Binay Psav: Laboratorios Babé Dermokozmetik Sektöründeki En Güçlü Oyunculardan Biri

Binay Psav: Laboratorios Babé Dermokozmetik Sektöründeki En Güçlü Oyunculardan Biri Binay Psav: Laboratorios Babé Dermokozmetik Sektöründeki En Güçlü Oyunculardan Biri

Merida Kozmetik Kurucusu Binay Psav, Kariyer Yolculuğunu ve Laboratorios Babé’yi  Klass’a Anlattı.  

Emir Ekmen ve Binay Psav’ın 15 yılı aşan sektör deneyimlerinden harmanladıkları birikimleri ile 2020 yılının son çeyreğinde kurdukları Merida Kozmetik; dermokozmetik sektörünün lider firmalarından biri. Merida Kozmetik; Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kosova’da hizmet veren, bünyesinde ‘Laboratorios BABE’ markası ile bayi eczaneleri vasıtasıyla tüketicisi ile buluşuyor. Merida Kozmetik Kurucu ortağı Binay Psav, Merida Kozmetik’in kurulduğu günden itibaren; dinamik, yenilikçi, teknolojiyi ön planda tutan, kullanıcı odaklı ve şeffaf olma anlayışını benimsemiş bir şirket olarak yoluna devam ettiğini ifade ediyor. Gelecek zamanda portföyüne sektöre yön verecek yeni markalar ekleyerek yolculuğuna devam edeceğini belirten Binay Psav ile Laboratorios Babé’ye dair merak edilenleri Klass okurları için konuştuk.

Binay Hanım, kariyerinizde çok fazla deneyim edinmiş ve başarılı işlere imza atmış biri olarak ortağınız Emir Ekmen ile birlikte kendi şirketinizi kurmuş güçlü bir iş kadınısınız. Sizi daha yakından tanımamız için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1980 İstanbul doğumluyum. 1999 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra 2004 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinin İktisat Bölümünü bitirdim. Daha sonra yan dal olarak Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun oldum. Son olarak 2010 yılında Işık Üniversitesi’nde yüksek lisansımı tamamladım. Hayatımın en kıymetlileri 2 kızım. Tılsım ve Mireya. Onlarla beraber hayatı sihir dolu yaşamayı seviyorum ve her anın tadını çıkarmaya çalışıyorum.

Kariyer yolculuğunuz nasıldı? Bu yolculukta seçimlerinizi neye göre yaptınız?
Mezun olduğum bölüme uygun olarak özel bir bankanın genel müdürlüğünde 1,5 yıllık deneyim sonrası daha sosyal işlerin bana uygun olduğunu ve kendimi farklı ifade etmem gerektiğini düşündüm. İlk girişimim olan kafe-restoranımı açtım. Burada küçük bir işletmenin gerekliliklerini, insan ilişkilerinin iş yürütmedeki önemini ve kendine ait iş yerinin yönetiminin zorluklarını gördüm. Bu deneyim ile beraber iş sahibi olmak için ilerlenmesi gereken çok yol olduğunu ve deneyim kazanmam gerektiğini anladım. İş hayatında sağlık sektörü maceram 2008 yılında SOLGAR Vitamin A.Ş. ile başlamış oldu. Satış, eğitmenlik ve pazarlama bölümlerinde harika insanlarla ve ekiplerle çalışma fırsatı buldum. Bu da bana kariyerimi şekillendirmem için mükemmel bir yol haritası oldu. Pazarlama ve satış konuları insan yönetimi her zaman hayatımda olmalıydı. 2014 yılında medikal ve kimya alanında hizmet veren Japon firması KOWA A.Ş. bünyesinde pazarlama departmanında görev aldım. 2016 yılında ERKİM İLAÇ’a transfer teklifi ile grup marka müdürü ünvanını aldım. Burada probiyotik ve Beta Glukan pazarında çok güçlü oyuncuların lansmanlarını gerçekleştirip ve satış penetrasyonlarının Türkiye’nin farklı illerinde yapılmasını sağladım. Aynı zamanda yurtdışı ile yeni marka anlaşmaları adına görüşme süreçlerini de yönettim. 2019’da değerli ortağım Emir Ekmen’nin genel müdürlüğünü yaptığı Kozmoklinik firmasına daveti ile pazarlama müdürü olarak göreve başladım. BABE ile tanışmamız işte tam da bu noktada oldu. Şimdi ise 24 Kasım 2020’de kurduğumuz Merida Kozmetik ve Sağlık Ürünleri Tic. A.Ş. ile sektördeki maceramız devam etmektedir.

‘BİZ YAPTIĞIMIZ İŞLERDE HEM CESURUZ HEM DE HER BAŞARIMIZLA IŞILDAMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
‘Merida’ markasını nasıl kurdunuz ve bu yolculukta hangi zorluklarla karşılaştınız?

Emir Bey ve benim iş yaşamındaki düşüncelerimiz hep paralel olmuştur ve dostluğumuz çok eskilere dayanır. Birlikte sektörde nasıl daha başarılı olunur ve kendi networklerimizi nasıl markalara yansıtabiliriz düşüncesini projelendiriyorduk. Bunu da kendi firmamıza uygulama fırsatını bulmuş olduk. Kuruluş dönemimiz büyük risk ve herkesin gözünde tam anlamıyla çılgınlıktı çünkü pandeminin ortasında yeni bir firma kurmak kimsenin kolay kolay alacağı bir risk değildi. Gözlerimizi karartıp birbirimize güvenerek yoktan var ettik Merida’yı. Cesaret gerçekten bazen delilik sınırındadır. Bunu görmüş olduk. 3 yıla yakın süredir sürekli yeni başarılara imza atıyoruz. Tutkuyla ve azimle de çalışmaya devam ediyoruz. İsmimizde buradan geliyor. Merida; cesur anlamına geliyor ve ayrıca bir anlamı da inci tanesi gibi ışıl ışıl demek. Biz yaptığımız işlerde hem cesuruz hem de her başarımızla ışıldamaya devam edeceğiz. Biz yürekleriyle iş yapan iki ortağız ve bu yüreklerin izleri de şirket logosundaki parmak izlerimize yansıyor.

