Dolunay Arife Kaya : “Biz Her Birey İçin Ortalamayı Değil, Zirveyi Hedefliyoruz”

Dolunay Arife Kaya : “Biz Her Birey İçin Ortalamayı Değil,  Zirveyi Hedefliyoruz” Dolunay Arife Kaya : “Biz Her Birey İçin Ortalamayı Değil, Zirveyi Hedefliyoruz”

Hedef A Plus Eğitim Ve Danışmanlık Kurucusu Dolunay Arife Kaya, Hedef A Plus'ı Kurma Nedenini Ve Gelecek Hedeflerini Klass’a Anlattı Kendi değerlendirme programlarıyla öğrencinin eksiklerini ve becerilerini ölçüp bu doğrultuda ders programı oluşturarak en doğru öğretimi almalarını sağlayan Hedef A Plus Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Dolunay Arife Kaya, her bir öğrenciye bireysel değer verdiklerini, sorunlarını bireysel analiz edip bireysel programlar oluşturduklarını belirtirken uzman psikolog ve uzman eğitimciler ile yol aldıklarının da altını çiziyor. Hedef A Plus'ı kurarken öğrencilerin bireysel farklılıklarını gözeterek her birinin öğrenme şekillerinin, çalışma alışkanlıklarının ve ilgi alanlarının farklı olduğunun bilincinde olarak; her bir bireyin, ihtiyaçlarını giderebilecek, bireysel öğrenme stratejileri, yöntem ve teknikleri bilen alanında uzman eğitimcilerle buluşma fırsatı sunmayı amaçladıklarını ifade eden Hedef A Plus Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Dolunay Arife Kaya ile Hedef A Plus'ı kurma hikayesini ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.  

Kendi değerlendirme programlarıyla öğrencinin eksiklerini ve becerilerini ölçüp bu doğrultuda ders programı oluşturarak en doğru öğretimi almalarını sağlayan Hedef A Plus Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Dolunay Arife Kaya, her bir öğrenciye bireysel değer verdiklerini, sorunlarını bireysel analiz edip bireysel programlar oluşturduklarını belirtirken uzman psikolog ve uzman eğitimciler ile yol aldıklarının da altını çiziyor. Hedef A Plus’ı kurarken öğrencilerin bireysel farklılıklarını gözeterek her birinin öğrenme şekillerinin, çalışma alışkanlıklarının ve ilgi alanlarının farklı olduğunun bilincinde olarak; her bir bireyin, ihtiyaçlarını giderebilecek, bireysel öğrenme stratejileri, yöntem ve teknikleri bilen alanında uzman eğitimcilerle buluşma fırsatı sunmayı amaçladıklarını ifade eden Hedef A Plus Eğitim ve Danışmanlık Kurucusu Dolunay Arife Kaya ile Hedef A Plus’ı kurma hikayesini ve gelecek hedeflerini Klass okurları için konuştuk.

Dolunay Hanım, kendinizden bahseder misiniz? 
Ben Dolunay Arife Kaya. Karadağ asıllıyım. Babam Karadağ Bijelo, Poljeli ve Kolaşinli, annem ise Sivaslı. Yurt içi ve yurt dışında köklü üniversitelerde eğitimler aldım ve kendimi birçok konuda geliştirdim. Yurt içi ve yurt dışındaki birçok proje ve çalışmalara katıldım. Hırvatça, Sırpça, Boşnakça, İngilizce, İtalyanca, Flemenkçe ve Türkçe olmak üzere 7 dil biliyorum. Çok fazla ülkede eğitim aldığım, eğitim ve öğretimi nitelikli bir hale getirmek üzerine yaptığım çalışmalar ve bilgi birikimleri sonucunda, genç yaşımda doğru çalışma alanları ve birçok yöntem ve teknik keşfettim. Bunun sonucunda Hedef A Plus Eğitim ve Danışmanlığı kurdum.

