En Büyük Arzum ‘Dudak-Damak Yarığı’ Rahatsızlığı Olan Kişilerin Sesi Olmak

En Büyük Arzum ‘Dudak-Damak Yarığı’ Rahatsızlığı Olan Kişilerin Sesi Olmak En Büyük Arzum ‘Dudak-Damak Yarığı’ Rahatsızlığı Olan Kişilerin Sesi Olmak

Sevil Smile Studio Kurucusu Ünlü Diş Hekimi Dt. Sevil Pekmezci başarı hikayesini ve gelecek hedeflerini Klass’a anlattı.  

Çocukluğundan itibaren genetik olan dudak-damak yarığıyla mücadele eden Sevil Pekmezci, uzun yıllar süren tedavileri sonrasında diş hekimi olmaya karar vererek bugün başta çocuklar olmak üzere bu hastalıkla mücadele eden pek çok kişiye hekim olarak umut ve moral oluyor. “Bir insanın gülümsemesi, karşısındaki insanın enerjisini arttırır. Kendimde özgüven problemleri yaşadığım için, insanların hayatına dokunup özgüven sağlamak istedim” diyen başarılı işkadını Sevil Pekmezci, 2010 yılında kurduğu Sevil Smile Studio’da hekim ile hasta arasında mesafe olmayan ve güven üzerine kurulu bir hizmet sunuyor. Kliniğinde yerli ve yabancı hastalarına büyük bir özveriyle hizmet veren sosyal sorumluluk projesi olarak ihtiyacı olan çocuklara ücretsiz diş tedavisi yapan Dt. Sevil Pekmezci, kurmayı planladığı dernekle dudak-damak yarığı olan kişilerin sesi olmayı hedefliyor. Dt. Sevil Pekmezci ile başarı hikayesini ve gelecek hedeflerini Park Hyatt İstanbul Maçka Palace’nin muhteşem ambiyansında Klass okurları için konuştuk. 


Sevil Hanım, başarılı bir iş kadını ve diş hekimi olarak başarınızın bu noktaya kadar gelmesinin altında yatan sebepler nelerdir ve diş hekimi olmaya nasıl karar verdiniz?
2006 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. Diş hekimi olmak istememdeki sebeplerden biri de, çocukluğumdan beri dudak ve damağımda sorun yaşıyor olmamdı. Çocukluğumda tanınmış hekimlerde uzun süren yorucu ve ağrılı tedaviler gördüm. Dudak damak yarığı genetik rahatsızlıktır. Bu kalıtsal rahatsızlığım ile ilgili tam 11 kere ameliyat geçirdim. Son yıllarda ise gelişen teknolojiler ile birlikte lazer tedaviler yaptırdım. Yaşadığım bu genetik rahatsızlık bana diş hekimliği kapısını açtı. Bu nedenle herkesi mutlu etmek istiyorum. Bir insanın gülümsemesi, karşısındaki insanın enerjisini arttırır. Kendimde özgüven problemleri yaşadığım için, insanların hayatına dokunup özgüven sağlamak istiyorum.


Diş hekimlerinin hastaları ile kurduğu bağ önemlidir. Sizin hastalarınızla aranızdaki bağ nasıldır?
2007 yılında küçük bir klinikte işe başladım. Daha sonrasında edindiğim tecrübeler ile birlikte, hastalarımı çok iyi anlıyor oldum. Hastalarımın koltuğa oturduğu zaman ne hissettiklerini, kendi tecrübelerimden yola çıkarak anlamaya çalıştım. Hastalarım ile olan iletişimimi arttırdım. 2018 senesinde Antalya’da “Sevil Smile Studio” adlı kliniğimi açtım. Hekim ile hasta arasında mesafe olmayan bir yeriz. Hastalara nasıl diş fırçalayacaklarına kadar birçok noktada yardımcı oluyorum. İnsanlar rahat olmadığı bir yerde tedavi olmak istemez. Ayrıca, kliniğimizde ihtiyacı olan, durumu iyi olmayan çocuklara ücretsiz diş tedavisi yapıyorum. Bu da benim sosyal sorumluluk projem.

Sizinle aynı genetik rahatsızlığa sahip hastalarınız var mı? Genellikle hangi yaş grubundan? Onlarla iletişiminiz nasıl?
Bu rahatsızlıkta olan kişilerin çoğu içine kapanık oluyorlar. Konuşma ve iletişim problemi çekiyorlar. Toplumda konuşurken utanıyorlar. Çocukluğumda ailem, üzerimde çok uğraş verdi. Folklor, voleybol ve basketbol oynadım. Sosyal hayatın içinde oldum. Şimdiki zamanda çocuklar sosyal medyanın etkisinden dolayı konuşmayı tercih etmiyorlar. Onların daha sosyal olmalarını istiyorum. Benim gibi olan çocuklara destek olabilmek istiyorum. Topluma da bilinç kazandırmak istiyorum. Dudak-damak yarığı rahatsızlığı olan kişilerin sesi olmak ve bu amaçla bir dernek kurmak istiyorum.

Kurmak istediğiniz dernekten birlikte ileriye dönük daha farklı hedefleriniz nelerdir?
İngiltere ve Türkiye’de yardım ettiğimiz dernekler, tedavilerini üstlendiğimiz çocuklar var. Hedeflerim arasında bunları geliştirip, dernek kurarak dudak-damak yarığı olan kişilerin sesi olmak var. Ben bu rahatsızlığımdan dolayı birçok kez psikolojik destek aldım. Bundan sonra bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin daha mutlu ve özgüvenli olmalarını istiyorum. Dünya üzerinde geliştirdiği tedavi yöntemleri ile tanınmış bir doktora tedavi oldum. Onun sayesinde dudak damak yarığı rahatsızlığı üzerine birçok hekimlik tekniklerini öğrendim. Bu teknikleri geliştirip daha farklı olmayı hedefliyorum.

İnstagram:dtsevil

Sevil Pekmezci