Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi, Herkesin İçini Titreten Bir Duygu Taşıyor

Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi, Herkesin İçini Titreten Bir Duygu Taşıyor Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi, Herkesin İçini Titreten Bir Duygu Taşıyor

Genç Sinemacıların İlham Kaynağı Ünlü Yapımcı ve Yönetmen Orhan Tekeoğlu, yeni projelerini Klass’a anlattı.  

Gerçekleştirdiği belgesel ve sinema projeleriyle adından söz ettiren ünlü Yapımcı ve Yönetmen Orhan Tekeoğlu, sanat dünyasının sevilen ve saygın isimlerinden. 55 yıl Tonya Karakısak yaylasında tek başına doğayla baş başa bir hayat süren Fatma Kayacı’nın hikayesinin anlatıldığı ‘Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi’ ile büyük ses getiren ve 2022 TRT Belgesel Yarışmasında Kültür Bakanlığı Özel Ödülü’nün yanı sıra ABD, Almanya ve İtalya’daki uluslararası belgesel film festivallerinde de ödüle layık görülen Orhan Tekeoğlu, genç sinemacıların ilham kaynağı. Şimdilerde yeni belgesel projesinin heyecanını yaşayan başarılı Yapımcı ve Yönetmen Orhan Tekeoğlu ile Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi belgeselini ve yeni projesinin detaylarını Klass okurları için konuştuk.


Orhan Bey, en son yaptığınız ve büyük ses getiren ‘Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi’ belgeseline yurt içi ve yurt dışından çok sayıda ödül geldi. Bunu neye dayandırıyorsunuz?
Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi, herkesin içini titreten bir duygu taşıyor. Bu hikaye yoksul, yalnız ve yaşlı bir kadının baş kaldırış hikayesidir.  Bir dağda 50 yılı aşan bir süre, tek başına yaz kış yaşayan bir kadının ailesine karşı onurlu duruşunun hikayesidir. Evrensel bir tema taşıdığı için gerek yurt içi gerekse yurtdışı belgesel festivallerinde yoğun ilgi gördü.

Nerde yaşar bu kadın?
Trabzon’un Tonya ilçesinin yaklaşık 2000 metre yükseklikteki Karakısrak yaylasında.  Tonya’da herkesin tanıdığı, efsaneleşmiş bir kadın. Hatta Tonya’da bir dönem yılın kadını bile seçilmiş. Ancak yolları karla kaplı olduğu için ödülünü verememişlerdi.

Çekim için nasıl ikna ettiniz?
Uzun yıllar tek başına yaşadığı ve yaşlandığı için artık eski gücü yok. İşlerini zorlukla yapabiliyor. 90’nına yaklaşmış bir kadın, hala sırtına odun, ot taşıyor. Kendi ihtiyaçlarını görürken çok zorlanıyor. Ama kimseden de yardım istemiyor. İnatçı bir kadın. Pandemi döneminde çekim yaptık.  İkna etmek için uğraş verdik. Samimiyetimize inandı. Biz de onu yanıltmadık.      

Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi adlı belgeselinizi 2022 TRT Belgesel Yarışmasında Kültür Bakanlığı Özel Ödülü ile taçlandırdınız. Sırada başka belgesel projeniz var mı?
Ünlü bir cerrahın biyografi belgeseline hazırlanıyoruz. İstanbul Tıp Fakültesi’nde uzun yıllar bölüm başkanlığı, dekanlık yapan ve çok sayıda öğrenci yetiştiren Prof. Dr. Ali Akyüz’ün, çocukluk, gençlik, üniversite ve çalışma hayatında yaşadığı fırtınalı yıllar bir belgeselde toplanacak. 9 çocuklu fakir bir ailede dünyaya gelen Akyüz’ün Of’ta geçen çocukluk yılları, Trabzon Lisesi’nde 26 sınıf arkadaşıyla İstanbul Tıp Fakültesi’nde aynı sınıfta buluşması, mezun olduğu Tıp Fakültesi’nde eğitimci olması ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki kendine özgü yöneticilik anlayışı vurgulanacak. Çekimleri Of’un Yukarı Kışlacık Köyü’nde, Of’ta, Trabzon’da ve İstanbul’da yapılacak olan belgeselde hastaları, öğrencileri ve hocaları, Prof. Dr. Ali Akyüz hakkındaki görüşlerini açıklayacak.

Yapımcı eşiniz, akademisyen Nurdan Tekeoğlu’nun mübadelenin 100.yıldönümüne dair bir film projesi vardı. Çalışmalar devam ediyor mu?
Hızlı bir şekilde devam ediyor. Canlandırmalar olan bir belgesel projesi. Paramparça bir hayatı anlatıyoruz. Mübadele ile köklerinden koparılarak paramparça olmuş hayatları ve yerleştirildikleri topraklarda yaşadıkları dramları, acıları anlatıyoruz. Çekimler Eylül ayında Bodrum Kumbahçe’de gerçekleşecek. 2023’te yapılacak organizasyonlarda belgeselimizin gösterimleri yapılacak.

          

Orhan Tekeoğlu

Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi, Herkesin İçini Titreten Bir Duygu Taşıyor Orhan Tekeoğlu
Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi, Herkesin İçini Titreten Bir Duygu Taşıyor Orhan Tekeoğlu