34 Yıldır Best Model’de Kazananların Hepsi Hakkıyla Kazanmıştır

34 Yıldır Best Model’de Kazananların Hepsi Hakkıyla Kazanmıştır 34 Yıldır Best Model’de Kazananların Hepsi Hakkıyla Kazanmıştır

Best Model of Turkey Kurucusu Erkan Özerman, kendisiyle ilgili söylentilere cevap vererek tüm gerçekleri Klass’a anlattı.  

Türkiye’de dizi ve sinema sektörüne birçok yıldız isim kazandıran, 34 yıldır muhteşem organizasyonlara sahne olan Best Model of Turkey, yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada saygı duyulan bir organizasyon olma özelliğini taşıyor. Türkiye’de ‘Show Business’ın kurucusu olarak kabul edilen, duayen isim Erkan Özerman tarafından düzenlenen yarışma, bu yıl da oldukça ses getirdi. 30 erkek ve 30 kadın finalistin birincilik tacını takmak için kıyasıya yarıştığı gecenin ardından sonuçlarla ilgili ortaya atılan iddialar ve Erkan Özerman hakkındaki söylentiler uzun süre kamuoyunu meşgul etti. Ünlü Organizatör Erkan Özerman ile bir televizyon kanalında ortaya atılan bu iddiaları, kendisi ile ilgili tüm söylentileri, Best Model of Turkey 2021’e dair tüm merak edilenleri ve kendisinin bu süreçte neler yaşadığını tüm ayrıntılarıyla Klass okurları için konuştuk.

Erkan Bey, 34’üncü Best Model of Turkey yarışması muhteşem bir organizasyonla geride kaldı. Yarışma sonrasında ortaya atılan birtakım iddialar ise çok konuşuldu. Siz bu iddialarla ilgili neler söyleyeceksiniz?
34. Best Model’in tadını çıkaramadık. Dünyada bir eşi olmayan iftira silsilesi ile karşı karşıya kaldık. Kaybedenlerin yenilgiyi kabullenmemesi, bahaneler bulması alıştığımız bir durum. Buna bağlı olarak dedikodular da 34 yıldır devam ediyor. Ancak bu kez çok farklı bir durumla karşı karşıya kaldık. Bir televizyon kanalı dünya tarihinde görülmemiş garip bir olay yarattı. Bir yarışma bittiğinde kaybeden değil kazanan davet edilir. Kazananları hiç yokmuş gibi kabul eden bir televizyon kanalı kaybedenleri ve isyan edenleri davet etti ve konuşturdu. Bu kişilerde kaybetme üzüntüsü intikam duygusuyla birleşince akla durgunluk veren iddialar ortaya attı.

Yarışma sonrasındaki süreç nasıl gelişti. Bu iddiaları nasıl öğrendiniz?
Televizyonda verilen bu beyanatlara çok sonradan vakıf oldum. Yarışmamı bitirdikten sonra yaptığım tek şey Avrupa’ya gitmek ve oradaki çalışmalarıma odaklanmak oldu. Fransa’daki, Belçika’daki seçmelere gittim. Belçika’daki yarışma muhteşemdi. Benim oraya gitmem üzerine bir tören düzenlendi. Törende İstiklal Marşı’mız çalındı ve Türk Bayrağı açıldı. Ben yurt dışında bunları yaşarken Türkiye’de akla durgunluk verecek, birbirini tutmayan iddialar ortaya atıldı. Kaybetmiş olan Best Model’lerin verdiği beyanatlar ile herhalde iyi bir reyting yaptı. Bir televizyon reyting yapacak diye iftira atan kişilerle program yapmak çok garip.

