Dr. Gökay Bilgin:Ciddi Saç Dökülmesi Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Dr. Gökay Bilgin:Ciddi Saç Dökülmesi Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız? Dr. Gökay Bilgin:Ciddi Saç Dökülmesi Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Smile Hair Clinic’in Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin, Saç Dökülmesine Karşı Alınması Gereken Önlemleri ve Sağlıklı Bir Saça Sahip Olmanın Yollarını Klass’a Anlattı.  


Sağlıklı, gür ve parlak saçlara sahip olmak herkesin arzusu. Ancak bu o kadar kolay değil. Hem genler hem çevresel koşullar o muhteşem saçların önünde engel teşkil ediyor. Saçı sürekli çok sıkı toplamadan yanlış yıkamaya, stresten düzensiz beslenmeye kadar birçok faktör saç kayıplarına yol açabiliyor. Özellikle mevsim geçişlerinde saç kayıpları daha da artıyor. Hem kadınların hem erkeklerin korkulu rüyası olan saç dökülmesinin geçici mi yoksa ciddi sonuçlara yol açabilecek kalıcı bir sorun mu olduğunu nasıl anlarsınız? Smile Hair Clinic’in Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin, “Günde 50 ila 100 adet saç telinin kaybını normal sınırlarda değerlendiriyoruz. Saçlar genellikle duş sırasında ve sonrasında tararken dökülüyor. Ancak saçlar yıkandıktan sonra da dökülmeye devam ediyorsa ve kıyafetlerden yastığa aniden her yerden avuç avuç saçlar toplamaya başladıysanız hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmanızda fayda var.” diyerek saç dökülmesine karşı alınması gereken önlemleri ve sağlıklı bir saç için yapılması gerekenleri Klass’a anlattı.


GENİŞ DİŞLİ TARAKLA NAZİKÇE TARAYIN, TOKALARLA SIKI SIKIYA TOPLAMAYIN
Saç kaybının özellikle kadınlar için ciddi bir sorun olduğunu ancak alınacak bazı önlemlerle sağlıklı ve gür saçları korumanın mümkün olacağını söyleyen Smile Hair Clinic’in Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin, sağlıklı saçlar için önerilerde bulundu. “Saçlarınızı her gün bir defa yumuşak bir tarakla nazikçe tarayın. Geniş dişli bir tarak kullanılması iyi olacaktır. Saçların tokalarla sıkı sıkıya bağlanmamasını tavsiye ediyoruz. Mümkün olduğunca lastik, toka gibi aksesuarlar kullanmaktan kaçınmak gerekiyor.” diyerek önerilerini sıralayan Dr. Gökay Bilgin, “Saçları az ya da çok yıkamak konusu da çok önemli. Saç derisi, her saç telini kaplayan doğal yağlar ve maddeler üretir. Bu yağlar da saçları besler, yumuşatır ve korur. Her yıkamada bunlar şampuan içindeki maddelerin etkisiyle temizlenir ve saçların doğal koruması ortadan kalkmış olur. Kuru saçlara sahip olanlar için en ideali saçlarını haftada iki üç kez yıkamaktır. Yağlı saçlara sahip olan insanlar her gün yıkama ihtiyacı hissederler ve bunda herhangi bir sakınca yok.” diyerek de saçları hangi şekilde yıkamanın daha iyi olacağını da anlattı.

SAÇLARINIZI ILIK SUYLA YIKAYIN
Saç tellerinin sağlığı için farklı etmenlerin önemine değinen Smile Hair Clinic’in Kurucu Ortağı Dr. Gökay Bilgin, “Sıcak hava saç tellerine ciddi zarar verir. O nedenle saçlarınızı kuruturken makinenizdeki soğuk hava düğmesine basın. Aynı şekilde saç şekillendiricilerden de uzak durmak gerekiyor.” diyerek dikkat edilmesi gereken noktaların altını çizdi. Suyun derecesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Gökay Bilgin, “Sıcak su saç için iyi değildir. O nedenle saçları ılık suyla yıkamak gerekiyor. Yıkama sırasında da saç tellerinin dış kısmının yapısı değişerek pürüzlü hale gelir. Saç kremi, onu düzleştirir ve şampuan içindeki maddeler nedeni bozulan saç pH seviyesini yeniden dengeler. Bu nedenle saç kremi kullanmayı da ihmal etmemek gerekiyor.” diyerek yıkama işlemi sonrası yapılması gerekenleri de anlattı.


İnstagram: drgokaybilgin
 

Dr. Gökay Bilgin

Dr. Gökay Bilgin:Ciddi Saç Dökülmesi Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız? Dr. Gökay Bilgin