Türk Modacı Peyman Umay’dan Gururlandıran Başarı

Türk Modacı Peyman Umay’dan Gururlandıran Başarı Türk Modacı Peyman Umay’dan Gururlandıran Başarı

Türk moda tasarımcısı Peyman Umay, New York’taki dünyanın en ünlü binası Empire State Binası’na tasarımlarıyla imzasını attı.  

Uzun yıllardır Amerika’da çalışmalarını sürdüren ünlü modacı tasarımcısı Peyman Umay, Empire State’in 15 yıl sonra yenilenen üniformalarını tasarladı. Peyman Umay’ın tasarımları, 24 Ocak Salı akşamı gerçekleştirilen muhteşem bir organizasyonla tanıtıldı.
Türkiye’deki iki büyük marka ile çalıştıktan sonra 2007 yılında Amerika’ya giderek başarılarını orada da sürdüren moda tasarımcısı Peyman Umay, dünyanın en ünlü binası Empire State çalışanlarının kıyafetlerine imzasını attı. 15 yıl aradan sonra ilk kez yenilenen Peyman Umay imzalı kıyafetler 100’lerce bina çalışanı tarafından giyilecek.  24 Ocak Salı akşamı Empire State Gözlemevi’nde gerçekleştirilen, yeni tasarımların ışık ve görsel şovlarla tanıtıldığı gecede Peyman Umay, bu yıl 100’ncü yılını kutlayacağımız Cumhuriyetimizin yetiştirdiği başarılı bir Türk tasarımcı olarak adını dünyaya duyurdu.

Peyman Umay’a Yoğun Ilgi
Peyman Umay, Empire State binasının ikonik art deco stiliyle uyumlu tasarımlarıyla gecenin ilgi odağı oldu. Gecede Empire State Realty Trust Başkanı ve CEO'su Anthony E. Malkin yaptığı konuşmada; "Yeni yıl, Empire State binası kadar benzersiz ve zamansız bir tasarımla dünyanın en ünlü binasına yeni bir görünüm getiriyor. Peyman Umay’ın tasarımı bu şık üniformalar da, işlevselliğe öncelik veren, dünyanın en ünlü binasının geçmişini kutlayan ve Gözlemevi genelinde bulunan bitişleri tamamlayan yeni bir tasarım" dedi. Peyman Umay, günbatımından gündoğumuna kadar binayı aydınlatacak mavi ışıklandırmanın açılışını da çalışanlarla birlikte yaptı.

geçti. İnanılmaz bir gün benim için, gecemizin gündüzümüzle bir olduğu ve etkileyici bir hikayesi olan bu üç senelik yolculuğun dünya ile paylaşıldığı gün. Empire State çalışanları için tasarladığım üniformalar, binanın ikonik geçmişi ile fütürist bir vizyonun kusursuz birleşimi. Ekibim ve ben, sadece bir üniforma yaratmaktan çok daha fazlasına; fonksiyonel ve modern tasarım detayları ile ESB’nin köklü kimliğini öne çıkarıp, binanın gerçek ruhunu yansıtmaya odaklandık. Bunu başardığımıza inanıyorum. İki marka arasındaki tamamen organik gelişen bu uyum, tek kelimeyle büyüleyici. Bu rüya gibi serüven için minnettarım" dedi.


Peyman Umay Newyork Times’ta
New York Times, geniş yer verdiği Peyman Umay’dan övgüyle söz ederken, unlu modacının Hollywood yıldızı aktör Joe Manganiello’nun Star Wars: The Last Jedi" filminin galasında giymesi için tasarladığı takım elbisede gizlediği mesaja da yer verdi. Sofia Vergara ile evli olan Manganiello takım elbisesinin yakasını kaldırdığında arkasında "Sofia'yı seviyorum" yazıyordu. Amerika’nın en çok satan yayınlarından WWD ise Umay için “Peyman Umay Empire State binasının zirvesine kondu” başlığını attı. Amerikan basınının yoğun ilgi gösterdiği Türk moda tasarımcısı Peyman Umay için “15 yıl sonra yeniden tasarlanan üniformalarla hem ESB’nin hem de kariyerinin zirvesine yerleşti” denildi. Umay’ın Empire’nin çelik grisi ile şehir mavisini tasarımlarında kullanarak 165 milyon dolarlık revizyona son noktayı koyduğunu yazdılar.

100’lerce Çalışanın Tercihi
Peyman Umay’ın tasarlayıp sunduğu modeller arasında, "City View Blue" renkli değiştirilebilir yakaları, asimetrik cep kapakları bulunan "Empire Steel" grisi dört parçalı üniformalar, ESB çalışanları tarafından yapılan oylama ile seçildi. Zarif ayrıntılar, binanın orijinal mimarisi ile birebir yapılan nakış armalar, bina baskılı kravatlar ve lazerle işlenmiş metal düğmeler, binanın koklu mirasına ve art deco mimarisini yansıtıyor. Binanın yeni restore edilen Fifth Avenue Lobby'sindeki 22 ayar altın tavanına selam veren çarkların bulunduğu astarlarla süslenmiş ceketler ve
yelekler de üniformanın dikkat çeken diğer detayları. Gözlemevi şapkaları ise yine tasarımcının "Empire Steel" ve "City View Blue" renkleriyle tasarlandı.