Bir Kadına Doğru Ayakkabıları Verirseniz Dünyayı Bile Fethedebilir

Bir Kadına Doğru Ayakkabıları Verirseniz Dünyayı Bile Fethedebilir Bir Kadına Doğru Ayakkabıları Verirseniz Dünyayı Bile Fethedebilir

2014 yılında kurduğu ‘Eliyas Design’ markasıyla ayakkabı tutkusunu meslek haline getiren Elif Dinçer, hakiki deri ve özel tasarım ürünleriyle kendisi gibi ayakkabı tutkunu olan kadınlara benzersiz seçenekler sunuyor. Bir ayakkabının kadın için cazibe, zarafet, şıklık, asalet ve rahatlık anlamına geldiğini söyleyen Elif Dinçer, sunduğu sayısız model seçeneği ile de müşterilerine keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatıyor. Çocukluk yıllarından gelen ayakkabı sevdasını ticarete dönüştürerek son derece kaliteli bir marka yaratan Elif Dinçer ile Eliyas Design’ın kuruluş hikayesini, tasarımlarında öne çıkan özellikleri ve ayakkabılara olan aşkını Klass okurları için konuştuk.  

Elif Hanım, Eliyas Design markasını 2014 yılında kurdunuz ve zamanla ayakkabı denilince akla gelen ilk markalardan biri haline getirdiniz. Markanızın kuruluş hikayesini dinleyebilir miyiz? Ayakkabı sizin için neyi ifade ediyor?

‘Bir kadına doğru ayakkabıları verirseniz dünyayı bile fethedebilir.’ Benim gibi ayakkabıları çok seven bir kadın için çok doğru ve anlamlı bir söz bu. Öncelikle şunu söyleyim, ben ayakkabılara aşığım. Şirketimi kurmadan önce kurumsal şirketlerde yöneticilik yaptığım için mütemadiyen topuklu, şık ayakkabılar giyerdim. Bir süre sonra kendim üretip satmaya başladım. İşin ticari boyutunu da düşünerek ‘Ne kadar para kazandırırsanız, o kadar kazanırsınız.’ prensibiyle bu sektöre adım attım. Markamın logosunda kedi patileri var. Bir kedim var ve hayvanları çok seviyorum. Bundan dolayı bu sembolü kullandım. Ayakkabı bir kadın için cazibe, zerafet, şıklık, asalet ve rahatlık ifade eder.

Eliyas Design ayakkabılarının öne çıkan ne tür özellikleri var?
Bizim bütün ürünlerimiz hakiki deri. Hem çok rahat hem de konforlu, her kadının tercih edeceği ayakkabılar. Yakın zamanda erkekler için de ayakkabı üretmeye başlayacağız.

İlkbahar-yaz sezonu başladı. Bu sezonda ayakkabılarınızda öne çıkan modeller hangileridir?
Modeller her dönem değişiyor. Yaz döneminde beyaz, pembe, bebe mavisi gibi daha açık renkler tercih ediliyor. Kış aylarında ise taba, siyah ve koyu tonlar tercih ediliyor. Bizde çok daha farklı tasarımlar var. Dizüstü çizmeler, gladyatör sandaletler, püsküllü ayakkabıların yanında sanatçılar için özel yapılan modellerimiz de mevcut. Bunların hiçbirisi giyilmiş ya da denenmiş ayakkabılar değil. Her biri kişiye özel, tek tek yapılıyor.


“ÖNCELİKLE AYAKKABILARIMIZ GÜVENİLİR VE HER ZAMAN ÜRÜNÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ.”
İnsanlar neden sizin ayakkabılarınızı tercih etmeli?
Öncelikle ayakkabılarımız güvenilir ve her zaman ürünümüzün arkasındayız. Garanti veriyor, hiç kimseyi mağdur etmiyoruz. Markamızın ilk tüketicisi benim. Bir kadın olarak ayakkabıları çok sevdiğim için bu işe başladım. Kullandığımız malzemeler son derece kaliteli. Değişim-iade seçeneğimiz var. Kişi, ayakkabı ayağına olmadığında hiçbir sorun yaşamadan ürünü iade edebiliyor veya başka bir numarasıyla değiştirebiliyor. E ticaretteki çözümlerin hepsini kişiye sunuyoruz. Eğer sipariş edilen ayakkabı stoktaki ürünse hemen ertesi gün kargoya veriliyor. Stoklarımız çok hızlı tükendiği için siparişi genelde 7-9 gün içinde teslim edebiliyoruz.