Hedef A Plus’ı kurarken neyi hedeflediniz, sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz nedir?
Hedef A Plus’ı kurarken öğrencilerimizin bireysel farklılıklarını gözeterek her birinin öğrenme şekillerinin, çalışma alışkanlıklarının ve ilgi alanlarının farklı olduğunun bilincinde olarak; her bir bireyin, ihtiyaçlarını giderebilecek, bireysel öğrenme stratejileri, yöntem ve teknikleri bilen alanında uzman eğitimcilerle buluşma fırsatı sunmayı amaçladık. Biz her bir öğrenciye bireysel değer veriyor, sorunlarını bireysel analiz edip bireysel programlar oluşturuyoruz. Ayrıca tüm bunları yaparken, uzman psikolog ve uzman eğitimciler ile yol alıyoruz. Her öğrenciyi birey olarak değerli kılıyoruz.

İşletme sahibi olduğunuz Hedef A Plus kurumunun hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?
Eğitime ve çocuklara olan ilgim, her zaman faydalı ve başarılı olma arzum, öğrenim hayatım boyunca devam etti. Türkiye ve yurt dışındaki eğitim fakültelerinde aldığım eğitimler ile eğitimi daha nitelikli hale getirme fikri zamanla arttı. Eğitimim tamamlanınca bu fikirlerimi geliştirme yolunda çok sayıda proje ve çalışmaya katıldım. Bir öğrencinin geleceğine şekil vermek, tamamen değiştirmek beni çok mutlu etmişti. Babamın bir cümlesi beni çok etkilemişti. Neden bir çocuk, çocuklar değil? Ve bana ilham veren bu cümle ile birden fazla çocuğa ve bireye faydalı olabilmem düşüncesi ile hem yurt içi hem yurt dışında kurumlarımı açmaya başladım.

Kurumunuzun hedef kitlesi kimlerden oluşmaktadır?
1.sınıf ile öğrenim hayatına yeni adım atmış olan öğrenci gruplarından LGS maratonuna başlamış olan öğrencilere, LGS başarısından TYT/AYT ile geleceğini planlayan, öğrenimini yurt dışında gerçekleştirerek yeni ufuklara yelken açmayı isteyen gençlere, akademik kariyer doğrultusunda dil öğrenmek isteyen yetişkinlere kadar; ilkokul, ortaokul, üniversite veya her yaş grubunu dil eğitimlerimiz ile kısaca hedefi A olan değil A Plus olan herkese fırsat sunmaya çalışıyoruz. Ayrıca yurt dışında okumak isteyen, yüksek lisans yapmak isteyen her bireye danışmanlık yapıp, geleceğini planlıyoruz. Diploma denkliği sağlıyoruz.

Türkiye de dil öğrenme eğitimini nasıl buluyorsunuz?
Türkiye’deki dil eğitiminin dil öğrenimi adı altında değil de maalesef belirli kalıplar ile bazı sınavlardan geçmek ya da yüksek puan almak için bir zorunluluk haline dönüştüğünü görüyorum. Bu kalıpların yıkılıp gençlerin ve yetişkinlerin dili kullanabilme becerilerini artırabilecekleri, ana dilde düşündükleri gibi öğrendikleri yabancı dillerde de düşünebilme becerilerini artırabilecek uygulamaların ve öğrenmelerin bulunduğu programların yaygınlaşmasını temenni ediyorum. Biz dil eğitiminde Hedef A Plus olarak bu uygulamaları yapıyoruz. Bu kalıpları yıkıyoruz. Kurumlarımızda her yaş grubundan yabancı dil eğitimi alan bireyler var. Sağlayabildiğimiz başarı için mutluyuz ve devamlılığı sağlamak bu konuyu daha fazla yaygınlaştırabilmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Hedef A Plus olarak önümüzdeki süreçte hedef planlarınızdan bahseder misiniz?
Hedef A Plus olarak öncelikle daha çok çocuğun geleceğini ve daha çok bireyinde akademik kariyerine yön vermeyi hedefliyoruz. Bünyemize kattığımız Preschool ile hizmet verdiğimiz yaş grubunu genişlettik. Şubelerimiz, uyguladığımız programlar, yöntem ve teknikler ile artmaya devam edecektir. Öğrenimi kolaylaştırmak, eğitimi daha nitelikli daha kaliteli hale getirmek ve bu konuda marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Ayrıca yurt dışına giden öğrencilerimiz için denklik problemlerini ortadan kaldırıyoruz. Bu konuda daha sistemli bir uygulama ile çalışmalarımız devam ediyor.