Bu iddialar neydi? Kim tarafından ortaya atıldı?
Yarışmayı kaybetmiş bir kadın yarışmacı ‘Ben jüri ile konuştum, beni seçmişler fakat başkan beni sildirerek başkalarını anons etti.” diyor.  Bu kişi 67 jüri üyesi arasından hangisi ile konuşmuş olabilir? Jüri üyeleri yarışmaya katılanlarla konuşup ‘biz seni seçtik ama sen seçilmedin’ demek hakkına nasıl sahip olabilirler? Yarışma bittikten sonra bu hanımı destekleyen ve kazanacağına ikna etmiş olan bir iş adamının Instagram’da yayınladığı bir açıklama var. “Onlar kimi seçerlerse seçsinler benim birincim sensin.” diyor. Bir jüri üyesinin çok ayıp bir beyanına dayanarak bu genç kız televizyonda bu iddiayı yapabiliyor. Sonrasında ne söylediğini unutuyor, şaşırıyor ve diyor ki “67 tane jüri üyesi gelmediği için onların yerine orada otel çalışanları oturuyordu.” O kişi 34 yıllık bir geçmişe sahip olan, dünyaca ünlü tek Türk yarışması hakkında böylesine çirkin ithamlarda bulunurken o programı sunan kişiler ona bunu nereden bildiğini neden sormadılar?  Ona ‘Bu söylediklerini ispat edebilecek misin?’ demeleri gerekirdi. Reyting savaşı çok tehlikeli bir olay haline geldi. Olayı abartarak daha iyi bir seyirci kitlesine ulaşma mantığı ile hareket edildi. Bu şekilde iyi bir seyirci grubuna kavuşacaklarını düşünenler yanılıyorlar. Yalan ve iftiralarla beraber seyircinin gözündeki değerinizi daha da kaybediyorsunuz. Bu programı izleyen insanlar birdenbire neye uğradıklarını şaşırdılar. Yarışma sonucunu benim şahsımla bağdaştırıp benim kendi istediğimi seçtiğim, vaatlerde bulunduğum söyleniyor. Ben bu sene yarışmaya katılan 30 kız ve 30 erkekten hiçbirini daha önceden tanımadığımı rahatlıkla hukuk önünde ispat ederim. Bir televizyon programının da katıldığı bu iftira silsilesine birisinin dur demesi gerekir. Bunu ben değil, hukuk diyecek.

Yarışmacılarla finalden önce konuştuğunuza dair söylentiler var. Bu konuda hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Bu gelişmeler çok enteresan bir şekilde başladı. Herkes benim bu yarışmanın sahibi olduğumu, tek tek de bu mankenlerle görüştüğümü zannediyor. 30’u kız, 30’u erkek olmak üzere 60 mankenin hangisiyle konuşacağım. Bu zamana kadar Best Model of Turkey’e 20 binin üzerinde yarışmacı katıldı. Bunca insan arasından dört kaybeden yarışmacıyı alıp bir yarışmayı hiç kimse lekeleyemez. Kimsenin gücü buna yetmez. İnsanlar bu olaydan sonra hukuk önünde hesap vermek durumunda kalırlarsa çok müşkül bir duruma düşerler. Bu insanların çocukça, akla hayale gelmeyecek konuşmalarıyla program yapıp bir seyirci kitlesi elde edildi. Bunların hepsinin yalan ve yanlış olduğu çok kolay bir şekilde ispat edilir. Ben yarışmanın başkanı olarak bu çocuklarla direkt bir iletişim yok. Hepsinin kendi menajerleri var. Ben onların menajerleri ile muhatabım. Hayatımda hiçbir zaman yarışmacılarla muhatap olmadım. Bugün Türkiye’de isim sahibi 7-8 tane ajans yarışmacıları gönderirler ve bunlar ilk seçim yapıldıktan sonra jüri huzuruna çıkar. Biz de 200 seçilmiş kişiyi görürüz. Jüri de finale gidecek olan ilk 20 kişiyi seçer. Bir de 10 yedek yarışmacı seçilir. Jüri heyeti 67 tane önemli, kendi mesleğinde fevkalade değerli olan insanlardan meydana geliyor. Bunların içinde Türk basınının magazin konusunda değer verdiği gazeteciler de var. Bu kişilerin, bu kişinin ehli olmayan kişilerle bir araya gelip seçim yapması düşünülemez. Böyle bir rezalet 34 yıldır yaşanmadı. Bir televizyon programı da bu insanların arkasında durup yangının üzerine körükle gitti.


