Aşkla Yaptığınız İşler Daima Güzel Sonuçlar Getiriyor

Aşkla Yaptığınız İşler Daima Güzel Sonuçlar Getiriyor Aşkla Yaptığınız İşler Daima Güzel Sonuçlar Getiriyor

Ünlü Oyuncu İlknur Soydaş, yeni dönemdeki hedeflerini ve projelerini Klass’a anlattı.  

Geçmişte birçok sinema ve dizi projesinde yer alarak bir döneme damgasını vuran, aynı zamanda modellik kariyeri ile de bilinen ünlü oyuncu İlknur Soydaş, bir süre ekranlardan uzak kalarak kendisini adeta nadasa bıraktı. Bu süreçte kendisini her yönden geliştiren ve sektördeki projeleri takip eden İlknur Soydaş, şimdi ise kendisine gelen proje ve teklifleri değerlendiriyor. Bundan sonraki süreçte karakter oyunculuğu yapmak istediğini, önceliğinin ise sinema projeleri olduğunu belirten İlknur Soydaş ile sektöre neden ara verme kararı aldığını, bu süreçte neler yaptığını, gelen projeleri değerlendirirken nelere dikkat ettiğini ve gelecek hedeflerini Fairmont Quasar İstanbul’da Klass okurları için konuştuk.

İlknur Hanım, uzun süredir sizleri ekranlarda göremiyorduk. Neden bir ara verme ihtiyacı duydunuz?
Ben küçük yaşlardan itibaren hep çalıştım. Bir süre kendimi dinlemeye ve kendimi geliştirmeye karar verdim. Biraz da kendimi özletmek istedim. Tabii bu özletme biraz uzun sürdü. Bu zaman zarfında hem kendimi geliştirdim, hem de kendim için çok fazla şey yaptım. Bir de insan uzak kalınca bazı şeyleri daha iyi anlıyor. Yapmanız gereken ve yapmamanız gereken şeyleri daha iyi anlayabiliyorsunuz. İşin içindeyken insan doğru ile yanlışı çok iyi seçemiyor. Benim de böyle bir sürece ihtiyacım vardı. İnsanın oynadığı karakterden daha farklı bir karaktere geçebilmesi ve daha farklı bir yol çizebilmesi için bu süreci yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Bu geri çekilme süreci pandemiden dolayı istemeden biraz uzadı. Böyle bir dönemin bana yaradığına inandım ve şimdi yeniden yol almaya karar verdim.

Bu süreçte neler yaptınız?
Kendimi bu süreçte sektörel anlamda eğiterek bilgi sahibi oldum. Kişisel bakımıma da özen gösterdim. Kendime yatırım yaptığımı söyleyebilirim. Yaptığım gözlemler de bana çok yardımcı oldu.

Bundan sonra nasıl bir İlknur Soydaş göreceğiz?
Bundan sonraki süreç için ben de heyecanlıyım. İnsanların ‘İşte şimdi tam zamanı’ dediği anda yaptığı şeylerin daha iyi olduğuna inanıyorum. İnsanın enerjisinin de yerinde olması gerekiyor. Kişinin kendisini hem enerji hem donanım hem bilgi yönünden yeterli hissettiği anda yaptığı işlerde çok daha başarılı olacağına inanıyorum.

Şu anda üzerinde çalıştığınız projeleriniz var mı?
Şu anda üzerinde çalıştığımız projeler var. Sinema filmi teklifleri geliyor. Şu anda beni heyecanlandıran bir proje olmadı ama bu hiç olmayacak anlamına gelmiyor. Bu yüzden gelen projeleri okumaya devam ediyorum. O yüzden şimdilik beklemedeyim.

Gelen projeleri değerlendirirken nelere önem veriyorsunuz?
Eskiden bir proje geldiği zaman işin tutup tutmayacağını gözlemleyemiyordum. Çok heyecanlanıp hemen ‘evet’ diyordum. Şimdi ise proje beni heyecanlandırsa ‘evet’ diyorum. Projenin senaryosunun güçlü olması gerekir. Bana katacağı şeyleri de görmeliyim. Bundan dolayı doğru zamanı beklediğimden dolayı gelen projeyi hemen kabul etmiyorum.

Uzun süredir bu sektördesiniz. O zamandan bu zamana sizce neler değişti?
Benim bu işte dört dörtlük faal olduğum zamanlarda şartlar daha zordu. İmkanlar da bir o kadar azdı. Biz tabii o şartlarda bile elimizden gelen her şeyi yapmaya çalıştık. ‘Olmaz,’ ‘İmkânsız’ gibi kelimeler bizim lügatımızda yoktu. Şimdi sektörde birçok şey kolaylaştı. Sürelerin uzaması biraz zorlasa da bunun bile bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Neticede işinizi iyi şartlarda yapıyorsunuz. Bundan dolayı çok daha güzel projeler, çok daha güzel işler olduğunu gördüğüm için umutluyum. Dijital platformlardaki bütün işleri takip ediyorum. Mesela, Kulüp dizisine hayran oldum. Orada yer almak isterdim.

Sizce dijitalleşme sektöre neler kazandırdı?
Sektöre daha çok çeşit ve oyuncu kazandırdığını düşünüyorum. Ben her zaman rekabetin iyi olduğunu düşünüyorum. Bunun sonucunda oyuncular da kendilerine daha çok şey katıyorlar. Bu durum da insanları daha çok motive ediyor. Aşkla yaptığınız işler daima daha güzel sonuçlar getiriyor. Şu anda sektörde onu daha çok görüyorum. Bunlar da inanarak yapılan işler oluyor. Bu yüzden şu anki piyasayı daha şanslı görüyorum.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Eskiden hedeflediğim bütün işleri başardım. Bundan sonra yapmak istediğim daha çok karakter oyunculuğudur. Buna layık olmak için daha çok çaba harcıyorum. Kendimi daha çok bunun için geliştiriyorum. İçime doğuyor. Güzel bir sinema projesi olacak. Buna inanıyorum. Onun dışında güzel bir dizi olursa tabii ki ona da sıcak bakıyorum.


 

İlknur Soydaş