Fatma Dursun : “Küresel Pazarda 5 Milyar Dolarlık Hacme Sahip Saç Ekim Sektörünün En Büyük Payını Türkiye Alıyor”

Fatma Dursun : “Küresel Pazarda 5 Milyar Dolarlık Hacme Sahip Saç Ekim Sektörünün En Büyük Payını Türkiye Alıyor” Fatma Dursun : “Küresel Pazarda 5 Milyar Dolarlık Hacme Sahip Saç Ekim Sektörünün En Büyük Payını Türkiye Alıyor”

Fd Haır Transplant Kurucusu Ünlü Saç Ekim Uzmanı Fatma Dursun, Saç Ekimi Sektörünün Ekonomiye Katkısını Klass’a Anlattı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen danışanlarına yüksek standartlarda saç tedavisi uygulayan FD Hair Transplant Kurucusu Ünlü Saç Ekim Uzmanı Fatma Dursun, sağlık turizmindeki başarısıyla Türk ekonomisine de büyük katkılarda bulunan bir isim. Hem ulusal hem de uluslararası arenada kazandığı başarılarla ve aldığı ödüllerle başarısını kanıtlayan ve yüksek standartlarda uygulanan saç ekim operasyonlarıyla danışanlarını hayal ettikleri görünüme kavuşturan başarılı iş kadını birçok TV programında da yer alarak sektörel değerlendirmelerin aranan ismi olmuş durumda. Yurt dışından ve özellikle İtalya’dan gelen danışanlarına sunduğu VIP hizmetle başarısını dünyaya kabul ettiren ünlü saç ekim uzmanı Fatma Dursun, saç ekimi sektörünün Türkiye ekonomisine etkilerini ve başarı sırlarını Klass’a anlattı.  

Fatma Hanım, yaptığınız başarılı uygulamalarla dünya çapında üne sahip bir saç ekim uzmanı oldunuz. Öncelikle sizi okuyucularımız için daha yakından tanıyabilir miyiz?
1983 yılında Yozgat’ta doğdum. Lisans eğitimini Yüzüncü Yıl Üniversitesi yüksek hemşirelik alanında 2006 yılında tamamladım. Ankara Başkent Üniversitesi’nde 1 yıl boyunca katıldığım tüm cerrahi operasyon deneyimleriyle stajını tamamladım. Staj sonrası Ankara TOBB ETÜ Üniversite Hastanesi ameliyathane bölümünün tüm cerrahi branşlarında görev aldıktan sonra, İstanbul’da “Fatma Dursun Turizm” adıyla ISO 9001 ve 18513 turizm kalite belgelerine sahip olarak kendi şirketimi açtım. İtalya, Fransa, İngiltere ve Amerika başta olmak üzere İspanya ve Portekiz gibi birçok ülkeden gelen danışanlara yüksek standartlarda saç tedavisi uygulanmasına olanak sağladım. Altın Melek Ödülleri’nde 2020 yılında ‘Yılın Saç Ekim Koordinatörü’, 2021 yılında ‘Yılın Saç Ekim Merkezi’, 2022 yılında ‘Uluslararası International Star Awards’ ödül töreninde ‘Yılın Başarılı Çıkış Yapan Saç Ekim Uzmanı’ , 2023 yılında Klass Magazin’in düzenlediği Klass Ödülleri 2023’te “Yılın Saç Ekim Uzmanı” ve yine 2023’te İtalya’nın başkenti olan Roma’da gerçekleşen, Avrupa Parlementosu ve Avrupa Birliği tarafından 22. si düzenlenen Uluslararası Kartaca Ödülleri’nde (Premio İnternazionale Cartagine) tek Türk olarak “Sağlık Turizminde Başarılı Saç Ekim Uzmanı” ödülüne layık görüldüm.

