Vardır

Baha Berkin Onur ve Medya Kurucusu Hazal Bilginer, ortak yürüttükleri sosyal sorumluluk projelerini Klass’a anlattı.  

Kendi adını taşıyan markasıyla dijital medya ve marka danışmanlığı konusunda verdiği hizmetlerle başarısını kanıtlayan Hazal Bilginer, aynı zamanda ‘Yılın Girişimci İş Kadını’ ödülün de sahibi. İş hayatındaki başarısı kadar sosyal duyarlılığı ile de bilinen Hazal Bilginer, iki yıldır üzerinde çalıştığı bir proje kapsamında bu zamana kadar 52 kadını iş sahibi yaparak iş hayatında kadınlara eşitlik sağlanmasına katkıda bulundu. Mimarlık bölümü öğrencisi aynı zamanda gelecek vadeden bir oyuncu adayı olan Baha Berkin Onur ile iş birliği yaparak bu projesini farklı bir boyuta taşımak ve bir dernek kurmak için çalışmalarını sürdüren Hazal Bilginer ile sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarını ve gelecek hedeflerini  Park Hyatt İstanbul-Maçka Palas’ın muhteşem atmosferinde Klass okurları için konuştuk.Hazal Hanım, kadınlara ve eğitim gören çocuklara yönelik önemli bir sosyal sorumluluk projesi başlattınız? Bu projenizin detaylarını sizden dinleyebilir miyiz?
Bu proje iki yıldır üzerinde çalıştığım bir proje. Özellikle Doğu Anadolu bölgesinde şiddet gören, kısıtlı imkanlar ile yaşayan kadınlara ve tacize uğrayan kızlarımıza bir akademisyen olarak eğitim verip daha sonrasında onları iş sahibi yapmayı hedefledim. Bu alandaki bağlantılarımı da kullanarak bu yıl bu çalışmalarımı dernekleştirmeyi ve daha da büyütmeyi planlıyorum. Bu planlamalar arasında beraber projelerimizi yürüttüğümüz, arkadaşım Baha Berkin Onur ile çalışmaya karar verdik. O da bu projeyi duyunca çok heyecanlandı. Genç yaşına rağmen uzun süren gözlemlerim sonucu disiplinli, istikrarlı ve hevesli kişiliğini gördükten sonra ve hayalleri ve amaçları için gösterebildiği fedakarlıkları fark ettikten sonra projeyi birlikte yürütebileceğimize karar verdim. Şu ana kadar birçok kadını iş sahibi yaptım. Bu çalışmaları mı da sosyal medyamda paylaştım.

Baha bey, sizi de daha yakından tanıyarak projeye nasıl dahil olduğunuzu dinleyebilir miyiz?
Ben Özyeğin Üniversitesi’nde mimarlık bölümü öğrencisiyim. Eğitim hayatımın haricinde ilgilendiğim projeler de var. Hazal Hanım’la yaptığımız iş birliği bunlardan bir tanesi. Birlikte çalışıyoruz. Hazal Hanım bana bu projeden bahsettiğinde ben de katılmak istedim. Öncesinde kimseyi dahil etmek istemediğini söyledi ama benim çok istekli olduğumu görünce fikrini değiştirdi. İkna kabiliyetim de bunda etkili oldu. Kendisi de bana güvendi bu çalışmaları birlikte yürütmeye karar verdik. Ağustos ayı itibariyle beraber projelere hızlı bir şekilde başladık. Daha öncesinde bana sosyal medya konusunda danışmanlık yapan kişiler tarafından yanlış yönlendirildim. Sonrasında oyunculuk eğitimi almaya başladıktan sonra bir arkadaşımızın vesilesiyle Hazal Hanım’la tanıştım. Kendisine ve projelerine güvendim.   Onunla çalışmaktan büyük bir keyif alıyorum. Sadece sosyal medya konusunda değil hayatımın her alanında beni yönlendiriyor.

Baha Bey, bildiğimiz kadarıyla mimarlıktan farklı alanlarda da eğitim alıyorsunuz. Bu yönünüzden de bahsedebilir misiniz?
Daha öncesinde bir süre müzikle alakalı eğitim gördüm. Şu anda İstanbul Film Akademi’de Hilal Saral’dan kamera önü oyunculuk eğitimi alıyorum. Aynı zamanda tanınmış cast direktörlerinden de oyunculuk eğitimi alıyorum. Alanında iyi oyuncu koçlarıyla çalışıyorum. Oyunculuğa iyi bir eğitim alarak girmek istedim. Okulum ile oyunculuk eğitimini bir arada götürmeye çalışıyorum. Eğitimimi bitirdikten sonra ünlü değil birçok yönden donanımlı bir oyuncu olmak istiyorum.

Hazal Hanım, proje kapsamındaki hedefleriniz nelerdir? Gelecekte neler yapmayı planlıyorsunuz?
Güçsüz kadın yoktur, imkanları güçlü olmayan kadınlar vardır. Ben bu durumdaki kadınların hepsine altın bilezik kazandırıp ne kadar güçlü olduklarını onlara göstermek istiyorum. Bu proje ile tek hedefim bu. Ben 2014’te ‘İki Kalem Bir Silgi İki Defter’ adında bir kampanya düzenlemiştim. Önceleri arkadaşımla yapılan bir kampanyayken zamanla büyüdü. Arkadaşım iki-üç yıldır dernek halinde çalışıyor. Amaçlarımdan biri de yeni kampanyalarla okullara da destek olmak. Halihazırda okullara yönelik projelerde de yer alıyoruz. Bu konuda da Baha Bey bana destek veriyor. Çevremizi kullanarak imkanları kısıtlı olan çocukların okul ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Önümüzdeki dönemde dernek haline gelmek ve projelerimizi bu dernek çatısı altında yürütmek istiyoruz.

Mekan: Park Hyatt Istanbul - Maçka Palas

Baha Berkin Onur, Hazal Bilginer