Can İmir - Tuğba İmir : “Göz Sağliği Ürünleri Ve Bebekli Aile Ürünleri İle Yaşam Kalitesini Artiriyoruz”

Can İmir - Tuğba İmir : “Göz Sağliği Ürünleri Ve Bebekli Aile Ürünleri İle Yaşam Kalitesini Artiriyoruz” Can İmir - Tuğba İmir : “Göz Sağliği Ürünleri Ve Bebekli Aile Ürünleri İle Yaşam Kalitesini Artiriyoruz”

İmir Global Kurucusu Can İmir Ve İmir Global Yönetici Ortaği Tuğba İmir; Marka Hikayelerini Ve İş Birliklerini Klass’a Anlatti 2012 yılında sağlık alanında üzerinde en çok yoğunlaştığı ve uzmanlaştığı konuları bir arada barındıran Medizane A.Ş.’nin kuruluşuna öncülük eden İmir Global kurucusu Can İmir, kalite, inovasyon ve modaya yön verme kabiliyeti ile diğer firmalardan ayrılarak alanında fark yaratmaya devam ediyor. Şirket faaliyet alanlarının genişlemesiyle birlikte 2024’te iMiR Global A.Ş. olarak devam eden ve iMiR Global çatısı altında göz sağlığı ürünleri ve bebekli aile ürünleri ile hem kendi markaları hem de dünya çapında tanınan markalarla çalışmalarını sürdüren İmir, eşi Tuğba İmir ile birlikte stratejik ve operasyonel alanlarda farklı yönlerini birleştirerek iş hayatında başarılı çalışmalar gerçekleştiriyor. Hedef pazarlarda bulunarak ürünlerini en iyi şekilde tanıtmak istediklerini ifade eden İmir Global Kurucusu Can İmir ve İmir Global Yönetici Ortağı Tuğba İmir ile firma faaliyetlerini, marka hikayelerini, iş birliklerini ve aile yaşantısını Klass okurları için konuştuk.  


Can Bey, alanınızda oldukça başarılı bir iş adamısınız. Okuyucularımıza kendinizi  anlatmanızı istersek nasıl anlatırsınız?
Can İmir: Adana doğumluyum ve işletme mezunuyum. Kişisel tutkularım arasında ailem, dostlarım ve Fenerbahçe bulunuyor. Sevgi, barış, yenilikçilik, sürdürülebilirlik ve yaşam kalitesine önem veren bir dünya vatandaşı ve girişimciyim.
iMir Global’den bahseder misiniz?  Eşiniz Tuğba Hanım ile birlikte çalışma hikayeniz nedir?
C. İ.: 2012’de Medizane A.Ş. olarak kurduğum şirketle başlayan yolculuğumuz, şirketimizin çeşitlenen faaliyet alanları ve yurt dışı operasyonlarımızın başlamasıyla birlikte 2024’te iMiR Global A.Ş. olarak devam etmektedir. Medikal ve Eczane isimlerinin birleşiminden oluşan Medizane’nin güvenilir ismi göz sağlığı sektöründeki ürünlerimizin markası olurken, iMiR Global çatısı altında göz sağlığı ürünleri ve bebekli aile ürünleri ile hem kendi markalarımız hem de dünya çapında tanınan markalarla yaşam kalitesini artırıyoruz. Sloganımız “Önceliğimiz, Yaşam Kaliteniz.” Eşim Tuğba, inşaat yüksek mühendisidir.
Ağaoğlu, Salini Impregilo ve Tekfen firmalarında görev aldı. İşlerimize olan tutkumuz sayesinde birbirimizin işlerini nasıl geliştirebileceğimiz konusunda sürekli istişare ederdik. Ortak bir amaç doğrultusunda bu istişareleri yapmanın bizi daha mutlu kılacağını düşündük ve 4 sene önce birlikte çalışmaya başladık. Stratejik ve operasyonel alanlarda farklı yönlerimizle birbirimizi tamamlıyoruz.