Saç ekimi dünyada ekonomik anlamda büyük bir pazar haline gelmiş durumda. Bu gelişimi neye bağlıyorsunuz?
Saçlarımızın hayatımızda önemli bir yeri var çünkü bize bakan gözlerin dikkat ettiği en önemli bölgemiz, yüzümüzü çevreleyen saçlarımız. Bu yüzden hepimiz saçlarımıza özel bir ilgi gösteriyoruz. Sabah kalktığında ilk iş saçlarını düzeltmeyen insan var mıdır ya da modeli ve rengiyle uğraşmayan, sık aralıklarla kuaförüne uğramayan? Ayrıca saçımızın yapısı ve rengi yaşadığımız coğrafya ve tarih hakkında da eşsiz bilgiler verir. Kısacası, tüm bu unsurlar sayesinde saç, sadece saç denilerek geçilmeyecek kadar önemli. Tabii yokluğu iki kat daha önemli. Dünyada Sağlık Turizmine katılan kişi sayısının günümüzde 10 milyon kişi olduğu, bu hizmetlerden sağlanan gelirin ise yaklaşık olarak 100 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. 2019 yılında dünya çapında 700 bin’den fazla saç ekimi uygulamasının yapıldığı, 2022 yılında ise hasta sayısının artarak 2 milyonu aştığı düşünülüyor. Tabii ki bu gelişimde insanların dış görünüşlerinin tüm hayatını etkilemesinin payı büyük. Mesela Uluslararası Saç Restorasyon Cerrahisi Derneği tarafından yaptırılan "Neden saç ekimi yaptırıyorsunuz?" anketinin sonuçlarına göre, saç ekimi yaptıran danışanların yüzde 87.3'ü erkek, dünya çapında insanların yüzde 34.7'si ise kariyer nedeniyle saç ekimi yaptırıyor. Yani aslında saç ekimi tercihinin ardında sosyal statü ve kariyer kaygısı yatıyor.

Türkiye’nin saç ekimi alanında tüm dünya üzerindeki pastadaki payı nedir?
Verilere göre, küresel pazarda yaklaşık 5 milyar dolarlık bir hacme sahip olan saç ekim tedavisinde, günümüzde en büyük payı Türkiye alıyor. Türkiye’de sağlık kurumlarının uluslararası akreditasyona sahip olması tercih noktasında önemli bir etken ve sağlık hizmetlerinde maliyet avantajı var. Turistik olanakların yeterli düzeyde olması sebebiyle sağlık amaçlı turizm ile diğer turizm türleri birleşebiliyor. Türkiye olarak, yüksek sağlık hizmetleri kalitesine sahibiz. Sağlık teknolojilerinde güncel yaklaşımlar, hizmetler sunuluyor ve dört mevsim turizmin olması büyük avantaj sağlıyor. Türkiye’nin Sağlık Turizmi hizmetleri yıllar itibariyle artış̧ gösteriyor. Ülkemize gelen turistlerin genel ortalama harcamalarına bakıldığında 2021 verilerine göre 642 bin 444 kişinin sağlık hizmeti aldığı ve 1 milyar 48 milyon 549 bin dolar elde ettiği görülüyor. 2022’nin ilk çeyreğinde elde edilen gelir 332 milyon 212 bin dolar iken, 2022’nin ikinci çeyreğinde 436 milyon 212 bin dolar gelir Sağlık Turizminden elde edilmiş.

“İSTANBUL, SAÇ EKİMİNDE ELDE ETTİĞİ ÜN SEBEBİYLE “TURKİSH HAİRLİNES” TAKMA ADIYLA ANILIR HALE GELDİ”
Peki doktor ve çalışanların yetkinliği bu başarıda önemli bir unsur mu?
İstanbul, saç ekiminde elde ettiği ün sebebiyle “Turkish Hairlines” takma adıyla anılır hale geldi. İstanbul’da saç ekim tedavisi yaklaşık olarak 1 Milyar dolarlık bir endüstri haline gelmiş durumda. İzmir, Ankara, Bursa gibi diğer illerde de bu hizmetler verilmesine karşın İstanbul özellikle saç ekim tedavisinin ana merkezi olarak kabul ediliyor. Günümüzde on binlerce hasta farklı ülkelerden İstanbul’u ziyaret edip saç nakli gerçekleştiriyor. Fiyatların diğer ülkelere göre uygun olması ve doktorların yanı sıra teknisyenlerin de oldukça yetenekli olması bu başarının arkasındaki nedenler arasında.

