Engin Cesurer : “Dreame’in En Büyük Ve En Güçlü Olduğu Nokta Teknolojisidir”

Engin Cesurer :  “Dreame’in En Büyük Ve En Güçlü  Olduğu Nokta Teknolojisidir”  Engin Cesurer : “Dreame’in En Büyük Ve En Güçlü Olduğu Nokta Teknolojisidir”

Dreame Technology Türkiye Ülke Müdürü Engin Cesurer, Dreame Markasini Ve Markanin Türkiye Pazarindaki Yerini Klass’a Anlatti “Biz sadece robot süpürge ve süpürge değil, aynı zamanda teknoloji üretimine katılıyoruz. AR-GE’ye yaptığımız yatırımlar çok yüksek seviyede. Dreame’in en büyük, en güçlü olduğu nokta aslında teknolojisi. Bu teknolojiyi de son kullanıcıya birçok modelde ve birçok alanda hayatını kolaylaştıracak ürünler sunarak sağlıyoruz.” Ünlü Çin markası Dreame Technology, yenilikçi çözümler sunan ürünlerini Türkiye pazarında tanıtarak son teknoloji ürünlerini tüketici ile buluşturuyor. Dreame Technology Türkiye Ülke Müdürü Engin Cesurer, Türkiye’nin kendileri için çok önemli bir pazar olduğunu belirterek, “Dünyadaki önemli markalardan biri olarak ürünlerimizi Türkiye’deki kullanıcılarımızla buluşturduğumuz için çok mutluyuz. Dreame Technology olarak kullanıcılarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak, yüksek teknoloji ile hayatlarına değer katmak en önemli önceliğimiz.” diyor. ARGE’ye çok ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade eden Engin Cesurer, Dreame markasının en büyük, en güçlü olduğu nokta olan teknolojiyi son kullanıcıya birçok modelde ve birçok alanda hayatını kolaylaştıracak ürünler olarak sunmanın temel hedefleri olduğunu ve bu konuda marka olarak oldukça iddialı olduklarının da altını çiziyor.  Dreame Technology Türkiye Ülke Müdürü Engin Cesurer ile Dreame markasını ve markanın Türkiye pazarındaki yerini Swissotel The Bosphorus’da Klass okurları için konuştuk.  

Engin Bey, yüksek teknoloji ürünler üreterek onları tüketiciyle buluşturan Çinli Teknoloji devi “Dreame Technology” markasının Türkiye müdürüsünüz. Öncelikle sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?
1985 İstanbul doğumluyum. 2005 yılından beri tüketici elektronik sektöründe çeşitli firmalarda hem satış ve pazarlama hem de ürün yönetimi pozisyonlarında görev aldım.
Ağustos 2023’ten itibaren de Dreame Technology markasında Türkiye Ülke Müdürlüğü görevime başladım.

Dreame Technology markasıyla yolunuz nasıl kesişti? Dreame markasının Türkiye’ye geliş sürecinden biraz bahsedebilir misiniz?
Bir önceki çalıştığım firmadan ayrılmaya karar verdiğim sırada referanslar ve pazar araştırmaları sonucu benimle irtibata geçtiler. Görüşmelerimiz böylece başlamış oldu. Daha önce çalıştığım pozisyonlar itibariyle Türkiye’de bu pazara hâkim olmam, ürünleri biliyor ve daha önce benzer markalarda benzer pozisyonlarda görev almam sebebiyle böyle bir teklifle geldiler, ben de kabul ettim.

Yakın zamanda oldukça görkemli bir lansmanla Türkiye pazarına giriş yaptığınızı duyurdunuz. Bu lansmanın sizin adınıza nasıl geçtiğini anlatabilir misiniz?
Ben bu işi kabul ederken ve anlaşmalarımız sırasında karşılıklı olarak her iki tarafın Türkiye pazarında nereye gelmek istediğini, markanın benden beklentisini, markanın Türkiye pazarında beklentisinin ne olduğu üzerine görüşmeler yaptık. Dreame markası aslında şu an birçok ülkede satış rakamlarında ve pazardaki pay olarak üst seviyelerde. Türkiye’de ise henüz o etkiyi gösterememişti. Burada hazırda bir marka düzeni içerisinde bir yapı olmadığı için, marka da bunun en doğru yönteminin markanın kendisinin burada ürünlerini tanıtıp yönetmesi olduğuna karar verdi, bizde bu doğrultuda çalışmalara başladık. Lansmanda bu durumun olmazsa olmaz ayaklarından biriydi. Bu süreç içerisinde de ürünlerimizi ve markayı tanıtmak büyük önem teşkil ediyordu. Faydasını da gerçekten görüyoruz. Marka bilinirliği her geçen gün artıyor ve Dreame markasının teknolojileri, ürünleri hakkında insanların da artık bilgisi olmaya başladı. Ve biz bu iletişime mümkün olduğu sürece devam edeceğiz.
 ‘DREAME MARKASININ EN BÜYÜK, EN
 GÜÇLÜ OLDUĞU NOKTA TEKNOLOJİSİ’
Dreame Technology’nin ürün yelpazesinde neler var? Dünyadaki Dreame ile farklılıklar var mı?
Dreame markasını ağırlıklı olarak herkes süpürge ve robot süpürgeden aslında çok biliyor. Biz sadece robot süpürge ve süpürge değil, aynı zamanda teknoloji üretimine katkı sağlayan bir firmayız. Ve teknolojilerimizde kendimizi uçtan uca yönetiyoruz. AR-GE’ye yaptığımız yatırımlar çok yüksek seviyelerde. Dreame markasının en büyük, en güçlü olduğu nokta aslında teknolojisidir. Bu teknolojiyi de son kullanıcıya birçok modelde ve birçok alanda hayatını kolaylaştıracak ürünler sunarak sağlıyoruz.

