Evrenden Aldığımız Güzel Enerjiyi Danışanlarımıza Yansıtıyoruz

Evrenden Aldığımız Güzel Enerjiyi Danışanlarımıza Yansıtıyoruz Evrenden Aldığımız Güzel Enerjiyi Danışanlarımıza Yansıtıyoruz

Fonksiyonel Tıp Koçu Arzu Balcı, sağlıklı kilo verme konusunda sunduğu danışmanlık hizmetlerini Klass’a anlattı.  

Zihin programlarını değiştirerek danışanlarının kilo vermesini ve sağlıklı bir şekilde kilolarını kontrol etmelerini sağlayan Arzu Balcı, alanında aldığı eğitimlerle “Fonksiyonel Tıp Koçu” unvanını aldı. Danışanlarının sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmalarını sağlayıp aynı zamanda bunu kalıcı ve sürdürülebilir bir hale getirmelerine yardımcı olan Arzu Balcı, Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden yüzlerce danışanına nitelikli bir danışmanlık hizmeti sunuyor. Fonksiyonel Tıp Koçu Arzu Balcı ile alanında yapmış olduğu çalışmaları, aldığı eğitimleri, danışanlarına hangi yöntemlerle kilo verdirdiğini ve uygulamalarına dair merak edilenleri Klass okurları için konuştuk.

Arzu Hanım, insanların hayatlarına dokunuyorsunuz ve kişilerin daha sağlıklı bir şekilde yaşamalarına destek oluyorsunuz…Yaptığınız bu çalışmaların adı nedir?
Yaptığımız bu çalışmaların adı ‘Zihin programlarını değiştirerek kilo verme ve sağlıklı kilo kontrolü.’ Doktor olduğum için bu alanda yetkim var. Eğitimlerimi bu doğrultuda aldım. Bu sizi uyku ile uyanıklık arasında tutan ve o sırada hafif bir dalga sesi açarak rahatlatan, ne yemeyeceğinize değil de ne yiyeceğinize odaklanan bir uygulama. Ben 45 günde bunun insanların hayatları boyunca devamlı hale gelmesi için, sürdürülebilir olması için bu çalışmaları yapıyorum. Sonraki aşamalarda Fonksiyonel Tıp Akademisi’nin eğitimlerine katıldım ve Fonksiyonel Tıp Koçu oldum. 6 ay süren ve her modülün sonunda sınavların olduğu çok zorlu bir eğitim süreci. Hiç yabancı olmadığım ve çok keyif aldığım bir eğitim oldu. Fonksiyonel Tıp Akademisi’ni bitirmek hayatımda bambaşka bir sayfa açtı.
 
Siz bu uygulamaları nasıl yapıyorsunuz ve danışanlarınızla nasıl bir iletişim kuruyorsunuz?
Önceleri danışmanlık merkezlerinde çalışıyordum. İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye’nin her yerine çalışıyordum. Araya giren pandemi süreciyle beraber insanlar stresten gıda tüketimini çoğalttı. Ben de bu dönemde online çalışmalara yöneldim. Fazla kilosu olan bir arkadaşımla aynen yüz yüze yaptığım çalışmalar gibi online bir çalışma yaptık ve bu şekilde 14 kilo verdirmeyi başardık.
 
Kilo verdirirken nelere dikkat ediyorsunuz? Zayıflama konusunda nasıl eğitimler veriyorsunuz? Şu anda online olarak mı devam ediyorsunuz?
Evet şu anda da online olarak devam ediyorum. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden danışanlarımız mevcut. İnsanlar Instagram üzerinden bana ulaşabilirler. Kişi çok kiloluysa ve özel hastalıkları varsa birtakım tahliller istiyoruz. Bu arada iç hastalıkları uzmanı çok sevdiğim bir dostum ve arkadaşımla da beraber partner olarak çalışıyoruz bazen. Tahlillerin durumuna göre çalışmamıza başlıyoruz. Onların değerlendirmesini hem o hem de danışanın kendi doktoru yapıyor. Gerekirse o konunun uzmanı olan bir doktora yönlendirebiliyoruz.

