Ebru Kain: Ulaşılabilir Lüks Konut Projeleri ile Kentsel Dönüşüme Büyük Katkı Sağlamayı Hedefliyorum

Ebru Kain: Ulaşılabilir Lüks Konut Projeleri ile Kentsel Dönüşüme Büyük Katkı Sağlamayı Hedefliyorum Ebru Kain: Ulaşılabilir Lüks Konut Projeleri ile Kentsel Dönüşüme Büyük Katkı Sağlamayı Hedefliyorum

Kain Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Kain, Yeni Projelerini Klass’a Anlattı.  

Gayrimenkul alanında konut inşaatı başta olmak üzere tekstil alanında ihracatçı firmalara iplik ve kumaş alım satımı, gıdada zeytinyağı imalatı ve satışı alanlarında faaliyet gösteren Kain A.Ş’nin Kurucusu Ebru Kain, yeni proje ve çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. İnşaat ve emlak sektörü gibi erkek egemen dünyada bir kadın girişimci olarak disiplinli ve güvenilir olmasıyla sektöründe adından övgüyle bahsettiren Ebru Kain, şirket önceliği olan ‘ulaşılabilir lüks konut’ projeleri ile kentsel dönüşüme büyük katkı sağlamayı hedefliyor. Önceliğinin ve hedefinin gayrimenkul alanında, sayılı firmalar arasına girerek projelerde yer almak ve farklı alanlarda çalışmalarını sürdürerek güçlenmek olduğunu ifade eden Ebru Kain ile yeni projelerini ve hedeflerini Klass okurları için konuştuk.

Ebru Hanım, kendi şirketiniz olan Kain A.Ş. ile sektörünüzde hızla yükselmeye devam ediyorsunuz. Sizi daha yakından tanımamız için kariyerinizde hangi işlerle meşgul olduğunuzu ve şirketinizi kurma öykünüzü anlatır mısınız?
Şirketimiz gayrimenkul alanında konut inşaatı, tekstil alanında ihracatçı firmalara iplik ve kumaş alım satımı, gıdada zeytinyağı imalatı ve satışı alanlarında faaliyet göstermekte. Daha önceki yıllarda, profesyonel çalışma hayatımda elde ettiğim tecrübelerimden ve bilgilerimden yola çıkarak 2020 yılının şubat ayında, bir kadın girişimci olarak Kain A.Ş.’yi kurdum; inşaat, gayrimenkul, tekstil ve gıda alanlarında faaliyetlerime başladım. Daha önce serbest muhasebeci ve mali müşavir olarak, uzun yıllar özel sektörde farklı faaliyet alanlarına sahip büyük ölçekli şirketlerde muhasebe ve mali işler genel koordinatörü olarak çalıştım. Mesleki anlamda çalışma hayatım boyunca TÜRMOB’un düzenlemiş olduğu birçok eğitim ve faaliyete katılım gösterdim. Halen iş hayatıma ortağı ve yönetim kurulu üyesi olduğum aile şirketlerinde devam ederken, 2020 yılı itibari ile yönetim kurulu başkanı olduğum Kain Gayrimenkul, Gıda ve Tekstil Yatırımları San. Tic. A.Ş.’yi kurarak yurt içi ve yurt dışı projelerle çalışmalarıma devam etmekteyim.

“MARKAMIN KURULUŞ HİKÂYESİNDE BANA İLHAM OLAN DAĞ KEÇİSİDİR”
Markanızı kurarken size ilham veren bir şey oldu mu?

Markamın kuruluş hikâyesinde bana ilham olan dağ keçisidir. Dağ keçisi benim için çok önemli ve tabii bunun bir hikâyesi var. Dağ keçilerinin, doğadaki yaşayışlarından ilham alarak, onların o sarp kayalıkları, dik yamaçları sanki düz yolda yürüyormuşçasına kolayca ve düşmeden tırmanmalarına her zaman hayran olmuşumdur. Kendi kariyer yolculuğumda da bir dağ keçisi misali, dik yamaçları, engebeli yolları zorlanmadan, hedef gözleyerek, hep yukarı bakarak ama her zaman öğrenerek ve bu tecrübelerle birlikte yoluma devam edip, alanında en iyisi olanlardan olmak istiyorum.

