Dario Moreno 100 Yaşında

Dario Moreno 100 Yaşında Dario Moreno 100 Yaşında

Türk dizi ve sinema sektörüne sayısız yıldız isim kazandıran ünlü Menajer, Prodüktör  ve Organizatör Erken Özerman, dünyada büyük bir popülariteye sahip olan Türk Şarkıcı ve Sinema Oyuncusu Dario Moreno’nun yaşamını “İzmirli Dario” adını verdiği kitabında anlattı.  Dario Moreno’nun yaşamının son on yılında en yakın dostlarından biri olan Erkan Özerman 60’lı yılların müzik dünyasında da bugüne kadar bilmediklerimizi, duymadıklarımızı ilk kez bu eserinde tüm samimiyetiyle ilk kez açıklıyor. Kitabın Fransızcasını da diplomasi dünyasının saygın mütercimlerinden, Paris’te yaşayan Kerem Topuz tarafından hazırlandı. İzmirli Dario böylece ölümünden 55 sene sonra müzik severlerle tekrar buluşuyor. 100’üncü yaş günü kutlu olsun.  

Erkan Özerman 1950’ler ve 1960’ların ünlü şarkıcısı, aynı zamanda oyuncu olan Dario Moreno’nun da menajerliğini yapmış ve özellikle Fransa’da ünlenen sanatçıyı yakından tanıma imkanına erişmişti. Sanat hayatına Türkiye’de başlayıp Avrupa’da popüler olmuş tek Türk şarkıcısı olan Dario Moreno’nun hayatını “Bir anlatı” olarak nitelendirdiği kitabında anlatan Erkan Özerman eseri ile ilgili “Dario Moreno’nun Meksikalı olarak lanse edilmesinin yanlış olduğunu, bu yanlış bilginin mutlaka düzeltilmesi gerektiğini düşündüm. Bu amaçla da gördüklerimi, bildiklerimi; kısacası yaşadıklarımızı bütün açıklığıyla, hiçbir şekilde şahsi yorumumu eklemeden kaleme aldım. Türkiye sınırları dışında üne kavuşmuş tek bir şarkıcımız var, onu da Meksika’ya kaptırmanın hiçbir alemi yok.” diyor. Kitabın Fransızcasını da diplomasi dünyasının saygın tercümanlarından Kerem Topuz ile hazırlayan Erkan Özerman bu çalışmalarıyla bir Türk sanatçısının üstün başarılarını uluslararası camia ile paylaşmayı hedefliyor.

“GERÇEKLERİ YAZMAK BİR GÖREV HALİNE GELDİ”
Kitabında Dario Moreno’nun yaşamını tüm çarpıcı detaylarıyla anlatan Erkan Özerman kitabın ön sözünde şu ifadelere yer verdi: Ümit ediyorum ki bu kitabı okuyanlar mutlu olacaklar. Şayet Atilla Dorsay kitabında yazmasaydı ben de ona atfedilen bu yanlışları bilemezdim. Araştırınca gördüm ki anlatılanların ve hatta Türkler tarafından yazılanların bile birçoğu doğru değil. Gerçekleri yazmak bir görev haline geldi. Aslında İzmirli Dario’yu yazmayı, özellikle Frankofon ülkeler için de istedim. İki senelik bir çalışmayı en ufak bir yanlışlık olmasın diye tekrar tekrar gözden geçirdim. Fransa’ da İzmirli Dario kitabını yayınlayarak Frankofon ülkere de Dario’yu anlatmak istedim. Çünkü bu insanların hiçbiri onun Türk olduğunu bilmiyorlardı. Böylece ben bir Türk sanatçısının, kendi ülkesinin sınırlarını aşarak dünyada üne kavuşmasını ve hayatını bu şekilde gündeme getirmiş olmak istedim. Mart ayında Paris’ e döndüğümde kitabın Fransızca çıkması için çalışmalarımı yaparken dostum Kerem Topuz ile çalışmaya karar verdik. Kendisi Cumhurbaşkanının ve devlet büyüklerinin konuşmalarında mütercim olarak bulunmaktadır. Fransa’da Kerem Topuz ile dünyayı etkisi altına alan pandemi yasaklarında ev hapsi yaşarken yirmi gün boyunca bir araya geldik ve yazdıklarımı yeniden kaleme aldık.” Remzi Kitabevi tarafından yayınlanan “İzmirli Dario,” Erkan Özerman’ın ilk yazılı eseri oldu. Güzel sanatların ve şov dünyasının duayen ismi Erkan Özerman böylece edebiyat dünyasına da adım atmış oldu. Yazarlık konusunda yıllardır birçok teklife “hayır” diyen Erkan Özerman’ın kendi hayat hikayesini yazıp yazmayacağı ise merak konusu...
 

Erkan Özerman