Göz Sağlığı ve Premium Bebek Ürünlerinde büyümeye devam eden iMiR Global firmasının bünyesinde kaç marka var? Markalarınızın hikayesinden bahseder misiniz?
Tuğba İmir: iMiR Global firmamızın bünyesinde, göz sağlığı ve bebekli aile sektörlerine hizmet etmek üzere yarattığımız toplamda 8 kendi markamız bulunmaktadır. Sağlık sektöründe çatı markamız Medizane Sağlıklı Göz olmak üzere MacuVIS, HydroVIS, GlacoVIS ve CataVIS markalarımız mevcut. Ayrıca Dr. Fischer markasının Türkiye distribütörüyüz. Sağlıklı Göz markamız altında Vision kelimesinin “VIS” i ile biten gıda takviyeleri serisi MacuVIS (Sarı Nokta için), HydroVIS (Kuru Göz için), GlacoVIS (Glokom için) ve CataVIS(Katarakt için) markalarını oluşturduk ve tüm ürünlerin FDA standartlarına uygun şekilde üretilmesini sağlıyoruz. Bebek sektöründe ise Gezenbebe, BMOM ve BCYCLE (yenilenmiş ürün markası) markalarının sahibiyiz. Dünyanın en pratik, yenilikçi ve konforlu bebek arabası, oto koltuğu, scooter, bebek bisikleti ve akıllı küvet markaları Inglesina, Doona, SmarTrike ve Aquascale markalarının Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. BCYCLE markamız ile tasarlamış olduğumuz sürdürülebilir bir dünya sayesinde tüm sattığımız sıfır ürünleri “geri satın alım garantili” satıyoruz. Bu sayede yeni ürün almak isteyen ailelerin ürünleri hep değerli kalıyor. Bütçesi kısıtlı olan aileler de uygun fiyata yenilenmiş A+ kalitede ürün sahibi oluyor.

Son tüketiciye nasıl ulaşıyorsunuz, mağazalarınız var mı? Yoksa online üzerinden mi ulaşıyorsunuz? Online yer aldığınız mecraları belirtir misiniz?
C. İ.: Sağlık sektöründe, ürünlerimizi ecza depoları aracılığıyla Türkiye genelinde binlerce eczaneye ulaştırıyoruz ve göz doktorlarının tavsiyeleriyle müşterilerimize sunuyoruz. Bebek sektöründe ise A+ premium ürünlerimizi Türkiye’deki 70 civarında seçkin bebek mağazasında konumlandırıyoruz. Bunun yanı sıra, Gezenbebe, BMOM, Inglesina, Doona, SmarTrike, Aquascale ve yenilenmiş ürün markamız BCYCLE için firmamıza ait Caddebostan, Etiler, Seyrantepe, Bakırköy, Beşiktaş, İzmir, Bursa ve Adana’da 8 satış noktamız mevcuttur. Beymen, Joker, Babymall, MiniCenter zincir mağazaları, kendi satış noktalarımız ve Premium hizmet veren diğer seçkin mağazalarla ürünlerimize tüketicilerimiz ulaşabiliyor. E-ticaret noktalarımızdan www.saglikligoz.com ve www.gezenbebe.com platformlarımızdan online olarak da son tüketiciye hızlı olarak ulaşmaktayız. Ayrıca Beymen, Trendyol, Hepsiburada, Amazon, n11, vb. online mağazalarımızda da ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturmaktayız.

‘BİZİM FARKIMIZ KALİTE, İNOVASYON VE MODAYA
YÖN VERME KABİLİYETİMİZDİR’

