Bizdeki Samimiyet ve İçtenlik Çocuklarımıza da Yansıdı

Bizdeki Samimiyet ve İçtenlik Çocuklarımıza da Yansıdı Bizdeki Samimiyet ve İçtenlik Çocuklarımıza da Yansıdı

İdeal1Yatırım A.Ş. ve Aura1 Filmcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Turan, özellikle inşaat sektöründeki yatırımları ile iş dünyasında adından söz ettiren bir isim. İstanbul'un en önemli lokasyonlarından birisi olan Eyüp'te ve dünyaca ünlü turizm merkezi Bodrum'da uzun yıllar birbirinden değerli projelere imza atan Ferdi Turan, aynı zamanda ailesini her zaman hayatının merkezine koyan fedakar bir baba. 13 yaşındaki kızı Nisa ve 5 yaşındaki oğlu Taha ile sıcak bir ilişki kuran ve hayattaki başarılarıyla onlara her daim örnek olan ünlü iş insanı, kızı Nisa'yı gelecekte adil bir hukukçu olarak görmeyi hayal ettiğini söylüyor. İdeal1 Yatırım A.Ş. ve Aura1 Filmcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Turan ile babalık duygusunu tattığında neler hissettiğini, kızı Nisa ve oğlu Taha ile ilişkilerini Silivri’de bulunan muhteşem villalarında Klass okurları için konuştuk.  

Ferdi Bey, inşaat sektöründe imza attığınız önemli projelerinizle tanınan bir isimsiniz. Aynı zamanda iki çocuk sahibi bir babasınız. Size babalık duygusunu ilk tattıran kızınız Nisa'yı kucağınıza aldığınızda neler hissettiniz?
Eşim ilk hamileliğinde düşük yapmıştı, yaşadığımız o acıdan sonra Nisa'nın gelişi bize çok büyük bir mutluluk verdi. Her şeyimizle ona yöneldik. Doğum gerçekleşene kadar her an bir şey olur korkusuyla yaşıyorduk. Annesi her konuda çok mükemmeliyetçi davrandı. Kızım doğduğunda ben daha öncesinde yaşadığım bir kazadan dolayı yoğun bakımda zor zamanlar geçirdim. Sonrasında da tedavi ve kendimi toplama süreci geçirdiğim için o dönemlerde kızımla pek vakit geçiremedim. Aklımda kalan en çok hatırladığım evimize Nisa'yı görmek için akrabalarımız, yakın dostlarımız geliyordu ama biz Nisa’yı kimseye göstermiyorduk. Nisa’yı 40’ı çıkana kadar yan odadan kamera ile diğer odadaki televizyona bağlayarak gelen misafirlerimize gösterdik. J Bizden başka kimse öpemedi uzaktan görmekle yetindi. 😊


Peki, Taha doğduğunda yaşadıklarınız nelerdi?
Eşimle akraba olduğumuz için bizi sürekli ikinci çocuğumuzun sakat doğabileceğini söyleyerek korkuttular. Bundan dolayı çok tedirgindik. Nisa'dan sonra çocuk yapmayı düşünmüyorduk ama Nisa bir kardeşinin olmasını çok istedi. Bizde olabilecekleri göze alarak Rabbimize bıraktık ve kardeşi Taha dünyaya geldi ve biz tam bir aile olduk. Şu an hem biz anne ve baba olarak çok mutluyuz, hem de kardeşler birbirlerini çok düşkünler ve birbirlerini çok seviyorlar. Nisa çok sevecen ve sabırlı bir abla.

Çocuklarınızı anlatmanızı istersek bize neler söylersiniz?
Nisa'ya baktığımda adeta kendimi görüyorum. Ben, her zaman sonuç odaklıyımdır. Onun da böyle bir huyu var. Hiçbir şeyi kolay kolay unutmaz. Ben Marmara Üniversitesi İktisat bölümünü bitirdim. Derslere girmediğim halde son iki hafta topladığım notlarla sınavdan iyi not alır ve dereceye girerdim. Onda da aynı özellikleri görüyorum. Matematikte çok başarılı bir kız. Sınavda 120 soruda 120 net yaptı. Çok güler yüzlü, pozitif bir insan. Taklit yeteneği vardır. Gizli gizli benim taklidimi de yapar. Taha ile ağabey-kardeş gibiyiz. Bana 'Ferdicim' der, ben de ona ‘başkanım’ diyorum. Taha’nın bebekliğinin her anını o zaman daha teknolojik imkanlar olduğu için hep videoya aldık. Ben ve eşim içten samimi insanlarız. Bizdeki bu samimiyet ve içtenlik çocuklarımıza da yansıdı. Negatif insanlardan her zaman kaçarız. Taha kendini her yerde sevdiriyor. Oynamayı dans etmeyi çok sever, bizim eğlenceli yanlarımız çocuklarımızda da mevcut çok şükür ki… En sevdiği şarkısı bu aralar “Adana’ya gidek mi?J mesela...”
 
