Dijital Diş Hekimliği Alanında Oldukça İddialıyız

Dijital Diş Hekimliği Alanında Oldukça İddialıyız Dijital Diş Hekimliği Alanında Oldukça İddialıyız

HAB Dental Clınıc Kurucuları Ayşe Bige Başaran ve Halit Başaran, HAB Dental Clinic’in oluşum süreci ve gelecekteki hedeflerini Klass’a anlattı.   

HAB Dental Clinic Kurucuları Ayşe Bige Başaran ve Halit Başaran, ulaşım kolaylığı ve danışanların birçok ihtiyacına cevap verebilecek bir bölge olması sebebiyle Vadistanbul’da yıllardır hayalini kurdukları kliniklerinin açılışı ile büyük bir mutluluk duyduklarını ve danışanlarına iyi hizmeti en iyi kalitede sağlamak amacıyla açılışını yaptıkları kliniğin gerçekleştirdikleri hedeflerden sadece biri olduğunu ifade ederek, gelecekte şubeleşmek ve yurt dışında danışmanlık ofisleri açmak istediklerini belirtiyorlar. Ayşe Bige Başaran “Nesilden nesile aktaracağımız, çocuklarımız ve torunlarımızın bu markayı devam ettirebileceği bir marka yaratmak istedik, bu sebeple marka ismimizi adlarımızın baş harflerinden oluşturduk” sözleriyle insanlara sağlık, estetik ve total bir güzellik kazandırmak istediklerini dile getiriyor. Hab Dental Clinic Kurucuları Ayşe Bige Başaran ve Halit Başaran ile gelecek hedeflerini ve farklılıklarını Klass okurları için konuştuk.

HAB Dental Clinic, Vadi İstanbul’un en güzel lokasyonunda bulunuyor. Burayı açarken ve tasarımını yaparken nelere dikkat ettiniz, HAB Dental Clinic nasıl oluştu?
Ayşe Bige Başaran: Mezun olduktan sonra ben kendi kliniğimi açtım. Uzun süre kliniğimde danışanlarımı muayene ettim. Eşim Halit Başaran ise kamuda önce cerrahi kliniğinde çalıştı. Daha sonra bir hastanede başhekim yardımcılığı yaptı. Sonrasında ise bir devlet hastanesinde kurucu başhekimlik yaptı. Bu süreç içerisinde hep beraber gücümüzü birleştirip güzel bir klinik açma hedefimiz vardı. Bu hedefimizi gerçekleştirmek bu sene nasip oldu. Nasıl bir isim koyacağımız, nasıl bir marka olacağımız konusundaki önceliğimizde temel hedefimiz; nesilden nesile aktaracağımız, çocuklarımız ve torunlarımızın bu markayı devam ettirebileceği bir marka yaratmaktı. O yüzden hem global anlamda, hem de bizi temsil etmesi açısından isimlerimizin baş harfinin (Halit-Ayşe Başaran) olması gerektiği konusunda hemfikir olduk. Global anlamda ise ‘Health Aesthetic Beauty’ baş harfleriyle nitelendirdik. Böylece insanlara sağlık, estetik ve total bir güzellik kazandırmak istedik.

Vadistanbul’da güzel bir klinik açtınız. Bu sürecin nasıl şekillendiğini anlatabilir misiniz?
Halit Başaran: Danışanın gününü öldürmeden randevusuna gelip hizmet alırken alışverişini de yapabileceği bir lokasyon olmasını istedik. Vadi İstanbul zaten bir sağlık kompleksi haline geldi. Ulaşımı çok rahat. Gerek aracınızla gerek toplu taşıma ile buraya rahat bir şekilde gelebiliyorsunuz. Buradaki esas amaç hastanın gününü öldürmemek. Kompleks içinde gündelik hayatını devam ettirebileceği, oturup kahvesini içip toplantı yapabileceği, alışverişini yapabileceği, vaktini değerli harcayabileceği bir lokasyon olarak burası çok doğru bir tercih.

HAB Dental Clinic olarak hedefleriniz nelerdir?
H.B: Bir Türkiye markası olarak öncelikli hedefimiz vatandaşlarımıza en iyi hizmeti sunmak. Türkiye sağlık sektöründe çok popüler. Hekimlerimiz çok kaliteli. Teknolojiyi takip ediyoruz. Dünyanın her yerinden gelen danışanlara en doğru en kaliteli hizmeti verebilmek en büyük gayemiz.
A.B.B: Dünya çapında bir şirket olma amacıyla bu işi kurduk. Bunun adımları atılmaya başladı zaten. Burası sadece Vadistanbul ile sınırlı kalmayacak, yurt içinde de birçok şubemiz olacak. Arap dünyasında; Katar, Dubai, Avrupa’da; Londra, Köln, Belçika, İsveç’te yeni klinikler açma ve buralarda önce danışmanlık ofisleri açıp ileride şubeler açma hedeflerimiz var.

HAB Dental Clinic’in size göre en önemli özelliği ve farkı nedir?
H.B: Biz tüm işlemlerimizde son teknolojiden yararlanıyoruz. Danışanın ağız içi taramasını yapıyoruz, fotoğraflar alıp bu taramalarla birleştiriyoruz, 3 boyutlu bir model çıkartıyoruz. Bilgisayardan danışanın 27 farklı noktasını seçiyoruz. Seçtiğimiz noktalara göre bilgisayar bir algoritma üretiyor ve bize bir ön tasarım çıkartıyor. Danışanla oturup bu ön tasarıma eklemeler yapıyoruz. Bu tarz bir çalışma sistemi ile danışan herhangi bir sürpriz ile karşılaşmıyor. Sonrasında dişler imal edilip geliyor. Bu tasarımlar elde değil, mikron hassasiyetinde yapılıyor. Ön görünürlük ve danışan onayının alınarak yapılmasının danışan isteklerine karşılık verme ve vakit tasarrufu gibi birçok avantajı var.
A.B.B: Diş hekimliği dijital anlamda çok gelişti. Konvansiyonel yöntemlerle alınan ölçüler tarih oldu. Cihazlar çok maliyetli olduğu için her klinik bunları satın alamıyor. Maliyet dışında iyi bir kullanma bilgisi ve becerisi de gerekiyor. Bunun için farklı ülkelerden eğitimler alınıyor ve tek başınıza değil, donanımlı bir ekip gerekiyor. Yurt dışından son teknoloji cihazlar getirttik ve bu cihazlar çok az klinikte var. Bunun yanında doktor tecrübesi ve el hassasiyeti çok önemli. Bunlar da bizi öne çıkaran özellikler.

İnstagram: habdentalclinictr

Halit Başaran-Ayşe Bige Başaran