“E- TİCARETİN AVANTAJLARI SAYESİNDE GENİŞ KİTLELERE ULAŞABİLİYORUZ.”
Tasarım ürünlerde kişiye özel ayakkabılar yaptığınızı söylediniz. Bu süreç nasıl ilerliyor?
Genellikle kendi modellerimiz üzerinden ilerliyoruz. Çok geniş bir kalıp çeşitliliğimiz var. 1500’ün üzerinde modelimiz var. Her modelde oynama yapamıyoruz ama toka, fermuar tasarımı, boyut küçültme-büyütme, renk değişimi gibi küçük dokunuşlar yapabiliyoruz. Ben 7 yıldır bu sektörün içindeyim. Gerçekten çok ciddi bir müşteri portföyümüz var. Bunun en temelinde de güvenilirlik ve ürün kalitesi unsurları var. Ürünlerin tek tek yapıldığını varsayarsak imalat aşamasının zor olduğunu söylemeliyim. Fiyat olarak da hakiki deri ürünler ile kıyaslandığında normal fiyat bandının altında. E- ticaretin avantajları sayesinde geniş kitlelere ulaşabiliyoruz. Bu seneki modamız da parmak arası sandaletler ve renkli ‘sneaker’lar olacak.

Mağazalaşmak gibi bir hedefiniz var mı?
Şu an olmasa da belki bir sene sonra mağazalaşmayı düşünebiliriz. Hayat zaten e-ticarete doğru gidiyor. Biz pandemi sürecinde daha çok büyüyen şirketlerden birisi olduk. Ayakkabıları yurt dışına da gönderiyorum. Toptan satışlarımız da var. Yurt dışı satışlarımda Avrupa ve Arap ülkelerine daha çok teslimat yapıyorum.

“BAZEN GÜNDE DÖRT BEŞ KEZ AYAKKABI DEĞİŞTİRİYORUM, BAZEN DE İKİ AY BOYUNCA AYNI AYAKKABIYI GİYEBİLİYORUM”

Siz bir ayakkabı tutkunu olduğunuzu söylediniz? Kaç tane ayakkabınız var?
Bu işi yapmadan önce 400 tane ayakkabım vardı. Şu anda bütün ayakkabılar benim ama sanırım ayakkabı sayım binlerin üzerinde. Ancak hiçbir ayakkabıyı tutmayıp, sık sık da ihtiyaç sahiplerine gönderdiğim için bazen evimde hiç ayakkabı kalmadığını görüyorum. Bazen günde dört beş kez ayakkabı değiştiriyorum, bazen de bir ayakkabıya takıp iki ay boyunca aynı ayakkabıyı giyip her fotoğraf çekiminde onu kullanabiliyorum.

Ayakkabı tutkunuz nereden geliyor?
Ayakkabı tutkusu bende çok önceden beri vardı. Bir gün ortaokuldayken ünlü bir markanın mağazasından alışveriş yapıyordum. Yan tarafta satış görevlisi olan bir çocuk kadın müşteriye ayakkabı satmaya çalışıyordu. Ben ise dayanamayıp kadının denediği ayakkabıların kendisine yakışmadığını söylediğimi hatırlıyorum. Böyle bir merakım olduğu için ister istemez her kadının giyimine de müdahale ediyorum. Ayakkabı tutkumu mesleğe çevirdim, şu an modelliğini de kendim yapıyorum. Çok spesifik bir durum olursa farklı bir modelle çalışıyorum. Marka yüzü olarak da kendimi ön planda tutuyorum. Tarz olarak genelde fantezi topuklu ayakkabılar giyerdim, son bir yıldır daha çok spor ayakkabı giyiyorum.
 
  • Röportaj:Yavuz Kaynar
  • Fotoğraf: Atilla Yeziz
  • Mekan:The St Regis İstanbul
 

Eliyas Design Ayakkabı satış Kanalları:

WEB: www.eliyasdesign.com
INSTAGRAM: eliyasdesign 

Elif Dinçer