Elif Töngel Kimonoları İle Sanatı Üzerinizde Taşıyorsunuz

Elif Töngel Kimonoları İle Sanatı Üzerinizde Taşıyorsunuz Elif Töngel Kimonoları İle Sanatı Üzerinizde Taşıyorsunuz

Elif Tongel Markasının Kurucusu Elif Töngel, tasarımlarıyla fark yaratan kimonaların özelliklerini Klass’a anlattı.

Ünlü Moda Tasarımcısı ve Elif Tongel markasının Kurucusu Elif Töngel, tasarımları ve ürünleriyle moda dünyasına yeni bir soluk getirdi. Klasik kimonolara kendi imzasını atarak yepyeni bir tarz oluşturan, çizdiği desenlerle de sanatı kumaş ile buluşturan Elif Töngel, bu alanda aldığı eğitimlerle de kendisini geliştirmeye ve markasını büyütmeye devam ediyor. Yaratıcılık içeren, insanların hayal gücüne hitap eden ve canlı renkleriyle enerji veren tasarımların mimarı Elif Töngel ile tasarımlarını farklı kılan detayları ve yeni sezonun trendlerini Klass okurları için konuştuk.


Elif Hanım, moda ve tasarım dünyasında fark yarattınız. Kimono tasarımında Türkiye’nin en başarılı isimlerinden birisiniz. Sizin kimonolarınızın özellikleri nelerdir?
Elif Töngel markasının en önemli detayı kıyafetlerimizde desene ağırlık vermemizdir. Deseni de en güzel gösterebileceğimiz parça Kimono’dur. Bu konuda Japonya’dan esinlendim. Oradaki kimonoların kalıplarını birebir kullandım, detaylarında ve işçiliğinde farklı bir şeyler yapmak istedim. Şu an daha çok günlük yaşamda ve plajlarda giyilebilecek ürünler üretiyorum. Ayrıca, gece dışarı çıkıldığında da giyilebilmesi için daha hafif ve kullanılabilir hale getirdim. Kimono istediğim kurguyu yansıtabildiğim, anlatmak istediğim hikâyeyi çok rahat anlatabildiğim bir alan. Bu tarz, Türk insanları tarafından çok sevildi. Aslında aranan bir parça olduğunu gördüm. Kimono Türkiye’de 2015 yılında modaydı. Ama bunlar kısa ve küçük parçalar olarak yapıldı. Ben ise büyük, uzun ve bol bir parçalar üretmek istedim.

Sizin kimonolarınızı daha çok kimler tercih ediyor? Tasarımlarınızı hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Benim kimonolarımdaki en büyük fark kilolu insanlar tarafından tercih edilmemeleri. Desenli ve renkli oldukları için genelde fit ve zayıf insanlar tercih ediyor. Asıl tercih edilme sebebi ise tarz olmaları. İnsanlar bizim kimonolarımızla sanatı üzerlerinde taşıyor. Desenleri Adobe programlarında kendim yapıyorum. Bu desenleri bir tablo formatında hazırlıyorum. Tüm detayları göz zevkine hitap edecek şekilde düzenliyorum. Japonya’da bu desenler insanların evlerinde tablo olarak asılı oluyor. Biz bu tabloları insanların üzerlerine işledik. Türkiye’de giyim tarzı tüm insanlarda aynı olmaya başladı. İnsanlar her girdikleri mağaza aynı ürünleri görmeye başladılar. Ben de bu ürünleri yapan kişi olarak artık insanların farklı şeyler giymelerini istedim.


Bu kadar ilgi görmenizdeki etmen nedir?
Elbette desenlerim ve kaliteli hammadde diyebilirim. Ama Trendyol da bunun için çok büyük etken. Trendyol, kadın girişimcilere destek verdi. Bu da halka açılmamızı, halkın da bu tasarımlara ulaşmasını sağladı. Yoksa kendi Instagram hesabı ya da e-ticaretinde kalsan bu tasarımcı pahalıdır diyerek bakmıyor insanlar. Ama Trendyol’da kimono yazdığında sen çıkabiliyorsun.

Tasarımsal anlamda hedefiniz nedir?
Elif Töngel olarak bütün giyim parçalarına desen yapmayı hedefleyen bir markayım. Desensiz hiçbir şey yapmak istemiyorum. Desenleri de kendi hayal gücüme göre hazırlamak istiyorum. Bunu yapabilmek için ünlü bir ressamdan ve ünlü bir grafik tasarım öğretmeninden eğitim aldım. Hayal gücümü artırabilmek için ressamlarla ve sanatçılarla görüşüyorum.

Sizin tasarımlarınızda ne gibi farklılıklar var?
Türkiye’de olmayan bir tasarımı yaptığım için ürünlerim yaratıcılık içeriyor. Yaratıcılık içerdiği için de aslında insanların hayal güçlerini artıracak, içinde enerji dolu hissedecekleri ürünler yapıyorum. Ürünü görüp beğenmek ayrı, giydikten sonra enerjiyi hissetmek başka bir şey. Bunu kendimde de bizzat deneyimledim. Biz gerçekten desenli ürün giymekten kaçan ve bunları çok soft renklerde kabul eden bir milletiz. Dikkat çekmek istemiyoruz. Bunun aslında dikkat çekme ile alakası yok. İstediğimizi, istediğimiz yerde giymeliyiz. İnsanlar bizim tasarımlarımızı istediği her yerde giyebiliyor. Ürünlerimizin bir yaş aralığı da yok. Elif Töngel tasarımlarına www.eliftongel.com, tongelelif Instagram hesabımız ve online pazar yerlerinde ulaşabilirler.

Yeni sezonda trendlerinizde neler olacak?
Yeni sezonda İspanyol paça ve sweat crop üçlü takım, bol oversize seweat takım ve desenlerle oluşmuş bir koleksiyonumuz var. Özel desenli tulumlarımız çok beğeniliyor. Çok cesaretli ve özgüvenli desenli elbiselerim var. Renklerimiz yine canlı renkler olacak.

INSTAGRAM: tongelelif


 

Elif Töngel