Bu olaydan sonra siz nasıl bir adım attınız? Bundan sonraki süreçte ne yapmayı düşünüyorsunuz?
Ben kazananlarla birlikte televizyon programına çıktığım zaman kızılca kıyamet koptu. Çünkü her şeyin iftira ve yalandan ibaret olduğunu ispat ettim. Yayını bile bitirmeden kesmek zorunda kaldılar. Bir televizyon böyle bir durumda iki tarafı da çağırmalı. Türk sinemasının 10 tane en genç, en ünlü starının 7 tanesini çıkarmış olan bir yarışmaya iftira atamazsınız. Attığınız iftiralarla bu insanları lekeleyemezsiniz. Ben hiçbir şekilde mankenlerimin bir iftirayla lekelenmesini kabul edemem. Bundan dolayı bu olay çözülecek. Bu iftiranın geldiği yer bulunacak, bu iftirayı atanlarla beraber bu olayı yanlış olarak bir yere sürükleyenler bunun hesabını verecekler.

Oylama ile ilgili de birtakım iddialar ortaya atıldı. Yarışma sonrasında oylama işleminin nasıl yapıldığını da anlatabilir misiniz?
İnsanlar ‘yarışma bittikten beş dakika sonra netice nasıl çıktı?’ diye soruyorlar. 
Oyların yarışma bittikten sonra toplandığı zannediliyor. Oylar mayo geçidinden sonra toplanır. Ondan sonra da iki tane sahne performansı ve bir defile var. Bu da 40 dakika kadar sürüyor. Yani jürinin 40 dakika kadar zamanı oluyor. Yarışma sonrasında oylar kesinlikle imha edilmedi. Ben böyle bir şeye izin veremem. Hepsi tek tek muhafaza ediliyor. Noter görevindeki kişiler hepsini topluyor. Bu konuşan kişilerin arkasında iş adamları var. Ben hiçbir zaman zenginlerin ve iş adamlarının yarışmama etki etmesine izin vermedim. Onların özellikle sponsor olmasına bile müsaade etmedim. Ben her zaman bu yarışmayı kendi imkanlarımla yapıp bu işin ne kadar temiz olduğunu göstermek için elimden geleni yaptım.


Erkan Bey, şov dünyasında oldukça sevilen, saygı duyulan bir isimsiniz. Bu tür iddiaların sizi ve Best Model markasını karalama amacı güttüğünü düşünüyor musunuz?
Yarışmacılar önceleri bana ‘ağabey’ derlerdi. Sonra ‘baba’ demeye başladılar. Tuğçe Sarıkaya’nın dede demesiyle dedelik unvanını da aldım. 34 Yıldır Best Model Yarışmasında kazananların hepsi hakkıyla kazanmıştır. Bu tip iddialarla bu insanları kimsenin karalamaya, küçük düşürmeye hakkı yok. Bu yarışmada kazanma arzusu insanları çok hırslandırıyor. Kaybedenlerin bu hırs ile sonuçta bir hata olduğunu düşünmesi alışılagelen bir durum. Fakat hiçbir zaman bir televizyon kanalı kaybedenleri ekrana çıkarıp bir komplo ile insanlara bu yanlışı yapma fırsatı vermez. Eğer yaratıyorsa kazanan insanları da davet edip onlara da konuşma hakkı tanıması gerekir. Bana bu soruyu soramadılar. Ben her şeye rağmen kendim gittim anlattım. Ve bütün iddiaları çürüttüm. Geçen yıllarda yarışma öncesinde bir haftalığına Kıbrıs’a gider yarışmacılara tatil yaptırırdık. Orada kareografi provaları yapıp yarışmaya hazırlanırdık. Hepsini tanıyıp jüri ile yan yana getirirdik. Bir ön çalışma yaparak herkesi tanırdık. Bu yıl pandemiden dolayı hiçbirini yapamadık. Bu sene hepsini bir tek günde yaptık ve koreografımız olağanüstü bir başarıyla insanları podyumda yürüttü. Neticede herkesin katkısı ve özverisiyle inanılmaz güzel bir yarışma çıkardık. Bu kadar güzel şeyi lekelemek kimsenin hakkı değil. Lekeleyen insanlara fırsat verenler lekeleyenler kadar suçludur. 

Erkan Özerman