Türkiye'nin En İyi Outgoing İç Pazar Tur Operatörü Ödülünün ve Kültür Turizmi Özel Ödülünün Sahibi Jolly

 Türkiye'nin En İyi Outgoing İç Pazar Tur Operatörü Ödülünün ve Kültür Turizmi Özel Ödülünün  Sahibi Jolly Türkiye'nin En İyi Outgoing İç Pazar Tur Operatörü Ödülünün ve Kültür Turizmi Özel Ödülünün Sahibi Jolly

Her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutan, turizm sektörünün acente ağı en yaygın, dinamik ve yenilikçi ismi Jolly, Türkiye'nin En iyi QM Outgoing İç Pazar Tur Operatörü ödülüne layık görüldü.  Güçlü büyüme performansı ile dikkat çeken ve 2022 yılını tüm hedeflerinin hatta sektör ortalamasının üzerinde bitiren Jolly, teknolojik alt yapısının gücüyle oluşturduğu dinamik paketler ile misafirlerinin alım gücünü destekliyor.  Bu sayede en çok tercih edilen outgoing tur operatörü olarak sektöre damgasını vuran ve önemli başarılara imza atan Jolly adına ödülü Jolly CEO & Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Vardar aldı.  

Türkiye’nin zengin mirasının yeni nesillerce tanınıp korunması için çalışan, sorumlu turist olma bilincini aşılamayı hedefleyen ve bu amaçla, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile iş birliği yaparak ‘Mirasım Türkiye’ projesini geçtiğimiz yıllarda başlatan Jolly’e ayrıca Kültür Turizmi Özel Ödülü verildi. Ödülü Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar aldı. Vardar “ticari kaygıların ötesinde, kültür turlarını ülkemize karşı bir sorumluluğumuz olarak görüyor ve benimsiyoruz. Bu bilinçle yeni ve keşfedilmemiş rotalar oluşturarak bölge tanıtımlarını yapmaya ve bölgelerin ekonomilerini canlandırmaya devam ediyoruz. Bu sene ilk kez verilen bu anlamlı ödülü çok önemsiyoruz ve 13 yıldır çok zor zamanlarda dahi bizleri coşkuyla bir araya getirerek bu özel geceyi gerçekleştiren Selçuk Meral’e ve ekip arkadaşlarına teşekkür etmek istiyorum” dedi. Vardar, etkinliğin gerçekleştiği Cosmos Theater'ı Türk Turizmine kazandırdığı için Kilit Grubu’na da ayrıca teşekkür etti.
Türkiye’nin en kapsamlı turizm ödülleri olarak kabul edilen ödül töreni için kazananlar, Türk turizm sektörünün 2022 yılında, 'kalitede' rol modeli olmuş marka ve yöneticileri, yine sektör profesyonellerinin ve paydaşlarının verdiği 90 bin 875 oyla belirlendi.