Görme Bozukluklarının Eğitim Sürecine Olumsuz Etkisi Olabilir

Görme Bozukluklarının Eğitim Sürecine Olumsuz Etkisi Olabilir Görme Bozukluklarının Eğitim Sürecine Olumsuz Etkisi Olabilir

Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Şenay Yılmaz, göz sağlığının eğitim sürecindeki önemini ve etkilerini Klass’a anlattı.  

Çocukların özellikle okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayeneleri yapılırsa, bu dönemde oluşabilecek görme problemleri erken yaşta tespit edilerek, bir veya iki gözde de kalıcı görme kayıpları oluşma riski engellenebilmektedir. Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Şenay Yılmaz, çocukluk döneminde yapılacak düzenli göz muayeneleri sayesinde hem gelişme çağında hem yetişkinlik dönemlerinde yaşanabilecek pek çok problemin önüne geçilebildiğinin altını çizerken, özellikle eğitim sürecindeki başarı için çocuk göz sağlığının önemini Klass okurları ile paylaştı.

Çocukluk dönemi, bir bireyin gelişimi ve yetişkinlik dönemine hazırlanması adına çok büyük önem taşıyor. Özellikle gelişme dönemindeki çocukların, dünya ile ilgili öğrendiği tüm bilgilerin yüzde 80 oranında görme duyusu sayesinde algılandığını belirten Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Şenay Yılmaz, “Görme duyusu, gelişme çağındaki her çocuğun hayatında tahmin edildiğinden daha büyük bir yer kaplıyor. Yapılan araştırmalar, eğitim çağındaki çocukların öğrendiği bilgilerin yüzde 80’inin görme duyusu sayesinde algıladığını ortaya koyuyor. Ülkemizde her üç çocuktan birinde görme bozuklukları mevcut. Ne yazık ki bu sorunun farkında olmayan aileler, çocuklarının okuldaki başarısızlıklarını ‘öğrenme yeteneği düşük’ şeklinde yorumluyorlar ve bu durumun görme problemleri ile alakalı olduğunu tespit edemiyorlar. Oysa bahsi geçen çocuk, gerekli önlemler alındığı takdirde hem akademik hem de davranışsal olarak kendisini geliştirebilir. Dolayısıyla aileler, çocuklarının düzenli göz muayenelerini aksatmamalılar. Bu düzenli muayeneler sayesinde çocukların da farkında olmadığı görme bozukluklarını çözüme kavuşturabiliyoruz” diyor.

DİJİTAL EKRANLAR KARŞISINDA GEÇİRİLEN SÜRE KISITLANMALI
Günümüzde her evde bulunan cep telefonu, televizyon ve tablet gibi dijital cihazların göz yorgunluğunu tetiklediğini söyleyen Op. Dr. Şenay Yılmaz, “Çocuklar bu ekranların karşısında saatlerce vakit geçiriyorlar. Gözlerinin yorulduğunun farkına varmadıkları için, ailelerine de şikâyette bulunmuyorlar. Ancak uzun süre sabit bir şekilde bu ekranlara bakmak, çocuklarda göz kayması, göz kuruluğu ve miyopik kırma kusuru oluşması gibi birçok görme sorunu oluşmasına sebep olabiliyor. Günlük bilgisayar, cep telefonu ve tablet kullanımının 1,5 saat olarak kısıtlanması gerekiyor” ifadelerini kullanıyor.

BU BELİRTİLERİ YOK SAYMAYIN
Çocukluk döneminde sıklıkla görülen rahatsızlıklar hakkında bilgiler paylaşan Op. Dr. Şenay Yılmaz, “Görme bozukluklarının görülme sıklığı yaşa bağlı olarak artarken; göz tembelliği, şaşılık, miyopi, hipermetropi ve astigmat rahatsızlıkları çocuklarda en sık gözlenen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıkların tespit edilebilmesi için, her yıl yapılması gereken göz muayenelerinin aksatılmaması gerekiyor. Aileler, çocuklarının durumlarını takip ederken belirtilere de dikkat etmeliler. Göz kayması, göz kapağı düşüklüğü, sıklıkla çapaklanma ve şişlik, bir gözü kapayarak görmeye çalışma, okul tahtasını görme şikâyetleri, kitap okurken satır atlama, gözleri kısarak bakmak, televizyonu yakından seyretmek, gözlerde sulanma, kaşınma, ağrı, ödev yapmakta zorlanma veya okurken cümlelerin el ile takip edilmesi gibi belirtileri dikkate almalılardır. Tüm çocukların özellikle okula başlamadan önce ve okul süresince düzenli göz muayenelerinin gerçekleştirilmesi sayesinde başarılı bir akademik ve sosyal hayatları olmasını sağlamak mümkün” diyerek sözlerini tamamladı.


 

Şenay Yılmaz