Gecenin En Karanlık Anının Sabaha En Yakın An Olduğunu Asla Unutmuyorum

Gecenin En Karanlık Anının Sabaha En Yakın An Olduğunu Asla Unutmuyorum Gecenin En Karanlık Anının Sabaha En Yakın An Olduğunu Asla Unutmuyorum

Garal Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Menekşe Kankavi, sektördeki deneyimi ve başarı faktörlerini Klass’a anlattı.  

Türkiye’nin örnek iş kadınlarından Garal Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Menekşe Kankavi, tekstil dünyasının güçlü kadın temsilcileri arasında. Kalite ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile başarıdaki temel ilkenin üretmek ve çok çalışmaktan geçtiğinin altını çizen Menekşe Kankavi, motivasyonel kaynağının müşteri memnuniyeti olduğunu belirtiyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten gelen mücadeleci ve yenilikçi ruhunun iş dünyasındaki başarısının temel faktörlerinden biri olduğunu ve hep daha iyi olmak için mücadelesini devam ettirdiğini söyleyen başarılı iş kadını, sosyal sorumluluk projelerine son derece önem veriyor ve güzellik ve modellik yarışmalarında da jürilik görevi üstlenerek sektördeki deneyimlerini gençlere aktarıyor. Benimsediği ‘Umutsuzluk Yok’ hayat mottosuyla yaşamına yön veren Garal Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Menekşe Kankavi ile başarı faktörlerini ve sektör tecrübesini Klass okurları için konuştuk.


Menekşe Hanım, siz ihracat hacminizle sektörünüzde en dikkat çeken isimlerdensiniz. Bu başarınızı neye borçlusunuz?
Bizim ailenin en büyük ve en önemli başarı sırrı kalite ve müşteri odaklı olmamız. Dolayısıyla önce bizi, sonra müşterilerimizi memnun etmesi bizim motivasyon kaynağımız. Kendimizi firma olarak değil aile olarak tanımlıyoruz. Başarı olarak arkamıza dönüp baktığımızda temel ilkemiz üretmek ve çok çalışmak.                                                                                                                                                                       

Çalıştığınız markaların sizi tercih etmelerinin sebebi nedir?
Ürün kalitemiz, çalışma disiplinimiz, insani yaklaşımımız karşılıklı memnuniyet yaratıyor. Aynı zamanda kalite standartımızı hiç bozmadan ilerlemek de markalar açısından büyük bir güven teşkil ediyor. Bu da yaklaşık 12 yıldır aynı müşteri ile düzenli çalışmamızın temel nedenidir.

Girişimcilik ruhunuz nereden geliyor?
Dağıstan kökenli bir ailenin çocuğuyum. Atalarımızdan ve Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ten gelen mücadeleci ve yenilikçi ruh bu konuda başarımızın en temel faktörlerinden biridir. Yaptığımız işi kusursuz yapma ve diğerlerinden farklı olma, ürünlerimize yenilik katma bizim temel yaklaşımlarımızdır.

İhracat yaparak Türk ekonomisine de büyük katkılarda bulunuyorsunuz. Bu konuda bakanlıklarla ya da STK’larla çalışmalarınız oluyor mu?
Bu konuda çabalarımız oluyor. Ama ihracat konusunda destek gördüğümüz söylenemez. Kendi gücümüz çerçevesinde en iyisini yaparak ekonomimize katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Ülkemi çok seviyorum ve sadece Almanya, Fransa gibi ülkelere çalışarak ülkemi kendi dalımızda temsil ediyorum. Bu vatanın sevdalısı olarak işimi çok iyi yapıyor ve ekonomimize katkı sağlıyoruz.

Aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinde çok aktif bir isimsiniz. Yer aldığınız ya da destek olduğunuz projeler hangileri?
Yokluğu ve yoksulluğu çok iyi bilirim. Memur bir ailenin çocuklarından biri olarak sıfırdan bugünlere gelen biriyim. O yüzden sosyal sorumluluk projelerine özel önem veriyorum. Bu alanlarda gerekli tüm desteği sağlıyor ve çok hassas davranıyorum. Eğitimin çok önemli olduğunu düşünüyorum bu yüzden hem şirket olarak hem de bireysel olarak eğitim ile ilgili projelerde yer almaya çalışıyorum.

Güzellik ve modellik yarışmalarında da jürilik görevi üstleniyorsunuz. Seçim yaparken sektörünüzdeki tecrübelerinizin artıları oluyor mu?
Tabii ki oluyor. Bu tür yarışmaların sektörümüz için özel önemi var. Benim insanda aradığım iç güzelliğidir. Hayat tecrübemiz çerçevesinde bunu kolaylıkla anlayabiliyorum. Seçimlerimde daha çok iç güzelliği ve isteklilik esaslarını değerlendiriyorum. Yetenekli gençlerin önünü açan organizasyonlarda yer almaktan mutluluk duyuyorum.

Hayat mottonuz nedir?
Yaşamımın hiçbir evresinde umutsuzluğa kapılmadım. Benim için nefes aldığım sürece umutsuzluk yoktur. Çünkü gecenin en karanlık anının sabaha en yakın an olduğunu asla unutmuyorum. Bu söz üzerine hayatımı şekillendiriyor ve tüm sorunların bu anlayışla aşıyorum

İş dünyasındaki olmazsa olmazlarınız nelerdir? Bunların başarınızdaki payı ne kadar?
Disiplin ve düzen olmazsa olmazlarımız. Çalışmadan duramıyorum ve bu bana büyük bir mutluluk veriyor. Üretmek doğamda var ve ürettiğimiz ürünlerle ülke ekonomisine katkı sağlıyor olmak beni manevi açıdan çok mutlu ediyor. Sevdiğim işi yaptığım için gece gündüz çalışabilirim. Birbirimize sıkı sıkıya bağlı olmanın vermiş olduğu güç bizleri daha başarılı olmaya itiyor.

Gelecek projeleriniz nelerdir?
Sadece yurt dışına yönelik üretim yaparak Türkiye’yi dünya tekstil sektöründe en iyi şekilde temsil ediyoruz. Türk üreticisinin gücünü, titizliğini ve başarısını hizmet verdiğimiz yabancılara en iyi şekilde anlatıyoruz. Bu yüzden hep daha iyi olmak için mücadelemiz sürecek ve yenilikçi projelerimiz devam edecek.

 

Menekşe Kankavi

Gecenin En Karanlık Anının Sabaha En Yakın An Olduğunu Asla Unutmuyorum Menekşe Kankavi
Gecenin En Karanlık Anının Sabaha En Yakın An Olduğunu Asla Unutmuyorum Menekşe Kankavi
Gecenin En Karanlık Anının Sabaha En Yakın An Olduğunu Asla Unutmuyorum Menekşe Kankavi