Zeki Alasya’nın Hatırası Rahmi M. Koç Müzesi’nde Yaşayacak

Zeki Alasya’nın Hatırası  Rahmi M. Koç Müzesi’nde Yaşayacak Zeki Alasya’nın Hatırası Rahmi M. Koç Müzesi’nde Yaşayacak

Rahmi M. Koç Müzesi, yakın tarihimizin unutulmaz oyuncusu Zeki Alasya’nın 11 yılını vererek hazırladığı tren dioramasını sergilemeye başladı.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında aramızdan ayrılan Türk sinemasının ünlü ismi Zeki Alasya’nın en sevdiği hobiler arasında yer alan ve 11 yılda hazırladığı “Tren Dioraması”, Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenmeye başladı. İçindeki çocuğu geçmişe duyduğu özlemle kalbinde yaşatan Alasya’nın başlıca tutkularından biri olan tren maketi, eşi Jülide Alasya ve kızı Zeynep Alasya tarafından Müze’nin Lengerhane Binasında sergilenmek üzere bağışlandı.

Zeki Alasya’nın diorama merakının ilk defa 2004 yılında doğumgününde hediye edilen bir parça ile  başladığını belirten Jülide Alasya, şunları söyledi: “Sonraki yıllarda yurtdışından internet üstünden ve burada Marklin distribütöründen alınan parçalarla diaroma sürekli büyüdü. Bir gün işten geldiğimde büyük yemek masamızın ve sandalyelerin gittiğini ve yerine büyük bir diorama için suntaların geldiğini gördüm”

Müzenin en değerli objeleri arasında yerini alan diorama, küçük bir kasabayı tüm detaylarıyla canlandırıyor. İçinde lunaparktan sinemaya, marketten çocuk parkına birçok detay bulunan, Rahmi M. Koç restorasyon ekibi tarafından birleştirilip tamamlanan dioramanın bazı parçaları, ince bir titizlikle kurulmuş sistemine bağlı düğmeler vasıtasıyla ziyaretçiler tarafından da kumanda edilebiliyor. 

Marklin marka tren ve rayların kullanıldığı, metal, ahşap, taş, plastik, metal malzemelerden oluşan diorama, 6 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde. Ayrıca elektrik sistemi bulunan ve çeşitli elektronik cihazlarla desteklenen dioramanın ölçeği ise HO-1/87.