Burak Emgen : “Hem Yabanci Hem De Yerli Olmak Üzere Saygin Ve Güçlü Markalarla Çalişiyoruz”

Burak Emgen : “Hem Yabanci Hem De Yerli  Olmak Üzere Saygin Ve Güçlü  Markalarla Çalişiyoruz”  Burak Emgen : “Hem Yabanci Hem De Yerli Olmak Üzere Saygin Ve Güçlü Markalarla Çalişiyoruz”

Emgen Optik Yönetim Kurulu Başkani Burak Emgen, Emgen Optik’in Köklü Tarihini Klass’a Anlatti Optikçilerin okulu olarak nitelendirilen Emgen Optik, 114 yıllık mazisiyle optik cam alanındaki yenilikleri yakından takip eden önemli bir marka. Müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışı ile satış öncesi ve sonrası müşterilerine desteğini her daim gösteren ve “Biz kurulduğumuz günden beri sadece gözlükçüyüz” diyen markanın dördüncü jenerasyon yöneticisi Emgen Optik Yönetim Kurulu Başkanı Burak Emgen, yerli ve yabancı birçok marka ile çalıştıklarını, optik ve güneş çerçeveleri, optik cam, kontak lens, solüsyon ve diğer pek çok gözlük aksesuarlarını bünyelerinde bulundurduklarını ifade ediyor. Geniş bir ürün gamına sahip olan Emgen Optik, satış sonrasında da müşterilerine her türlü desteği sürdürürken bizlerde Emgen Optik Yönetim Kurulu Başkanı Burak Emgen ile markanın dünden bugüne gelişimini ve ürün gamlarını Klass okurları için konuştuk.  


Burak Bey, kendinizden ve optik sektörüyle tanışma hikayenizden söz edebilir misiniz?
1979 yılı İstanbul doğumluyum. İstanbul Bilgi Üniversitesi işletme fakültesinden mezun oldum. Bournemouth Üniversitesi uluslararası işletme master programını tamamladıktan sonra, aynı yıl Volvocars Türkiye’de expat satış sorumluluğu ile Total Oil Türkiye’de madeni yağlar pazarlama uzmanlığı ve akaryakıt direkt satışlar bölge müdürlüğü görevlerini yürüttüm. 2012 senesinde Doğuş Oto Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’nin genel müdürlük bölümünde pazarlama yetkilisi, iş geliştirme yetkilisi ve filo satış yetkilisi görevlerini üstlendim. Şu anda, Emgen Optik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak aktif bir şekilde iş hayatıma devam etmekteyim.    

 “Büyük Dedem Eczaci Salih
 Necati Emgen’in 1901’de Üsküdar 
 Meydani’nda Ilk Eczanesini
 Açmasiyla Emgen Optik’in De
 Temelleri Atildi.”
Emgen Optik’in köklü bir tarihi var. Mağazanızın nasıl ve ne zaman kurulduğundan bahsedebilir misiniz?
Büyük dedem Eczacı Salih Necati Emgen’in 1901’de Üsküdar Meydanı’nda ilk eczanesini açmasıyla Emgen Optik’in de temelleri atıldı. Dedem sonrasında Sirkeci’deki yeni yerine geçerek, Gözlükçü-Eczacı olarak bu sektörde isim yapmaya başladı. Firma’nın gözlük işine ağırlık vermesi 1925 yılından sonra başlar. Salih Necati Emgen’in vefatından sonra oğlu (Dedem) Rahmi Emgen, gözlükçülük üzerine yoğunlaşarak, 1948 yılından 2003 yılına kadar faaliyet gösteren, Beyoğlu İstiklal caddesindeki mağazayı açar. Sonrasında babam Necati Çetin Emgen, bayrağı dedem Rahmi Emgen’ den devir alarak, tam 42 sene Emgen Optik’in faaliyetlerini aynı adreste devam ettirmiştir.

Mağazanızda her gruptan gözlük ve aksesuarlarını bulunduruyor musunuz?
Optik ve güneş çerçevelerinden tutun da optik cam, kontak lens, solüsyon ve diğer pek çok gözlük aksesuarlarını bünyemizde bulunduruyor hem yabancı hem de yerli olmak üzere pek çok markayla çalışıyoruz. Mevcut durumda, farklı kategorilerden toplam 21 distribütör ile iş birliğimiz bulunmaktadır.

Mağazanızda en çok satışı yapılan optik ve güneş gözlüğü markaları nelerdir?
Güneş gözlüğünde, Luxottica grubundan Versace, Dolce Gabbana, Prada, Bulgari, Emperio Armani, Rayban, Persol ve Vogue ağırlıklı sattığımız markalar. Safilo grubundan Carrera, David Beckham, Missoni, Jimmy Choo, Mark Jacob, Polaroid ağırlıklı talep edilen ürünlerdir. Bu sene başında Elit Optik ile Gucci, Saint Lauren, Montblanc, Bottega Veneta, Balenciaga markalarının satışına başladık. Optik gözlükler tarafında, Montblanc, Eschenbach (titanflex), Rayban, Dolce Gabbana, Silhoutte, Carrera, Vogue markaları tercih sıralamasında ön plana çıkan ürün gamlarıdır.     
   
Satış sonrası hizmetleriniz nelerdir?
Biz satış sonrasında da müşterilerimize desteğimizi sürdürmekteyiz. Özellikle satış esnasında, müşterilerimize, kişisel kullanımlarından kaynaklı ileride oluşabilecek gözlük saplarındaki deformasyonları gidermek için belli aralıklarda bize gelmelerini tavsiye ederiz. Buna ilaveten, yedek parça desteğimizin yanı sıra, bizden almamış olsalar bile, arızalanmış gözlük çerçevelerinin tamiri ve bakımı hususunda hizmetlerimiz de mevcuttur.