Türk Dünyası Kastamonu’da Buluştu

Türk Dünyası Kastamonu’da Buluştu Türk Dünyası Kastamonu’da Buluştu

23. Türk Dünyası Günleri Etkinlikleri, Cumhuriyetin 100. Yılında  büyük bir coşkuyla kutlandı.

Kastamonu Belediyesi 23’üncüsünü düzenlediği Türk Dünyası Günleri’nde muhteşem bir organizasyona imza attı.
Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nun ev sahipliği yaptığı “ Türk Dünyası Günleri” 23 ayrı cumhuriyetten katılım sağlayan dans ekipleri, sanatçılar ve basın tarafından da büyük ilgi gördü. 100’den fazla ekibin katılım sağladığı etkinlik 9-10-11 Haziran günlerinde Kastamonu Belediyesinin önünden kortejle başladı.
 
Farklı cumhuriyetlerden gelen akademisyen hocalarımız  Türk Dünyası meraklıları ile buluşup eşsiz bir panel gerçekleştirdi. Türk tarihi, okçuluk, atçılık gibi bir çok konunun işlendiği panelde merak edilen bütün sorular kıymetli hocalarımız tarafından yanıtlandı.

9 Haziranda kortej yürüyüşünde katılım sağlayan atlı ekipler, mehter takımı ve dans ekipleri Kastamonu Belediyesi önünde buluşup konser ve gösterilerle başladı.

Geçit töreninin ardından Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu ve davetliler, her yıl olduğu gibi ülkeleri temsil eden çadırların da yer aldığı eski Türk kültürüne uygun şekilde dizayn edilmiş stantları ziyaret ettiler.

Kastamonu’da  Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Görkemli  Bir Drone ve Havai Fişek Gösterisi Yapıldı

Etkinlik alanında yerel sanatçıların konserlerinin yanı sıra katılımcı ülkelerden gelen ekiplerin sahne gösterilerini gerçekleştirdi.
3 gün süresince 40 bin kişinin üzerinde kişinin izlediği organizasyonda Kastamonu halkı müziğe doydu.

Ali Kınık ve  Kubat Bu Büyük Organizasyonun Açılış  Gecesinde Sahne Aldı

İlk gün programı havai fişek gösterilerinin sonra Ali Kınık sahne aldı ardından sevilen sanatçı Kubat konseriyle sona erdi
İkinci gün tekrar yapılan  havai fişek gösterisinin ardında bu kez sahneyi başka bir sevilen sanatçı Bengü devir aldı ve  görkemli bir gece yaşattı.
Üçünü ve son günde Anadolu Ateşi muhteşem danslarını sergiledi. Ardından son dönemin sevilen genç seslerinden Burak Bulut & Kurtuluş Kuş bu büyük organizasyonun kapanışını gerçekleştirdiler.


Türk Dünyası’nı Bir Araya Getiren En Büyük Etkinlik
Türk Dünyası Günleri resmi açılış seremonisinde bir konuşma yapan  Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu bu hazırlık aşamasında Türk dünyası ve kültürünün bugüne kadar bu kadar büyük bir etkinlikte bir araya gelmediğini belirterek “Kadim şehrimiz Kastamonu bugün tarihine geçecek bir etkinliğe 23. kez ev sahipliği yapıyor. Milli mücadelenin olmazsa olmaz şehri, istiklal madalyalı tek ilçeye sahip Kastamonu bu özellikleri ile böyle bir buluşmanın yapılabileceği en uygun platform olarak öne çıkıyor. Bu yıl Cumhuriyetimizin  100. Yılı sebebiyle, devam ettirdiğimiz deneyimi çok daha geniş kapsamıyla hayata geçirmek istedik.  Buraya uzak, yakın bir çok bölgeden gelen  misafirlerimiz oldu. .Geleneksel hale getirdiğimiz bu etkinliğimizi  her yıl daha da fazla katılım ile tekrarlamayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.