‘MARKAMIZ ŞEFFAFLIĞA BÜYÜK ÖNEM VERMEKTEDİR’
Markanız Laboratorios Babé’yi biraz anlatır mısınız?

Türkiye, Kuzey Kıbrıs ve Kosova Distribütörlüğü’nü yapmış olduğumuz ‘Laboratorios Babé’ dermokozmetik sektöründeki en güçlü oyunculardan biri ve Avrupa’nın en büyük, en önde gelen üretim tesisine sahip. Dünyada yaklaşık 60 ülkede 30 yıldır faaliyet göstermekte. Türkiye’deki yolculuğu bundan 19 yıl öncesinde başlamış olup eczacı ve doktorlarımızın tercih ettiği, kullanıcıları tarafından çok sevilen ve medikal anlamda da geri dönüşlerin başarılı olduğu bir marka. 8 farklı kategoride tüm kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik ürünler sunmakta. Babe, çocuk ürünlerinden, güneş koruyuculara, sağlıklı yaş alma serisi olan HA+’dan, akne ürünlerine ve popüler olan klinik bakım ampullerine kadar her bir ürün kategorisinde inovatif, etkili ve benzersiz formüller sunmakta. Markamız şeffaflığa büyük önem vermektedir ve bu nedenle tüm formülasyonlarımız da etiketlerde kullanıcılarımızla paylaşılmaktadır.

Siz iş dünyasındaki kadın temsilciler arasında oldukça güçlü bir konumdasınız ve zorlu süreçlerle karşılaşıyorsunuz. Buradaki başarının sırrı nedir?
Zorluk olmadan başarı olmuyor. Benim en büyük şansım işinin ehli ve beni tamamlayan bir ortağımın olması. Ama elbette kendi işinizi kurmak her bir detayı ile uğraşmak ve onu ilmek ilmek işlemek gerçekten zor. Hâkim olmanız gereken konular bir hayli fazla. Bilmediklerinizi hızla öğrenmeniz gerekiyor. Her gün yeni bir tuğla koymak ve tüm işlemlerin süreçlerinde rol oynamak mühim. İthalat ve ihracat yapan bir distribütör firma sahibiyseniz gümrükten depoya, insan kaynaklarından araç tedariğine, satışa pazarlamaya ve ürün bilgisine kadar her kısmı öğrenmeniz çok önemli. Çünkü bilgi gücünüzdür ve sektörde güçlü ve sağlam olmak gerekiyor. Bununla beraber sektörde yaptığımız işlerle gurur duyuyorum ve hep daha fazlası nasıl olur diye yeni fikirler oluşturmaya çalışıyorum. Bu da başarıyı beraberinde getiriyor.

Girişimci kadınlara önerileriniz nelerdir?
Cesur olmaları çok önemli. Kafalarına koyduklarını hayata geçirebileceklerine inansınlar. Bir fikre, bir işe tutkuyla bağlanmaktan korkmasınlar. Bununla birlikte günümüzde her aşamayı çok iyi araştırsınlar. Bilgi mükemmelliğin yapı taşı. Ne kadar çok kendilerine ve işlerine yatırım yaparlarsa başarı o kadar hızlı gelecektir. Kadının odak noktaları çoktur ama odağına koyduğu şeyi başarır. Bu nedenle işini ve işinde başarılı olmayı odağına koymak, risk almak, cesur olmak her şeyin başı.

‘MERİDA KOZMETİK BÜNYESİNE KATMAK İSTEDİĞİMİZ DAHA BİRÇOK MARKA VE ÜRÜN BULUNMAKTA’
Gelecek dönemde yeni projeler ve yeni girişimler olacak mı?
Biz ‘Merida’ olarak daima gelişmeyi ve büyümeyi hedefleyen genç bir firmayız. Bu nedenle sürekli araştırmaya ve yeniliklerin peşinde koşmaya çalışıyoruz. Tüm iş ortaklarımızın da bizi bu nedenle desteklediğini biliyoruz. Hali hazırda çalıştığımız ‘Laboratorios Babe’ aynı bizim gibi her sene yeniliklerin öncüsü olabilmek adına kendi AR-GE’lerinde geliştirdikleri yeni formülasyonları yepyeni ürünler olarak bizlere sunmakta. Özellikle kozmetik dünyasının çözüm bulmaya çalıştığı leke konusu bizlerinde gündeminde. Bu konuya uzmanları olarak çözümler sunacağımızın müjdesini verebiliriz yakın gelecekte. Ayrıca Merida bünyesine katmak istediğimiz daha birçok marka ve ürün bulunmakta. Konu tabi ki ince elenip sık dokunmalı. Hem kullanıcılarımızı memnun edecek hem de bizlerin çalışırken keyif alacağı markalar olmasına dikkat ediyoruz. Yılların getirmiş olduğu deneyimimizle sağlık ve güzellik sektörüne her zaman daha fazla katacaklarımızın olmasını istiyoruz. Bu nedenle de bu yönde tutkuyla çalışmaya devam ediyoruz.

İnstagram: bintaneay
 

Binay Psav

Binay Psav: Laboratorios Babé Dermokozmetik Sektöründeki En Güçlü Oyunculardan Biri Binay Psav
Binay Psav: Laboratorios Babé Dermokozmetik Sektöründeki En Güçlü Oyunculardan Biri Binay Psav