Fatma Dursun olarak, saç ekimi alanında sizin bu kadar başarılı olmanızın sebebi nedir?
Saç ekimi operasyonunda, başarılı sonuç alabilmek için önemli kriterlere dikkat edilmesi, gözden kaçırılmaması gerekiyor. Bir zincirin halkaları gibi hepsi birbirini takip eden süreçler ve halkalardan biri eksik olması sonucu olumsuz etkileyebilir. Uzman ve tecrübeli ekip, koşulların ve ekipmanların uygunluğu, kişiye özel planlama ve danışanın operasyon sonrası kurallara eksiksiz uyması, başarılı sonuca ulaşmanın ana unsurlarından. Uygulamayı yapan ekiple birlikte danışanın da sürece dahil olduğu bir yolculuk olarak düşünürsek aslında yönetim konusundaki yeteneğimin başarılı olmamda önem teşkil ettiğini söyleyebilirim.

“EKİBİN BİLGİSİ, DENEYİMİ, İLETİŞİMİ, GEREKLİ DONANIMA VE HİJYENİK ORTAMA SAHİP OLMASI KARARINIZI ETKİLEYECEK ÖNEMLİ UNSURLAR OLMALI.”
Peki danışanlar saç ekimi için tercihlerini yaparken nelere dikkat etmeliler?
Başarının birinci şartı, uygulamanın yapılacağı merkezin seçimi. Saç ekimi operasyonu ciddiye alınması gereken, cerrahi bir müdahale. Merkezin seçiminde en önemli kriter doktor kontrolünde yapılmasıdır. Ekibin bilgisi, deneyimi, iletişimi, gerekli donanıma ve hijyenik ortama sahip olması kararınızı etkileyecek önemli unsurlar olmalı.

“STRESS, UYKU PROBLEMLERİ, SAĞLIKSIZ BESLENME, PSİKOLOJİK RAHATSIZLIKLAR SAÇLARIMIZIN GÜCÜNÜN AZALMASINA, PARLAKLIĞINI YİTİRMESİNE SEBEP OLUYOR.”
Saç Dökülmesinin nedenleri nedir?
Saçlarımızın her bir teli yaşayan bir organizma, yaklaşık 4-6 yıl arası bir ömre sahip. Dökülüp, yerine yenisinin gelmesi doğal ve sağlıklı bir döngü. Yılda üç kez gerçekleşen ve mevsim geçişlerinde yaşanan bu doğal döngü, her gün ve gözle görülür bir sayıdaysa bir sorun olduğuna işaret eder. “Saçlarımı kaybediyorum!” paniğine kapılmadan önce, kalıcı mı yoksa önlemler alınarak ortadan kaldırılabilir bir sorun mu, bunu araştırmak gerekir. Farkında olmasak da hayatımızdaki en ufak değişiklikte önce saçlarımız etkileniyor. Çağımızın kronik hastalığı sayılan stres, saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden biri. Yaşanan yoğun strese, saçların dökülmesinden kaynaklı stres de eklenince bir kısır döngü oluşuyor. Uyku problemleri, sağlıksız beslenme, psikolojik rahatsızlıklar saçlarımızın gücünün azalmasına, parlaklığını yitirmesine sebep oluyor. Günden güne solan ve yaşama sevincini yitiren saçlarımız, bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretini veriyor. Koşullar düzeldiğinde dökülen saçlarımız geri gelebilir ancak gelmediği durumlar da var. Hormonal bozukluklar, diyabet, tiroid, tansiyon, deri hastalıkları, kullanılan ilaçların yan etkileri, kontrolsüz yapılan diyetler, klorlu havuzlar, hamilelik sonrası dönem, menopoz dönemi, bitkisel ve kimyasal karışımların doktor tavsiyesi haricinde kullanılması, saç çıkardığı düşünülen ilaç ve serumların bilinçsiz kullanımı, saçları tarama alışkanlığımızın olmaması, kalıcı saç kayıplarının başlıca nedenlerinden. Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmelerinin ortak sebepleri olduğu gibi farklı sebepleri de var. Ortak sebeplerinin başında genetik yapı geliyor.

