Başarılı Olmak İçin Başarının Altın Kurallarına Uymak Gerekir

Başarılı Olmak İçin Başarının Altın Kurallarına Uymak Gerekir Başarılı Olmak İçin Başarının Altın Kurallarına Uymak Gerekir

Ünlü Diş Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, başarılarıyla ünlülerin diş hekimi unvanını alma hikayesini Klass’a anlattı.  

Gülüş tasarımı denilince Türkiye’de akla gelen ilk hekimlerden birisi olan Ünlü Diş Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, mesleğinde hiçbir zaman sahip olduğu bilgi ve tecrübe ile yetinmeyerek daima yeni yöntem ve teknikleri araştırarak kusursuz bir şekilde uygulamalarına yansıtmasıyla başarıya ulaşmış bir isim. Bu özelliği sayesinde Türkiye’nin en başarılı estetik diş hekimleri arasına giren Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, uluslararası eğitimci kimliği ile dikkat çekerek meslektaşlarına örnek oluyor. Diş Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu ile diş hekimliği alanında kendisini farklı ve başarılı kılan özelliklerini konuştuk.

Çağdaş Bey, siz başarılarınızla çok konuşulan ve örnek alınan bir isimsiniz. Sizin başarınızın sırrı nedir?
Öncelikle herhangi bir işte başarı elde etmek için hedef koymak gerekir. Hedeflerimiz de mantıklı hedefler olmalı. Koyduğumuz hedefler de uzun vadeli hedefler olmalı. Ben hep uzun vadeli girişim planları yaptım. Benim hayattaki felsefem budur. Tam 20 sene estetik cerrahi profesörü olan babam Erol Kışlaoğlu ile çalıştım. Onunla çalışmak estetik bakış açımı geliştirdi ve bana çok şey kattı. Estetik gözüm zaten vardı. Biz estetik doktorları aynı zamanda bir tasarımcıyız. Ben bir gülüşü tasarlarken kişiye yakışmasına dikkat ediyorum. Bu öğrenilebilir bir şey ama aynı zamanda bir yetenektir ve aynı zamanda diş hekimliği el becerisi gerektirir. El becerisi ile beraber teknoloji gerektirir, teknoloji ile beraber tasarımcı gözü gerektirir. Bunların hepsini bir arada bulundurmak gerekiyor.

Bu başarıya ulaşırken taşlı yollardan geçtiniz mi?
Başarıya giden yolda sürekli insanın karşısına engeller çıkıyor. Bu engelleri bir bir aşmak gerekiyor. Benim en büyük engelim mesleğimle ilgili bilmediğim noktalardır. Şu an çok bilgili bir diş hekimiyim ancak şu anki bilgimle kalsam ve kendimi geliştirmesem muhakkak geri kalırım. Bundan dolayı yeni konular ve yeni teknikler öğreniyorum. Ben her zaman yeni şeyleri büyük bir keyifle öğreniyorum çünkü kendim de uluslararası bir eğitimciyim. Uluslararası bir eğitimci olduğum için gerek estetik diş hekimliğinde gerek implant alanında farklı eğitimlerde bulunuyorum. Bu yüzden sürekli olarak kendimi geliştirerek diş hekimliği literatürüne farklı yöntemler sunuyorum. Kimse bir konuyu sıfırdan bulmuyor. Herkes bir yöntemi modifiye ederek buluyor ve modifiye ettiği tekniği sunuyor. Ben de kendi alanımda böyle katkılarda bulunuyorum.

Sizce başarının altın kuralları nelerdir?
Amerika’da bir söz vardır. “If you build it, they will come.” Bu şu anlama gelir: Eğer bir altyapıyı güzel oluşturursanız, onun alıcısı mutlaka olacaktır. Bu altyapıyı kurmak ve başarılı olmak için başarının altın kurallarına uymak gerekir. Bana göre başarının altın kuralları:
 
  1. Kararlı olmak
  2. Hedef saptamak
  3. Gayret göstermek
  4. Ekibinizi çok iyi seçmek
  5. Dengeyi bozan kişileri takımdan çıkarmak
  6. Saygı göstermek
  7. Anlayışlı olmak
  8. Hoşgörülü olmak
  9. Kaliteden ödün vermemek
  10. Çok çalışmak

 


 

Çağdaş Kışlaoğlu