Contemporary Istanbul 10. Yaşında Şık Bir Davetle Sanatseverlere Kapılarını Açtı

Contemporary Istanbul 10. Yaşında  Şık Bir Davetle Sanatseverlere Kapılarını Açtı Contemporary Istanbul 10. Yaşında Şık Bir Davetle Sanatseverlere Kapılarını Açtı

Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, bu sene de Akbank’ın katkılarıyla İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverlere kapılarını açtı. Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin ev sahipliğinde gerçekleşen açılış ve ön izleme davetinde iş, sanat ve sosyal dünyasının ünlü isimleri bir araya geldi.

İstanbul’u çağdaş sanatın merkezi haline getiren Contemporary Istanbul, düzenlenen açılış ve ön izleme davetiyle kapılarını sanatseverler için açtı. Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin ev sahipliğinde düzenlenen davete iş, sanat ve sosyal dünyasından çok sayıda ünlü isim katıldı. Akbank ana sponsorluğunda düzenlenen ve 10. yılını kutlayan fuarın açılış davetinde sanatseverleri bekleyen sürprizler hakkında bilgi verildi. Kısa bir konuşma yapan Güreli “çağdaş sanata hizmet veren galerileri ve başarılı sanatçıları Türk sanatseverlerle buluşturan Contemporary Istanbul, hem şehrin hem de Türkiye’nin dünyaya tanıtılmasında büyük rol oynuyor. Dünya çapındaki galerilerin, koleksiyonerlerin, küratörlerin ve sanatçıların katılımıyla zenginleşen fuar İstanbul’un değerine değer katıyor. 10. yılını kutladığımız Contemporary Istanbul ile şehrimizi kültür ve sanat açısından dünyanın ilk beş şehri yapmayı hedefliyoruz” dedi. Dünyanın sayılı çağdaş sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary Istanbul’un katılımcı galerileri; CI Artistik Danışmanı Marc-Olivier Wahler, koleksiyoner Natalie Mamane Cohen, koleksiyoner ve küratör Freda Rozenbaum Uziyel ve The Empire Project kurucusu Kerimcan Güleryüz’ün yer aldığı seçici kurul tarafından belirlendi. Contemporary Istanbul’un bu yılki en dikkat çeken bölümleri yeni medya sanatının nabzının tutulduğu Plugin, çağdaş İran sanatının en iyi örneklerinin sergilendiği Contemporary Tehran ile Uzakdoğu’nun özgün ve çağdaş sanat eserlerinin yer aldığı Australia China Art Foundation oldu.

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli “Her yıl sanatseverlerden büyük ilgi gören fuar bu yıl 24 ülkeden 102 galeri ve 700’den fazla sanatçı ağırlıyor” dedi.