Fatih Elibol:İyi Bir Koç Doğru ve Güçlü Sorular Sorarak Kişinin İçindeki Cevapları Bulmasını Sağlar

Fatih Elibol:İyi Bir Koç Doğru ve Güçlü Sorular Sorarak Kişinin İçindeki Cevapları Bulmasını Sağlar Fatih Elibol:İyi Bir Koç Doğru ve Güçlü Sorular Sorarak Kişinin İçindeki Cevapları Bulmasını Sağlar

Mentor ve Koç Fatih Elibol, İnsanların Hayatını Nasıl Değiştirdiğini Ve Kendisini Farklı Kılan Detayları Klass’a Anlattı.  

MCC Fatih Elibol, bir araya geldiği kişilerin hayatında önemli izler bırakarak kişilerin istedikleri hayatı yaşamalarına ve hayatlarını dönüştürmelerine yardımcı oluyor. Avrupa Parlamentosu ile Lordlar Kamarası’nda da eğitimler veren, yakın zamanda ise Global Forbes Councils üyesi seçilerek Yılın Mentor ve Performans Koçu unvanını alan Fatih Elibol ile mentor koç olarak insanların hayatlarını nasıl değiştirdiğini, kendisini farklı kılan detayları ve ilişkilere dair önerilerini Klass okurları için konuştuk.

Fatih Bey, mentor koç olarak bir araya geldiğiniz kişilerin hayatında önemli izler bırakan birisiniz. Kendinizi ve yaptığınız işi nasıl tanımlarsınız?
Ben bir yaşam üstadıyım. Yaşamı tüm boyutlarıyla deneyimleyen bir üstadım. İçimde büyük bir kaynak taşıyorum. İçimdeki bu kaynağın gücünü hissedip yaşayabilen biri olarak kendi deneyimlerimden süzdüklerimi, yaşam birikimimi de insanlarla paylaşıyorum. Kaynağımdan taşan bilgilerle bireylerin öznel ve toplumsal gelişimlerine etkin katkı sağlıyorum. Bu bilgiyi insanlara aktarırken profesyonel koçluğu, mentorluğu ve nöro eğitim çalışmalarını kullanıyorum. Bir girişimci, yazar ve mentor koç olarak kendimde ve çevremdeki insanlardaki potansiyeli görebilen duyarlı biriyim. Benimle yürüyen insanlara kendi potansiyellerini keşfetmelerini sağlayan, kendilerinin en üst versiyonuna ulaşmalarını sağlayan eğitimler veriyor ve onlara koçluk yapıyorum. Master CertifiedCoach (MCC) unvanına sahip sayılı Türk’ten biriyim, Avrupa Parlamentosu’na ve Lordlar Kamarası’na koçluk veriyorum, yakın zaman önce de Forbes Global Councils üyesi oldum.

‘BENİM POTANSİYELİM, İNSANLARIN KENDİ EN İYİ VERSİYONLARINI DA ORTAYA ÇIKARABİLECEK BİR POTANSİYEL’
Koçluk yapan, mentor koç olarak çalışan pek çok kişi var. Ancak siz bir kaynaktan bahsettiniz. Nedir bu kaynak?

Kaynak, yaşamdan beslendiğim ve insanları beslediğim yer. Potansiyelime can verdiğim, insanlara can olup hayatlarına dokunduğum yer. Hepimiz kendi potansiyelimizle dünyaya geliyoruz. Balık yüzecek, kuş uçacak. Suyun içinde durup yüzemeyen balık olur mu? İnsan da böyle. Herkesin kendi varoluşu dahilinde yapabileceği şeyler var. Ben kendi potansiyelimi keşfedebilmiş biriyim. Ne yazık ki herkes bunu yapamıyor. Etraf türlü sebeplerden bu potansiyelini bırakın kullanmayı, onun farkında bile olmayan insanlarla dolu. Sonra da mutsuz, sevgisiz, huzursuz, çevresiyle kavgalı insanlar çoğalıyor ve bu insanlar çevrelerine de mutsuzluk yaymaya başlıyorlar. Oysa herkes kendinin en üst versiyonuna ulaşabilir. Benim potansiyelim, insanların kendi en iyi versiyonlarını da ortaya çıkarabilecek bir potansiyel. Onlara önderlik ediyorum. Bu sebeple benden beslenmeyi bilirlerse kendi hayatlarının ışımasını sağlayabilirler. İşte bu sebeple buna “kaynak” diyorum.

Çevreniz, sizi sevenler ve sizinle tanışmak isteyenlerle dolu. Sizi kaynağınız dışında diğerlerinin gözünde farklı kılan nedir?
Çevremde sevdiğim ve beni seven insanlar var. Peki ben bu hayatı nasıl yarattım?
Ben kimseyi sevmek veya takdir edip onaylamak zorunda değilim ama herkese saygı duyuyorum. İnsanlara sadece insan oldukları için değer veriyorum. İnsanlar hiç değer görmemişler, hiç kimse onları dinlememiş. Hiç görülmemişler, duyulmamışlar. Zavallı hayatlar yaşıyorlar. Varlık içinde bir yokluk hali bu. Ben karşımdaki insanları dinlemeyi biliyorum. Onları söylediklerinin ötesinde dinliyorum, beden dillerini görüyorum. İhtiyaçlarını fark ediyorum. Onları yargılamıyorum. Onları özgür bırakıyorum. Onlara yaşamadıklarını yaşatıyorum. Sağlıklı ilişkiler kuruyorum. Aslında çok basit bir şey yaparak güçlü bağlar kuruyorum.