‘ANLAŞMA YAPTIĞIM BİRÇOK PROJEDE, BİR KADIN OLARAK BENİM DAHA DİSİPLİNLİ VE DAHA GÜVENİLİR OLDUĞUMU SÖYLÜYORLAR’
Şirketinizin öne çıkan özellikleri neler? Diğer şirketlerden nasıl ayrışıyorsunuz?

İnşaat ve emlak sektörü gibi erkek egemen bir dünyada bir kadın girişimci olarak iş dünyası tarafından disiplinli ve güvenilir iş yapma şekliyle tanınıyorum. Gayrimenkul ve inşaat herkesin erkek egemen olduğuna inandığı bir sektördür. Ama biz kadınlar iş hayatında daha aktif rol aldıkça, bu egemenliğin yakın gelecekte son bulacağını düşünüyorum. İnşaat sektöründe kadın olmanın zamanla avantaja dönüşeceğini biliyorum. Kendi tecrübelerimden yola çıkarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, anlaşma yaptığım birçok projede, bir kadın olarak benim daha disiplinli ve daha güvenilir olduğumu söylüyorlar. Disiplin ve güvenirlik konularında kadın girişimcilerin daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

Hedefleriniz ve yeni projeleriniz nelerdir?
Şirketimizin önceliği ‘ulaşılabilir lüks konut’ projeleri ile kentsel dönüşüme büyük katkı sağlamayı hedefliyor. Şirketimin kuruluşundan itibaren yatırımda bulunduğum inşaat projelerimin hazırlık aşamalarını bitirip 2022’de güçlü bir start verdim. İstanbul’da Bayrampaşa’da, Yalova ve Tekirdağ’da inşaatlara başladım. Ayrıca İstanbul Tarabya’da ve konumuna uygun modern, efektif bir çehreye kavuşacak olan Beyoğlu’nda yeni projeler için sözleşmeler imzaladım. 2022 yılında başladığımız iki projenin bitirilmesi, anlaşmalarını yaptığımız, projelendirme ve mimari çizim aşamasında olan bir diğer iki projemizin de başlatılması öncelikli hedefimiz. Yeni yılda, hedefimiz ve önceliğimiz gayrimenkul alanında, sayılı firmalar arasına girerek projelerde yer almak ve farklı alanlarda çalışmalarımızı sürdürerek güçlenmek. Gayrimenkul yatırımları alanında da önümüzdeki yıllarda yapacağımız projelerin ön hazırlıklarını yaparak üretime hazır hale getirmeyi hedefliyoruz. Biz firma olarak, daha butik projeler içerisinde yer almayı tercih ediyoruz. Hedefimiz, ‘ulaşılabilir lüks konut’ inşaatında öncü olmak. Bize göre konut, insanların giderlerini karşılamaya çalıştığı bir olgu olmaktan çıkıp, içinde kendilerini mutlu hissedecekleri bir ‘yuva’ statüsünde olmalı. Proje yaptığımız bölgelerde, mevcut kalitenin üzerine artı değerler katarak o bölgeye konforlu ve ulaşılabilir konutlar sunmak hedefindeyiz. Bu amaçla, kentsel dönüşüme büyük katkımız olacağı inancındayız.

İnstagram: ebrukain
 

Ebru Kain

Ebru Kain: Ulaşılabilir Lüks Konut Projeleri ile Kentsel Dönüşüme Büyük Katkı Sağlamayı Hedefliyorum Ebru Kain
Ebru Kain: Ulaşılabilir Lüks Konut Projeleri ile Kentsel Dönüşüme Büyük Katkı Sağlamayı Hedefliyorum Ebru Kain
Ebru Kain: Ulaşılabilir Lüks Konut Projeleri ile Kentsel Dönüşüme Büyük Katkı Sağlamayı Hedefliyorum Ebru Kain
Ebru Kain: Ulaşılabilir Lüks Konut Projeleri ile Kentsel Dönüşüme Büyük Katkı Sağlamayı Hedefliyorum Ebru Kain