Uzman Dr. Betül Şengör: Selilüte Karşı Yepyeni Bir Tedavi Yöntemi ‘’EnzimatikHA’’

Uzman Dr. Betül Şengör: Selilüte Karşı Yepyeni Bir Tedavi Yöntemi ‘’EnzimatikHA’’ Uzman Dr. Betül Şengör: Selilüte Karşı Yepyeni Bir Tedavi Yöntemi ‘’EnzimatikHA’’

Portakal kabuğu görüntüsüyle ciltte dalgalı bir düzensizliğe neden olan selülit, özellikle yaz aylarında kadınların hayatını kabusa çeviriyor. Genetik faktörlerden hareketsiz yaşam tarzına kadar birçok faktör selülit problemine neden oluyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Betül Şengör, selülit tedavisinde kullanılan Pb serum yani ‘EnzimatikHA’ hakkında birçok kadının bu sorununa çare olacak birbirinden faydalı açıklamalarda bulundu.

Dr. Şengör, “Selülit tedavisi için kullanılan EnzimatikHA, ciltteki eski ve kısalmış kolajen liflerin temizlenmesine yol açarak cildin serbestleşmesini ve dolayısıyla dalgalı cildin düzelmesini sağlar” dedi.

 

Selülitin Evreleri
Selülitin birinci evresinin, kozmetik ve tıp literatürüne peau d’orange olarak girdiğini, belirten Dr. Betül Şengör, “Kişi zayıf veya şişman olabilir fark etmez, selülit bir cilt problemidir; beslenmeyle de ilişkili olarak ayrıca dolaşım problemidir, selülitli cilt bölgesinde ödem ile toksinler atılamadığı için dolaşım daha da bozularak kısır döngüye girer ve selülitin evresi giderek olumsuz yönde artar. Şekil olarak cilt elle sıkıştırıldığında dalgalı, portakal kabuğu şeklinde görülür’’ dedi.

 

Ciltte Dalgalı Görüntü
Selülitin ikinci evresinde, elle sıkıştırılmadan, normal duruşla bile dalgalı cilt görüntüsü olduğunu söyleyen Dr. Şengör, “Bu evrede kolajen lifler azalmış, kısalmış, eskimiş ve ciltte hafifçe çukurlaşmalar başlamıştır. üçüncü evrede ciltteki bozulmalar ve gevşemeler artmıştır, bu da yuvarlak ortasından çökük veya çekintili çukurlukların belirginleşmesi ile rahatsız edici görünüme neden olur. Dördüncü ve son evre ise, derin çukurlukların çevresinde dolaşımın daha da bozulmasıyla, yağ birikimlerinin çukurluğun tam tersi, dışarıya doğru çıkıntılar yaptığı lobuler, glanduler evredir. Selülit problemi olan çoğu kadında bu saydığım tüm evreler vücudunun çeşitli bölgelerinde aynı anda vardır ve mixt tip yani karışık tip selülitten söz edilir” ifadelerini kullandı.
 
EnzimatikHA Nedir?
“Selülit tedavisi için kullanılan EnzimatikHA, ciltteki eski ve kısalmış kolajen liflerin temizlenmesini sağlayarak cildin serbestleşmesine ve dolayısıyla dalgalı cildin düzelmesini sağlar” diyen Dr. Şengör, bu yöntemin yeni kolajen yapımını uyararak cildin yeniden restore edilmesini ve dalgalı cilt görünümünün iyileştirilmesini hedeflediğini belirtti. Dr. Betül Şengör, ‘’EnzimatikHA, içerisinde bulunan hyaluronik asit, cildin derinden nemlendirilmesini sağlayarak, cildin hücrelerinden olan fibroblastların yeni kolajen üretmelerini tetikleyebilir. Ayrıca hyaluronik asitin kendisi de güçlü bir hücre uyarısı yaparak yeni hyaluronik asitlerin üretimini arttıran adeta kendi kendinin de çoğaltılmasını sağlayan güçlü bir maddedir’’ şeklinde konuştu.
 
Enzimatikhyaluronik asit içinde üç çeşit enzim olduğunu belirten Dr. Betül Şengör, bunlardan kollajenaz enziminin, yeni kolajen yapımını uyardığını, lipaz enziminin yağ hücresinin içindeki yağların eritilmesini sağladığını ve liyazın ise şekerlenmeyi azaltarak ödemi çözebildiğini vurguladı.

 

Dr. Betül Şengör, selülit tedavisindeki dalgalı cilt görünümüne veya portakal kabuğu görünümüne neden olan ödemi azaltmak için low pb serumun kullanıldığını; çukurların olduğu ileri dereceli selülit tedavisinde high pb serumun kullanıldığını; yağ çıkıntılarının ve bölgesel fazlalıkların olduğu alanlarda ise yağ azaltıcı etkileri olabilen medium pb serumun kullanıldığını ifade etti.
 
Enzimatik hyaluronik asitin, sadece selülit tedavisinde değil, ciltteki derin adeta birbirine yapışık gibi görünen kırışıklıkların olduğu boyun ve dekolte bölgelerinde, karın bölgesinde ve kollarda da kullanım alanlarının mevcut olduğunu anlatan Dr. Betül Şengör, ayrıca kollajenaz içeriği sayesinde eski ameliyat izlerinde, yanık izlerinde ve keloid tedavisinde de kullanıldığını sözlerine ekledi.
Kaç Seans önerilir?
Dr. Şengör,  “ Seanslar 2-4 hafta arayla tek seans, eğer bölge büyükse, çoklu seanslar olarak 2-6 seans olarak belirlenir. 3 hafta arayla aynı seansta 1 veya 2 EnzimatikHA olarak gerektiği ölçüde tek seans olmak üzere; diğer tedavilerle kombine etmek veya çoklu seanslarla 4-6 seansa tamamlamak uygun olacaktır” ifadelerini kullandı.