Enes Uygun: Başarılı İşler ve Tecrübem ile Sektöre İmzamı Atmak İstiyorum

Enes Uygun: Başarılı İşler ve Tecrübem  ile Sektöre İmzamı Atmak İstiyorum Enes Uygun: Başarılı İşler ve Tecrübem ile Sektöre İmzamı Atmak İstiyorum

Uluslararası Lüks Konut ve Proje Pazarlama Uzmanı Enes Uygun, Gelecek Hedeflerini Klass’a Anlattı.  

Uluslararası Lüks Konut ve Proje Pazarlama Uzmanı Enes Uygun, Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanındaki malikane, yalı, konak, villa ve rezidans gibi lüks konutların alım, satım ve kiralama işlemleri üzerine profesyonel satış ve pazarlama desteği sunarak alanında başarılı projelere imza atmış ve uzmanlaşmış bir isim olarak ön plana çıkıyor. Proje pazarlama alanındaki deneyim ve tecrübesi ile yeni bir oluşuma da hazırlanan genç girişimci, dünyanın birçok yerine Türk menşeli bir firma olarak imzasını atmak istediğinin altını çiziyor. İş dünyasından ve sanat camiasından birçok ünlü isimle çalışan başarılı iş adamı, gayrimenkul sektörünün tamamen bir referans işi olduğunu belirtiyor. Uluslararası Lüks Konut ve Proje Pazarlama Uzmanı Enes Uygun ile firma faaliyetlerini ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.

Enes Bey, siz genç bir girişimci olarak başarılı işlere imza atmış bir isimsiniz. Gerçekleştirdiğiniz faaliyetleri ve sizi tanıyabilir miyiz?
Uluslar arası Lüks konut ve proje uzmanı olarak faaliyetlerimi sürdürmekteyim. Dededen babaya aktarılan ve sonrasında bana geçen bir serüveni devam ettiriyorum.7 yıldır tek başıma işlerimi yürütmekteyim. İşleri globalleştirerek uluslararası bir modele dönüştürdüm. Uluslararası modelde; Azerbaycan, Katar, Dubai, İran gibi ülkelerde güçlü kontaklar sağladım. Bu kontaklara Türkiye’de yatırımlar yaptırıyorum. 2.el gayrimenkulle ilgili Boğaz hattında faaliyetlere başladık. Burada Türkiye’deki önemli iş insanlarına hizmet sağlıyoruz. Sanat camiasından çok sayıda ünlü ile gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız var. Son 2 yıldır proje pazarlama konusuna ağırlık verdik. Yatırımlarımızı bu iş prensibi ile gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de marka değeri olan projelerin sorumluluğunu alarak bu operasyonu biz sağlıyoruz. 11’in üstünde acente datasıyla iş birliği yaparak aynı zamanda acentelere projelerimizden yer sattırıyoruz. Bizim kontrolümüz dışında proje satışları gerçekleşmiyor.

‘BİR GAYRİMENKUL DANIŞMANININ LÜKS KONUT DENEYİMİ YOKSA YALI, MALİKANE SATABİLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR’
Lüks konut uzmanı olarak tercih edilme sebepleriniz ve farkınız nedir?

Bugün bir gayrimenkul danışmanının lüks konut deneyimi yoksa bir yalı, malikane satabilmesi mümkün değildir. Çünkü bir alıcı networküne sahip değildir. Pazarlama tekniklerini ve işin inceliklerini bilmiyordur. Yalı danışmanının yalıyı sunarken sunum yapacağı kişiler çok önemlidir. Yalı sahibine ya da yalı sahibi yardımcısına isimler verilir. Bu isimler araştırılır ve gerekli fizibilite yapıldıktan sonra yalıyı görmeye uygun görülüyorsa öyle davet edilir. Bu işin birçok teknik ve detayı var. Yalı, malikane gezen müşteri profili çok farklı. Bu profile sahip isimler ile nasıl konuşulması gerektiği, onlara nasıl davranılması gerektiği iyi bilinmeli. Bizim farkımız burada devreye giriyor. Ben bu işin çekirdeğinden geliyorum. Ne kadar yalı sahibi, lüks konut müşterisi varsa birebir hepsini tanır ve kendileri ile görüşürüm. İşin tüm detaylarına hakimim ve inceliklerini biliyorum.

Gayrimenkul sektörüne imzanızı atmak istediğinizi ifade ediyorsunuz. Bunu nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz?
İyi bir intiba, başarılı işler, deneyim ve tecrübe ile sektöre imzamı atmak istiyorum. Sektörün yeniliklere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Uluslararası arenada bu işleri profesyonelce yürüten birçok ülke ile bağlantım ve faaliyetlerim var. Türk menşeli bir firma olarak her yere imzamızı atmak istiyoruz.

‘GAYRİMENKUL TAMAMEN REFERANS İŞİDİR’
Müşteri portföyünüzde ağırlıklı olarak Türkler mi var?

Ağırlıklı olarak Türklerle çalışıyoruz. Türkiye’de sanat camiasından ve iş dünyasından geniş bir network ağına hizmet sağlıyoruz. Belirli ülkelerin önde gelen isimleriyle çok başarılı ticari çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Gayrimenkul tamamen referans işidir. Yapılan işlerle, sergilediğin tavırlarla, güvenilirliğin bir referanstır. Boğaz hattında başarılı işler yürütmenin bize çok güzel geri dönüşleri oldu.

Gayrimenkul sektöründe çalışan isimlerin sektördeki fiyat yönlendirmelerine doğrudan bir etkisi var mı?
Gayrimenkul uzmanları olarak sektörde bu anlamda belirleyici bir rol üstlenebiliyoruz. Bana gelen projeye göre bir fizibilite ve rakam çalışması yapıyorum. Deneyim ve sahip olduğumuz tecrübe ile yaptığımız araştırma ve çalışma neticesinde sektörde belirleyici bir görev görerek yönlendirme yapabiliyoruz. İşin uzmanı olduğumuz için zaten rakamlara ve detaylara hakimiz. Ancak son dönemde dövizin sürekli oynaması, inşaat maliyetlerinin artması gibi etkenler ile işin biraz gayrimenkulcülerin kontrolünden çıktığını da söyleyebiliriz.

Gelecek hedefleriniz nelerdir?
Bir Türk vatandaşı olarak, Türk menşeli bir firma sahibi olarak dünyanın neredeyse her yerinde kendi şirketimi ve faaliyetlerimi en iyi şekilde temsil etmek en büyük hedefim. Sadece Amerika, İngiltere, İspanya gibi ülkelerde değil, Afrika ülkelerinde de olmak istiyorum. Bu ülkelerde partnerlerim var ama ben kendi bayrağımı sergilemek istiyorum.

Birçok ünlü isimle çalıştınız. Ünlü isimlerle çalışmanın zorluğu var mı?
Ünlü isimlerle çalışmak kolay ve çok keyifli. Ne istediklerini iyi biliyorlar, kafaları karışık değil. Belirli lokasyonları tercih ediyorlar. Acarkent, Ulus, Nişantaşı, Etiler gibi. Bu bizim işimizi kolaylaştırıyor. Bazı müşterilerin kafası çok karışıktır ve genel bir arayışı vardır. Bunlar işi zorlaştıran durumlar. Ünlüler ile çalışmak bu anlamda çok kolay. Referans ve network açısından da büyük avantajlar sağlıyor. 
 

Enes Uygun