"
Nisa için için nasıl bir gelecek hayal ediyorsunuz?
Nisa'yı ileride savcı veya hakim olarak görmek istiyorum. Türkiye'de insanlar haklarını koruyamıyorlar. Birisi bir şey söylediğinde dava açmaya korkuyor, devlet kurumundan bir kağıt geldiğinde hemen panikliyoruz. Kızımın duruşu ve hakkaniyeti ile çok adaletli bir hukukçu olacağına inanıyorum.

Nisa, sen ileride hangi mesleği yapmak istiyorsun?
Sanırım, gelecekte babamın sözünü dinleyip hukukçu olurum diye düşünüyorum.
Hobi olarak futbol oynamaya devam edeceğim. J

Peki, bizden babanı anlatmanı istersek bize neler söylersin?
En son, sınava babamla gittiğimde babam bana okuldaki başarılarını anlattı. Ben de onun bu yönünü kendime örnek aldım. Onun söylediği gibi her şeyi deneyerek yapmaya çalışıyordum. Bana 'Daima bir hedefin olsun ve ona göre hareket et' diyordu. Ben de kendim için bir hedef belirleyip ona göre hareket ettim. Babam zekası ile benim idolüm. Babam çok çalışkan bir baba.

Annenin ve babanın en sevdiğin özellikleri neler?
Her zaman merhametli, sıcak, komik, eğlenceli ve pozitif olmaları. Babam, çalışkanlığı ile bana örnek oluyor. O yüzden onun bu yönünü de seviyorum. Her zaman pozitif, sevgi dolu bir insan. Babam Bodrum'a gittiğinde onu çok özlüyoruz, görüntülü konuşarak mutlu oluyoruz.

Ferdi Bey, Taha'yı ileride nerede görmek istiyorsunuz?
Taha da Nisa gibi pratik zekalı ve gördüğünü unutmayan bir çocuk. Geçenlerde bana üç yaşında yaşadığı bir olayı anlatıyordu. Nisa duygularını içinde yaşarken, Taha tam tersi daha dışa dönük bir çocuk. Bize gelip 'Beni seviyor musunuz? Peki ne kadar seviyorsunuz?' gibi sorular sorar. Şu aralar polisliğe çok meraklı, sanırım şu an polis olmak istiyor J

İclal Hanım, eşiniz Ferdi Bey iyi bir baba ve başarılı bir iş insanı. Onunla ilgili duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Ferdi iyi bir eş ve çok özverili bir insan. Kendisini hiçbir zaman ön planda tutmaz. Önceliği mutluluğu her zaman çocukları ve bizim mutluluğumuz üzerine kurulu bir babadır. Eşi benzeri bulunmayacak bir eş ve baba. Bu konuda çok şanslı olduğumu hissediyorum. Biz ailecek çok merhametli duyarlı insanlarız. Kimseye kin tutamıyoruz, yaşanan kötü olaylarda bile kendimize pozitif sonuçlar dersler çıkarabiliyoruz yaşanması gerekiyordu ve bitti diyerek kin beslemeden yolumuza bakıyoruz. Çünkü, ilahi adaletin her koşulda işleyeceğine yürekten inanıyoruz. Bu yüzden yaşadığımız aldığımız her nefesin özellikle şu dönemlerde değerini çok ama çok iyi biliyoruz.


Peki, siz çocuklarınızı ileride nerede görmek istersiniz?
Çocuklarım için herhangi bir meslek dalı düşünmedim. Elbette babalarının dediği gibi bir hedeflerinin olmasını isterim. Benim için önemli olan onların mutluluğu. Ben anne olmadan önce banka sektöründe çalışıyordum, çocuklarımın doğumundan sonra ev hayatımda kendime ayırabildiğim her zaman diliminde spor yapma yeteneğimin beni çok daha mutlu ettiğini sporun her yönünü çok sevdiğimi bana olan kazanımlarında da daha iyi anladım. Spor akademisini kesinlikle okumalıymışım diye düşündüm J Çocuklarım da özellikle Nisa da spor konusunda oldukça yetenekli. Babamız da uzun yıllar futbol oynadığı için yapı olarak babasına çok benziyor. Futboldan çok zevk alıyor. Babasının okuduğu dönemlerde hep Onur ve Şeref belgeleri vardı. Nisa da hep duvarda asılı görüyordu. O da Bilfen'e gittiğinde onur belgesi aldığında bizi hiç şaşırtmadı. Taha biraz daha farklı ana sınıfında deneme sürecinde okula başladığında öğretmeni beni çağırıp 'Taha neden yemek yerken ellerini kullanmıyor' diye sordu. O kadar rahat ki elleri yorulmasın diye kaşığı bile tutmuyor çok yoruldum diyor. J Keyif aldığı şeylerde kendini yormayı tercih ediyor ama ilerleyen zamanlarda mücadeleci ruhumuzun ona da geçeceğine inanıyorum.

 

İclal-Nisa-Ferdi-Taha Turan