 ‘BİZ SON KULLANICININ
 ULAŞABİLECEĞİ HER NOKTADA VARIZ
 VE VAR OLMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ’
Engin Bey, pazarlama stratejinizi nasıl geliştirdiniz, ürünlerinize son tüketici nerelerden ulaşabilir?
Biz son kullanıcının ulaşabileceği her noktada varız ve var olmaya da devam edeceğiz. Online veya zincir kanalında, elektronik alışverişin yapıldığı her yerde Dreame markasını bundan sonra görebilirsiniz. Temelde bizim hedefe koyduğumuz yer son kullanıcı. Biz fayda sağlayacak fiyat kampanyaları ya da diğer kampanyalarla doğrudan son kullanıcıya hitap ederek gidiyoruz. Dolayısıyla son kullanıcının bizi sevdiği markalardan biri olmak istiyoruz.
Ve biz rekabetçi fiyatlarla rekabetçi ve yüksek teknoloji ürünlerini en iyi fiyata sunmaya çalışacağız.

Peki gelecek dönemde bir mağazalaşma ya da deneyim merkezi tarzı bir yer açmayı düşünüyor musunuz?
Elbette. Aslında bu biraz da gelecekteki stratejilerle alakalı. Biz Türkiye pazarında, bulunduğumuz ürün gamının hepsinde iddialı bir markayız. Pazarda domine bir durumda olacağız, hedefimiz bu. Bu doğrultuda mağazalaşmak da planlar arasında mevcut. Markanın
tüm kanallarda, bu geleneksel kanal dediğimiz kanalda da aynı şekilde var olması muhtemel.

 “BİZ MARKA OLARAK TÜRKİYE’DE
 ÜRÜN GARANTİSİNDEN BİREBİR
 SORUMLUYUZ”
Peki satış sonrası destek anlamında neler yaptınız, servis olarak nerelerle çalışıyorsunuz?
Yine bizim temelde dokunduğumuz nokta son kullanıcı olduğu için satış sonrası da bunlardan bir tanesi aslına bakarsak. Biz marka olarak Türkiye’de ürün garantisinden birebir sorumluyuz. Yani marka olarak ürün garantisini sağlıyoruz. Ve Türkiye’deki diğer satış sonrası servis sağlayıcıların şu an biriyle belki ileride birden fazlasıyla çalışıyor olacağız.
Ama bu süreçte satış sonrası partnerimizin bütün fonksiyonlarını, bütün süreçlerini doğrudan marka olarak biz takip ediyoruz. Burada son kullanıcıyı mağdur etmeyecek, ona sahip çıkacak, ürünün arkasında duran bir yapılanma içerisindeyiz. Başladık ve daha da güçlenerek devam edeceğiz. Arena Bilgisayar, bizim resmi Türkiye’deki satış ortağımız, iş ortağımız. Satış sonrasında da Uno Service bizim şu an için iş ortağımız. Bütün satış kanallarında satış operasyonunu birlikte yürütüyoruz. 

 ‘BİZ HER EVDE DREAME MARKASININ
 OLMASINI TEMENNİ EDİYORUZ’
Peki Türkiye bazında bakarsak gelecekte Dreame markasının hedefleri neler?
Biz her evde Dreame markasının olmasını temenni ediyoruz. O amaçla Türkiye’de faydalı olmaya çalışıyoruz. Tabii ki de amacımız pazarda lider olmak. Ve bunu mümkün olduğunca iyi ürünler, iyi fiyatlarla sağlamak ve kısa sürede bu hedefe ulaşmak temennimiz. Bunun için de markanın Türkiye›deki faaliyetlerini ve yatırımlarını artırmaya devam edeceğiz.

Lansmanda benzersiz olduğunu iddia ettiğiniz ‘DreameBot L20 Ultra’ modelinin farkı nedir?
Lansmanı yapılan ürünler arasında şirketin bugüne kadarki en gelişmiş hepsi bir arada temizlik robotu “DreameBot L20 Ultra” modeli rakiplerden teknoloji olarak özellikle ayrıştığımız bir ürün.  L20 Ultra modeli bizim şu an son kullanıcılara ulaştırdığımız en üst seviye ürünümüz diyebiliriz. Birçok fonksiyonu, birçok özelliği ile rakipsiz diyebileceğimiz bir ürün. Kendi kendini temizleyen tam otomatik bir robot süpürge aslında. Günlerce hiç robot süpürgeye temas etmeden evinizi temizleyebilirsiniz. Paspasını kendisi yıkayıp kendisi kurutabiliyor. Tozunu, çöpünü kendi istasyona boşaltıyor. Siz sadece iki ayda bir o çöpü boşaltıyorsunuz. Onun dışında bütün faaliyet ve fonksiyonlarda hiç el değmeden, zahmetsizce temizlik sunuyor. Ve bunu yaparken de hem yüksek emiş gücü sağlıyor hem de aynı zamanda yeni teknoloji bizim paspaslama sistemimizi kullanarak en inatçı lekelerin çıkmasına olanak sağlıyor. Aynı zamanda uzayan mop teknolojisi sayesinde dip bucak köşeleri dahi kolaylıkla temizleyebiliyor. Bu bahsettiğim birçok özellik, rakiplere göre çok daha üstün veya bir kısmı şu an rakiplerde mevcut değil.