Figen Şencan: Türkiye, Diş Hekimlerimizin Tecrübesi, Hızlı ve Kaliteli Tedavi Süreci ile Avrupa’nın Gözdesi Haline Geldi

Figen Şencan: Türkiye, Diş Hekimlerimizin Tecrübesi, Hızlı ve Kaliteli Tedavi Süreci ile Avrupa’nın Gözdesi Haline Geldi Figen Şencan: Türkiye, Diş Hekimlerimizin Tecrübesi, Hızlı ve Kaliteli Tedavi Süreci ile Avrupa’nın Gözdesi Haline Geldi

Medistate Kavacık Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Figen Şencan, Sağlık Turizminde Türkiye’ye Olan Yoğun Talebi Klass’a Anlattı.  


Türkiye’de son yıllarda ileri düzeyde teknolojik ekipmanların kullanılıyor olması, kaliteli bir sağlık hizmeti sunulması ve son derece başarılı diş hekimlerinin hizmet vermesi, yurt dışından çok sayıda kişinin Türkiye’yi tercih etmesini beraberinde getiriyor. Bu nedenle Türkiye’de sunulan diş tedavilerine olan ilginin gün geçtikçe arttığını dile getiren Diş Hekimi Figen Şencan, hastaların cerrahi işlemler, implant, diş eti rahatsızlıkları, gülüş tasarımı gibi protetik işlemler için Türkiye’yi tercih ettiğini ifade ediyor. Medistate Kavacık Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı uzmanı Diş Hekimi Figen Şencan ile ağız ve diş sağlığında Türkiye'ye olan talebi Klass okurları için konuştuk.

Figen Hanım, Sağlık Turizmi son yıllarda ülkemizde büyük bir ivme kazandı. Türkiye bu alanda çok başarılı ve yurt dışından büyük bir rağbet var. Diş hekimliği alanında sağlık turizmi ülkemiz için ne kadar önemli?
Sağlık turizminin özellikle saç ekimi ile başlayan bir trend haline geldiğini söylemek mümkün. Yurt dışına kıyasla son derece başarılı, hızlı ve çok daha uygun fiyata yapılıyor. Sonrasında plastik cerrahi eklendi buna. Son zamanlarda ise diş hekimliği çok fazla rağbet görüyor. Medistate Kavacık Hastanesi olarak bizim yurtdışından özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinden, Rusya, İsrail ve Amerika’dan gelen çok fazla hastamız var. İnsanlar yurt dışında çok zor randevu alabiliyorlar. Bu kimi zaman 6 ayı bile bulabiliyor. Randevu sonrası süreçte çok uzun sürüyor. Ülkemizde ise, dijital diş hekimliği ile birlikte tedavi süreleri çok aza indi. 4-5 günde bütün bir ağzı tasarlayıp protezlerin kesimlerinin hazırlığını yapıp hastaların istediği protezleri tasarlayarak hastaları evlerine yollayabiliyoruz. Ayrıca, Türkiye’ye gelerek tatil bile yapmaları birçok insan için tercih edilebilir alternatif bir güzellik oluyor.

Yurt dışından gelen hastalar özellikle hangi alanlarda işlemler yaptırıyorlar?
Özellikle cerrahi işlemler, implant, protetik tedavi, diş rengini ve diş şeklini değiştirip güzel bir gülüş elde etmek isteyenler geliyor. Protez yaparken kanal tedavisi yapabiliyoruz. Diş etlerinde düzeltme yapabiliyoruz. Bu yüzden ekip ile çalışmak çok önemli. Bu işlemler tek başına yapılabilecek işlemler değil. Profesyonel, işini iyi yapan, iyi koordine olabilen bir ekibinizin olması lazım. Hangi ülke ile çalışıyorsak o ülkeye özel WhatsApp gruplarımız var. Buradan gelen panoramik röntgenler, hastanın bizim belirlediğimiz kriterlerdeki fotoğrafları ve hastanın ne istediğine dair dokümanlar bize geldikten sonra biz hastalara hangi işlemin yapılması gerektiğine, maliyetine ve kaç gün burada kalacağına dair bilgi vererek geleceği günü kararlaştırıyoruz. Buraya geldikten sonra süreç planlandığı gibi ilerliyor.

Figen Şencan olarak sizin en iddialı olduğunuz alan nedir?
Her alanda iyi olmakla birlikte özellikle protez konusunda iddialıyım diyebilirim. Mezuniyetim ile beraber ağırlıklı olarak protez işlemlerini yoğun bir şekilde gerçekleştiriyorum. Gelen yabancı hastaların protez işlemlerini çoğunlukla ben uyguluyorum. Diş kaplamaları, laminalar, gülüş tasarımı dizaynları alanlarında profesyonel bir hizmet anlayışı sunuyorum. Bu alanlar ciddi el beceresi gerektirir ve tecrübe çok önemlidir. 26 yıllık hekimlik tecrübemle el beceresi hakimiyetine sahibim.

SEDASYON RAHATLATMA AMAÇLI TERCİH EDİLEN BİR PROSEDÜRDÜR VE BİRTAKIM TIBBİ İŞLEMLER ÖNCESİNDE KULLANILMAKTADIR’
Figen Hanım, bir çok insan hala diş koltuğuna oturmaktan korkuyor. Siz bu korkuyu yenmeleri için hastalarınıza neler uyguluyorsunuz ve neler tavsiye ediyorsunuz?

İnsanlar diş koltuğundan hala çok korkuyor. Cerrahi işlemlerdeki o korku ve travmalar çekimserlik yaratıyor hastada. Şu an bizim bünyemizde “Sedasyon” denilen bir sistem var. Diş kliniğinde yine genel bir anestezi uzmanı tarafından uygulanan sedasyon işlemiyle hasta sakinleştirilir. Sedasyon rahatlatma amaçlı tercih edilen bir prosedürdür ve birtakım tıbbi işlemler öncesinde kullanılmaktadır. Vücudun göstereceği olumsuz birtakım reaksiyonları önlemek ve zihni rahatlatmak için tercih edilmektedir. Bu hastalar için inanılmaz büyük bir lüks. Hasta işlem bitimi sonrası uyandığında hiçbir şey hatırlamıyor. Biz bu uygulamaya önce çocuklarda başladık. Rağbet gördükçe ve tercih edildikçe yetişkinlerde de uyguladık. Sedasyon şu anda hastalar için muhteşem bir seçenek.

İnstagram: dt.figensencan
 

Figen Şencan