Seans esnasında neler yapıyorsunuz?
Kişi niyetini koyuyor ve haftanın bir günü online olarak bağlanıyoruz. Danışan ‘Belli bir kiloya sağlıkla indiğim ve bunu ömür boyu koruduğum gerçekliğini seçiyorum.” diye bir cümle telaffuzu ile çalışmaya başlıyor. Sonrasında konuyla ilgili telkinleri veriyorum ve fonda çok keyifli, yumuşatan, gevşeten hafif bir müzik eşliğinde, dalga sesi eşliğinde kişi yavaş yavaş ayaklarından başına kadar gevşemeye başlıyor. Vücudu gevşedikten sonra günde 3 öğün beslenerek ve yiyeceği şeyleri söyleyerek, kızdığında ve sinirlendiğinde yemek yemeyi terk etmesi gerektiği, burada bulunma amacının fazla kilolardan kurtulmak olduğu, bu konuda kırılmaz ve bükülmez bir niyet koyduğu gibi telkinlerle 1 saatlik bir çalışma gerçekleştiriyorum. Bu 1 saatin sonunda danışan rahatlamış, gevşemiş, mutlu bir hal alıyor. Çalışmaya başlamadan önce 10 dakikalık bir nefes çalışması yapıyoruz. 10 dakikalık nefes çalışmasından sonra hiç konuşmadan sessizce yatağa sırtüstü uzanarak gevşiyor ve rahatlıyor. Ne yemeyeceğini değil ne yiyeceğini olumlu bir şekilde danışana kodlayarak çalışma sırasında kullanılan özel tekniklerle beden farkındalığına varıyor ve o andan itibaren güvenle iştahı azalıyor. Bunun sonucunda şekerden, karbonhidrattan uzak duruyor. Sağlıklı yiyecekler tercih etmeye başlıyor. İlk andan itibaren 5 haftada kişinin kendisine göre değişen miktarlarda kilo veriyor. Evrenden aldığımız güzel enerjiyi danışanlarımıza yansıtıyoruz.
 
Danışanlarınızla yaşadığınız ilginç diyaloglar var mı? Danışanların zorlandığı anlarda onlara neler tavsiye ediyorsunuz? Süreklilik devam ediyor mu?
Danışanlarımı kendime bağımlı kılmıyorum. 5’inci haftaya geldiğimizde bunu kendi kendilerine yapacak duruma geliyorlar. Kiloları ile ilgili güzel olumlama cümleleri seçiyoruz. Aynı şekilde yatağa uzanıp, güzel bir müzik eşliğinde kendilerini gevşeterek bu olumlama cümlelerini kendi kendilerine söylüyorlar ve bu enerji devam ediyor. Her akşam okumaları gereken bir metin var. Bir kilo belirliyorlar ve o kiloyu söyleyerek “Şu kiloya düştüğüm gerçekliğini seçiyorum. Bunun için kendime neşeyle, keyifle izin veriyorum. Rahatça, kolayca kilo veriyorum. Sebze, meyve, balık, et, tavuk, yumurta yiyorum. Bunları yedikçe çok rahat ve kolay kilo vermeye devam ediyorum. Ben benim. Ben şimdi burada sağlıklı, güzel, fit, güçlü, formda, neşeli ve güzel bir insanım. Kolayca istediğim kiloya iniyorum. Metabolizmam hızla çalışıyor. Rahatça ve sağlıkla zayıflıyorum ve istediğim kiloya ulaşıyorum. Yağlarım vücudumdan kolayca eriyor, bedenimden rahatça atılıyor. Hayat beni seviyor, ben hayatı seviyorum. Benim hayatımda mucizeler her gün gerçekleşiyor ve tüm bunlar için şükürler olsun.” diyorlar. Danışana göre metnin detayları değişebiliyor. Bu metni her gece okumaları şart. Bir gün bile unutmamaları gerekiyor. Bizde bir alışkanlığın tamamen hayata geçirilmesi, bir döngünün kırılması en az 21 günde gerçekleşiyor. 21 günde beynimizdeki nöronlar birbiri arasındaki bağlantıyı yeni kodlamalarla tam sağlıyorlar. Bu bağlantılar okudukça kuruluyor ve 45 günde kalıcı hale geliyor. Yani bir alışkanlığın tamamen kırılması ve başarılı olması için 45 gün gerekiyor. Beynimiz bu şekilde çalışıyor. Ben kişinin sağlıksız yaşam tarzından, sağlıksız karbonhidratlardan uzaklaşmasını ama bunu yaparken de verdiği kiloları geri almayacak şekilde, ömür boyu sürdürülebilir olması için çalışıyorum ve çok da başarılı oluyoruz.
 

İnstagram: balci_arzu

 

Arzu Balcı

Evrenden Aldığımız Güzel Enerjiyi Danışanlarımıza Yansıtıyoruz Arzu Balcı