Dr. Cihan Bolat: En Güzel Yatırım Cilde Yapılan Yatırımdır

Dr. Cihan Bolat: En Güzel Yatırım Cilde Yapılan Yatırımdır Dr. Cihan Bolat: En Güzel Yatırım Cilde Yapılan Yatırımdır

Dr. Cihan Bolat, Cilt Bakım Önerilerini ve Uygulama Yöntemlerini Klass’a Anlattı.  

Ünlü Medikal Estetik Hekimi Uzman Dr. Cihan Bolat, yaz aylarının yaklaşmasıyla beraber cilt bakım rutinlerinin önem kazandığını ifade ederek sıcak hava, güneş ışınları, havuz, deniz gibi etkenlerin ciltte yıpranmaya neden olduğunu bu sebeple yaz aylarında cilt bakımlarının ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Cildin sıcaklardan dolayı daha fazla yağ üretebileceğini, lekelenmelerin artabileceğini belirten Bolat, cildin olduğundan çok daha fazla neme ihtiyaç duyabileceğini dile getirerek cilt bakım rutinlerinin doğru ürünlerle yeniden düzenlenmesi ve yaz aylarına özel bir bakım rutini edinilmesi gerektiğini söylüyor. En güzel yatırımın cilde yapılan yatırım olduğunu ve öz bakımın arttıkça kişinin kendine olan güvenin de artacağını belirten Dr. Cihan Bolat ile cilt bakım önerilerini Klass okurları için konuştuk.

Cihan Bey, sabırsızlıkla beklediğimiz yaz ayları yaklaştı. Bu aylarda cilt sağlığını korumak son derece önemli. Sizin yaz aylarına özel önerdiğiniz bakım önerileri ve uygulamaları nelerdir?
Yaz ayları yaklaşıyor ve güneş kendisini göstermeye başlayacak. Bu süreçte leke tedavilerini yavaş yavaş sonlandırmaya başlıyoruz. Cildin nefes almasını kolaylaştıracak, ışıltımızı arttıracak cilt bakımlarına başlıyoruz. Burada amacımız ölü deriyi ciltten uzaklaştırmak. Mezoterapi uygulamaları ile amacımız yaza kadar daha genç, daha canlı bir cilt oluşturmak. Kaliteli bir cilt ile yaza başlamak temel hedefimiz. Yazın güneşin etkisi ile ciltte hasarlar biraz daha artmaya başlıyor. Çünkü en hasarlı cilt yapılarını güneşin yoğun olduğu bölgelerden etkilenen ciltlerde görüyoruz. Amacımız sunduğumuz mezoterapiler, altın iğne gibi radyofrekans özellikleriyle kişinin cilt kalitesini arttırıp daha bakımlı bir görünüm elde etmesini sağlamak. Bunlarla beraber botoks uygulamalarımıza devam ediyoruz. Cinsiyet ayırt etmeksizin kırışıklıkların önüne geçmek için en çok kullandığımız yöntemlerden bir tanesi botoks. Yaz önerilerimiz için en önemli şeylerden birisi de olmazsa olmazımız nemlendiriciler ve güneş kremleri. Özellikle lekelerimiz var ise kapatıcı özellikli yüksek faktörlü güneş kremleri bize çok yardımcı olacaktır. Kapatıcı özelliği olan ürünlerin kullanımının en büyük avantajı cildin lekelere yatkınlığı var ise bunların önüne geçmek.

‘AMACIMIZ CİLDİN NEM DENGESİNİ SAĞLAMAK, YAĞLI VE ÖLÜ DERİYİ CİLTTEN UZAKLAŞTIRMAK’
Profesyonel cilt bakımının önemini, nasıl yapıldığını ve ne kadar aralıklarla yapılması gerektiğini anlatabilir misiniz?
Cildin yapısına göre buna karar veriyoruz. Eğer akneli ve yağlı bir cildimiz var ise 15 ila 20 günlük sürelerde 2 ya da 3 seansta başlatabiliriz. Amacımız cildin nem dengesini sağlamak, yağlı ve ölü deriyi ciltten uzaklaştırmak. Profesyonel cilt bakımlarında amaç gözeneklerin daha sıkı hale gelmesi, oluşan koyu lekelenmeler ve siyah noktaların minimalize edilmesi. Çünkü cilt gözeneklerindeki genişlemeler siyah noktaların belirginleşmesine neden olabiliyor. Sıkı bir cilt, sıkı bir gözenek kaliteli bir cilt için önemlidir. O yüzden burada önceliğimiz daha düşük düzeydeki kimyasal peelingler ile bunu bitkisel peelinglerle de destekleyebiliriz Yoğun kimyasal özellikler ya da yoğun soyulmalar ciltte lekelenmelerin artışına sebep olabilir.

Cilt lekelerini yok etmenin etkili çözümü nedir?
Leke tedavilerinde en çok kullandığımız yöntem lazer tedavisidir. Bunlar dışında önceliğimiz, güneşten ve ışıktan maksimum derecede korunmak olduğu için peeling özellikli yapıların tercih edilmesidir. Spot ışıkları dahi lekelenmeyi arttırabiliyor. Nemlendiriciler, yüksek faktörlü kapatıcı koruyucu güneş kremleri tercih edilmeli. Lekelenmelerin önüne bu yöntemlerle geçebiliriz.

‘2 YA DA 3 SEANSLIK RADYOFREKANS UYGULAMALARI SARKMIŞ CİLTLERİN TOPARLANMASINA YARDIMCI OLUYOR’
Yağlı cilt tipine sahip olanların en çok karşılaştığı problemler, cilt sarkmaları ve akne. Sizin yağlı cilt tipleri için özellikle önerdiğiniz bir tedavi yöntemi var mı?

Yağlı ciltlerde kullandığımız en önemli şeylerin ilki peeling, ikinci sırada medikal cilt bakımlarıyla cildin kalitesini arttırmak ve üçüncü olarak sarkmaya meyilli ciltler için radyofrekans uygulamaları uzun vadede işimize yarıyor. 2 ya da 3 seanslık radyofrekans uygulamaları sarkmış ciltlerin toparlanmasına yardımcı oluyor. Radyofrekans sadece yüz ve boyun için değil; göbek çevresi, sarkan kol içlerinde de son derece etkili.

Okuyucularımıza önerebileceğiniz evde uygulanabilecek günlük ve haftalık bakım önerileriniz nelerdir?
Tedavilerin yüzde 50’sini biz uyguluyorsak, geriye kalan yüzde 50’sini kişilerin devam ettirmesi gerekiyor. Bunların başında bol su içmek geliyor. Cildin nem dengesini korumak için cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanmak, sabah rutinleri arasında cildin temizlenmesini ön plana çıkaracağımız cilt temizliği, güneş koruyucular hayatımızın vazgeçilmez üçlüsü olmalı.

İnstagram: drcihanbolat
 

Dr. Cihan Bolat