Züccaciye Sektörü Antalya’da Buluşuyor

Züccaciye Sektörü Antalya’da Buluşuyor Züccaciye Sektörü Antalya’da Buluşuyor

Züccaciye sektörünün çatı derneği Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER)’nin 22-25 Kasım tarihleri arasında Antalya Royal Seginus Belek’te düzenlediği 12. Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Üretici-Marka Zirvesi’ne 50 ülkeden 120'den fazla yerli ve yabancı satın almacı firmanın, yaklaşık 5 binin üzerinde görüşme yapması bekleniyor. 2023 yılında 7 milyar dolar ihracat hedefi bulunan ZÜCDER, bu zirveyle 2 milyar dolar iş hacmi gerçekleştirmeyi hedefliyor.    

12 milyar dolarlık büyüklüğü ve 2023 yılında 7 milyar dolar ihracat hedefi bulunan züccaciye sektörü, yılda 2 defa Antalya’da düzenlediği üretici-marka buluşmaları zirvesiyle hem ZÜCDER üyelerinin ticaret ağını genişletiyor hem de ihracatın artışına katkı sunuyor. Sektörünün en büyük çatı derneği ZÜCDER, 12. Uluslararası Ev ve Mutfak Eşyaları Üretici-Marka Zirvesi’ni 22-25 Kasım tarihleri arasında Antalya Royal Seginus Belek’te düzenliyor. Rusya, ABD, Arjantin, Uruguay, Moldova, Bosna Hersek, Suudi Arabistan ve Meksika gibi 50 ülkeden 120’den fazla yerli ve yabancı satın almacı firma, yaklaşık 5 binin üzerinde görüşmek yapmak üzere bir araya geliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, “11 senedir düzenlediğimiz uluslararası üretici marka zirvemizle yıllık ihracatımıza yaklaşık yüzde 20’lik bir katkı sunuyoruz. Mayıs ayından sonra düzenlediğimiz bu ikinci zirvemize de 50 ülkeden 120’den fazla yerli ve yabancı satın almacı katılacak. Zirvemizde 2 milyar dolarlık iş hacminin oluşmasını bekliyoruz. En çok ihracat yaptığımız sektörler arasında başı endüstriyel mutfak, elektrikli küçük ev aletleri çekiyor. Kilogram başına ihracatımızı da 3,38 dolardan 3,75 dolara çıkardık. En çok ihracat yaptığımız ülkelere baktığımızda da ihracatımızın yüzde 58’ini AB ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa da en çok ihracat yaptığımız ilk 3 ülkedir. Dünya ihracat sıralamasında 8. ülke konumundayız. İthalat sıralamasında da 33. sıradayız” dedi.
“Evlilik kredisini bekliyoruz”
Uzak Doğu pazarlarına ağırlık verdiklerini ve bu yüzden geçtiğimiz günlerde Vietnem’a bir ticari heyetle gittiklerinin altını çizen Mesut Öksüz, “Çin pazara hızlı geri döndü. Ciddi bir fiyat rekabetiyle karşı karşıyayız. Bu yüzden pazarlarımızı çeşitlendirmemiz, mevcut pazarlarımızdaki ihracatımızı da artırmamız gerekiyor. Ticari heyetimizle ziyarette bulunduğumuz pazarlardan biri de Vietnam oldu. Önemli temaslarda bulunduk” açıklamalarında bulunurken açılan Suudi Arabistan pazarıyla ihracatlarının katlandığını belirtti. İç pazarda durağan bir dönem geçirdiklerini ancak evlilik kredisi ve yaklaşan yılbaşı alışverişiyle birlikte sektörde bir hareketlilik beklediklerini söyleyen Öksüz, “Bu sene turizm tarafındaki yatırımlar dolayısıyla HORECA tarafımızda büyüme gerçekleşti. Ancak iç pazarda perakende de ve online’da durağan bir dönem geçiriyoruz. Online sitelerin kasım kampanyaları ve yaklaşan yılbaşı alışverişi sektöre hareketlilik katacaktır. Keza sektörümüzdeki güçlü çeyiz kültürü nedeniyle çıkacak evlilik kredisini de ümitle bekliyoruz” dedi. Son dönemdeki yatırım taahhütlü avans kredisi hakkında da bilgi veren ZÜCDER Başkanı Mesut Öksüz, “Yatırım taahhütlü avans kredisi, kaynak yetersizliğiyle devreye alınamayan yatırımların tamamlanması açısından yararlı. Buna karşın işletmelerin yatırımdan ziyade içinde bulunduğumuz ortamda işletmelerinin varlığını sürdürmek için operasyon ihtiyaçlarına dair bir düzenleme bulunmaması eksikliktir” açıklamalarında bulundu.