Sektörde pek çok marka ve ürün bulunmakta sizin diğer marka ve ürünlerden farkınız nedir? En çok dikkat çeken ve talep gören ürünleriniz nelerdir?
Sektörde pek çok marka ve ürün bulunsa da bizim diğerlerinden farkımız kalite, inovasyon ve modaya yön verme kabiliyetimizdir.
Sağlık sektöründe, Türkiye’deki göz sağlığına yönelik FDA standartlarında üretilen tek gıda takviyeleri bizim markalarımızla temsil edilmektedir. Değerli göz doktorlarından oluşan Medizane Bilim Kurulu’nun son yayınlanan klinik çalışmalara dayanarak belirlediği ve sürekli yenilenen, geliştirilen formüllerle ürünlerimizi geliştiriyoruz.
Bebek sektöründe, öncelikle tek el ve tek hamleyle katlanarak üst düzey pratiklik ve maksimum konfor sağlayan Inglesina bebek arabalarıyla bebeğimizle gezerken şıklık ve çevikliğin bir arada olabileceğini gösterdik. Doona markasıyla dünyanın ilk ve tek tekerlekli ana kucağı/oto koltuğunu ülkemizle buluşturduk ve ardından SmarTrike markasıyla dünyadaki tek çocuğumuzla birlikte büyüyen scooter ve bisikletleri bebekli ailelerimize sunarak yaşam kalitemizi artıran çözümlerimizi genişlettik. Acıbadem Üniversite Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi ile yapmış olduğumuz 2,5 yıllık Ar-Ge neticesinde, dünyadaki hem bebeğin hem de anne-babanın (taşıyanın) omurga sağlığını düşünen tek kangurusu (bebek taşıyıcısı) Gezenbebe Adeny ve A+ kalitede 120’nin üzerinde ürünümüzle global bebek sektörüne öncülük ediyoruz.
Dünyadaki eşsiz markaların temsilciliğiyle Türkiye’nin; Medizane Sağlıklı Göz, Gezenbebe, BMOM ve BCYCLE markalarımızla da dünyanın sürdürülebilir şekilde yaşam kalitesini artırma amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yurt dışı ile ilgili çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Yurt dışına bebek sektöründeki Gezenbebe, BMOM ve Sağlık Sektöründeki Medizane Sağlıklı Göz markasının MacuVIS, HydroVIS, GlacoVIS ve CataVIS ürünleriyle nasıl bir açılma stratejisi belirlediniz?
C. İ.: Yurt dışındaki çalışmalarımız kapsamında, Gezenbebe, BMOM, BCYCLE, MacuVIS, HydroVIS, GlacoVIS ve CataVIS markalarımızla global pazarda başarılı bir açılma stratejisi belirledik. Bu strateji, katıldığımız fuarlar vesilesiyle ürünlerimizin büyük beğeni toplamasını ve uluslararası zincir mağazaların taleplerini içeriyor. Öncelikle, hedef pazarlarda kendimiz bulunarak ürünleri en iyi şekilde tanıtmak ve anlatmak istiyoruz. Tüm tanıtım materyalleri ve stratejisi hazır olduktan sonra memnuniyetle iş birliği yapacağımızı belirtiyoruz. Dubai merkezli körfez ülkelerine, Hollanda merkezli tüm Avrupa’ya ve Amerika’ya öncelikli olarak tanıtım yaparak, daha sonra distribütörlük izni vereceğimiz bir modelle global pazara açılmayı hedefliyoruz.

Can Bey, eşiniz Tuğba Hanım ve çocuğunuz Aden Can ile mutlu bir aile yaşantınız var.  Eşiniz ve oğlunuzla ilişkiniz nasıldır? Bu mutluluğun ve başarının sırrı nedir?
C. İ.: Hayatımızda amaçlarımızın mutluluğumuzla doğrudan ilişkisi var. Karımla iş hayatımızda da amaç ortaklığımızın olmasının, sevgimiz ve tutkumuzun çatısı altında mutluluğumuza destek olduğuna inanıyoruz. 10 aylık oğlumuz Aden Can’ın da hayatımıza kattığı anlamla beraber, her yeni günü birlikte büyüme fırsatı olarak görmek bizi güçlendiriyor. Aden Can’ın varlığı, yaşamımda yeni bir boyut açtı ve bize her şeyin ötesinde bir anlam, mutluluk kattı. 10 ayda 20’den fazla seyahate hep birlikte gittik. Minik adamın neşeli gündemine ayak uydurmaya çalışmak, hayatın daha fazla ne sunabileceğini merak etmemi sağlıyor.