Bunun basit olduğunu söylüyorsunuz ama herkes bunu yapamıyor. Sizce bunun nedeni nedir?
Basit olduğunu söyledim ama kolay demedim. Evet, herkes bunu yapabilir, ama yapamıyor. Çünkü basit, zordur. İnsanın kendisinin farkına varması, kendine ve çevresindekilere gören gözlerle bakması gerekir. Ancak şimdi ve burada, bilinçaltı kararlarını fark edip bilinçli yeni kararlar alarak bunu yapabilir bir kişi. O zaman anda kalıp, geçmişten gelen ve geleceğe kaygılı düşüncelerin esiri olmadan dinleyebilir, odağını doğru yere yönlendirebilir. Önyargılarını fark ederse yargılamayabilir. Kendini ve çevresini özgür bırakabilir. Ama yapamıyor, çünkü ne kendini ne karşısındakini dinlemeyi biliyor.

Hayat felsefenizi ve deneyimlerinizi insanlara anlatırken koçluğu bir araç olarak kullandığınızı söylediniz. Peki insanlar koçluk eğitimi aldıklarında bu özelliklerini gerçekten değiştirebiliyorlar mı?
Keşke eğitim alınca değişseydi her şey. Hayat herkes için ne kadar da kolay olurdu. Koçluk muhteşem bir şey ve benim hayatımı değiştirdi. Ancak koçluk bireyden aktif olmasını isteyen bir yaklaşım. Sadece eğitim sizi değiştirmez. Koçluk size ne yapmanız gerektiğinden bahsetmez. Oysa biz tavsiye vermeyi seven bir toplumda yaşıyoruz. İnsanlar birinin onlara ne yapması gerektiğini söylemesinden sözde rahatsız oluyor ama bence herkes bundan pek mutlu. Ancak iyi bir koç size tavsiye vermez. İyi bir koç doğru ve güçlü sorular sorarak kişinin içindeki cevapları bulmasını sağlar. Öncelikle kişiye, kişinin kendisi hakkında farkındalık kazandırır. Ben, benden koçluk alan kişilere yaşadıkları hayatın onlara ne yaşattığını bulduruyorum. Neyi ne için yaşadıklarını görmelerini sağlıyorum. Nelerden memnun olduklarını, neleri sevmeyip değiştirmek istediklerini, nasıl bir hayatı arzuladıklarını, nasıl ilişkiler kurduklarını bulmalarını sağlıyorum. İnsan yaşadığı hayatı nasıl yaşadığını, neyi, ne için yaptığını anladığında yaşamak istediği hayat için ne yapması gerektiğini de biliyor. Tabii bunları elde etmek tek başımıza mümkün değil. İşte orada ilişkiler devreye giriyor. Herkesin en çok zorlandığı konu! İşte o zaman iletişimi ve ilişkileri analiz etmeye başlıyoruz. En temelinde hepimiz görülmek, duyulmak, dokunulmak istiyoruz. Temas her şeydir. Biz birlikte çalıştıkça insanlar birbirine gerçekten temas etmeye başlıyor. İşte değişim tam orada başlıyor.

‘AŞKIN ANAHTARI SAĞLIKLI İLETİŞİMDİR’
Dediğiniz gibi herkesin en zorlandığı konu, çağımızın sorunu ilişkiler. Kadınlar erkeklerden, erkekler kadınlardan şikayetçi. Kimse anlaşıldığını düşünmüyor. Sorunlar, aldatmalar, geçimsizlikler ve genellikle kişileri yıpratan durumlar mevcut. Koçluğu ilişkiler ve aşka uygulamak nasıl mümkün olur?

Kime âşık oluruz? Bizi dinleyene, dinlemekten sıkılmadığımıza, bizi özgür bırakana, bırakıp gitmesinden korkmadığımıza, kendisi olana, kendisi olarak iletişim kurana, samimi olana, bizi yargılamayana, kabul edebildiğimize âşık oluruz. Aşkın anahtarı sağlıklı iletişimdir.
İlişkiler nasıl bozuluyor? Bir anda aşk alevleniyor, herkes birbirini idealize ediyor, sonra kendi gerçeğimizle baş başa kalıyoruz ve sonuç ayrılık oluyor. İki kişi kendi gerçekleriyle baş başa kaldığı zaman birbirini kabul edip, birlikte bir yöne bakabiliyorsa, birbirini değiştirmeye değil, birlikte bir yol çizmeye bakabiliyorsa aşk devam ediyor. İletişim yoksa aşk da yok.

İnstagram: mccfatihelibol
 

Fatih Elibol

Fatih Elibol:İyi Bir Koç Doğru ve Güçlü Sorular Sorarak Kişinin İçindeki Cevapları Bulmasını Sağlar Fatih Elibol
Fatih Elibol:İyi Bir Koç Doğru ve Güçlü Sorular Sorarak Kişinin İçindeki Cevapları Bulmasını Sağlar Fatih Elibol
Fatih Elibol:İyi Bir Koç Doğru ve Güçlü Sorular Sorarak Kişinin İçindeki Cevapları Bulmasını Sağlar Fatih Elibol