Peki saç dökülmesine önlem almak mümkün mü?
Saç dökülmesinin altında yatan nedenlerin kalıcı mı, geçici mi olduğunu tespit ettikten sonra sizin için doğru olan çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Uygun tedaviler, daha sağlıklı bir yaşam biçimi, beslenme ve uyku düzenini benimsediğinizde eğer dökülmeniz kalıcı sebepler değilse sizi terk ettiğini sandığınız saçlarınıza kavuşabilirsiniz. Bunları kısaca maddeleyecek olur isek saçları tarama, doğru şampuan seçimi ve saçların yıkama şekli, doğru beslenme, masaj ve yağların kullanımı, vitamin desteği.

Kimler saç ekimi yaptırabilir?
Danışanın fiziki gelişimini tamamlamış olması, donör alanında, yeterli sayıda ve uygun yapıda saç folikülünün bulunması, ekim yapılacak alanda saç kökü nakledilecek uygun boşluğun oluşması ve operasyona engel teşkil edecek fizyolojik bir rahatsızlığının olmaması, saç ekimine uygun aday olmanın temel kriterleri. Eğer bunları karşılıyorsa herkes saç ektirebilir.

“ÇOK FAZLA TEKNİK OLARAK BİLİNSE DE ASLINDA TÜM YENİLİKLER “FUE” ALANINDA GELİŞEN YÖNTEM FARKLILIKLARI DİYEBİLİRİM.”
Saç ekimi  hangi tekniklerle yapılıyor. Bu tekniklerinden de bahseder misiniz?
Çok fazla teknik olarak bilinse de aslında tüm yenilikler “FUE” alanında gelişen yöntem farklılıkları diyebilirim. Şöyle ki eskiden Fut Tekniği vardı. Şu anda ise başta bizim ülkemizde olmak üzere tüm Dünyada Fue Tekniği uygulanmakta, yöntemleri sıralamak istersek; Safir FUE yöntemi, Normal FUE yöntemi, DHI - CHOI yöntemi, Robotik DHI yöntemi, Hybrid yöntemi, Otolog mikro greft yöntemi, Oksijenli saç ekimi, Lazerli saç ekimi, Perkütan saç ekimi yöntemi. Bunlardan en çok tercih edilen Sapphire FUE ve DHİ & CHOI yöntem. Bu iki yöntemi kısaca özetleyecek olursak birisinde saçlar kesilerek Sapphire ismi verilen materyal ile kanal açılarak işlemler yapılıyor, diğerinde saçlar kesilmeden kanal açılmadan CHOI adı verilen kalemler ile nakil gerçekleştiriliyor. Ayrıca neredeyse saç ekimi kadar talep alan kaş ve bıyık-sakal ekimlerinde de bu yöntemler uygulanabiliyor.

Operasyonun ardından nasıl bir süreç işliyor?
Saç ekimi; karar verme, merkez seçimi, ön görüşmede edinilen bilgiler devamında planlama aşaması, operasyon ve sonraki süreç olmak üzere uzun soluklu bir işlemler bütünüdür. Operasyon sonrasında, gözle görülür sonuçlar için 3-4 ay gibi bir süre gerekir. Saçların doğal görünümüne ulaşması bir yılı bulabilir. Saçların uzama hızı, kişinin metabolizmasına göre değişkenlik gösterebildiği gibi, vücudun yeni ekilen köklere vereceği tepkiyle doğru orantılıdır. Operasyonu gerçekleştiren ekip, görevini başarıyla yapmış olsa bile, sonucun başarılı olabilmesi için danışanın ekim sonrası kurallara harfiyen uyması gerekir. Saç ekimi ve sonrasında saçların iyi bir hale gelebilmesi uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir.

İnstagram: fatmadursunhairtransplant