Tüm Yönleriyle Dijital Gülüş Tasarımı

Tüm Yönleriyle Dijital Gülüş Tasarımı Tüm Yönleriyle Dijital Gülüş Tasarımı

Dr. Deniz İnce dijital gülüş tasarımı hakkında merak edilenleri anlattı… Çoğu insan gülüşünden memnun olmadığı için gülerken ya da konuşurken ağzını gizleme ihtiyacı hisseder. Gülüşünden, dişlerinin renginden, şeklinden memnun olmayan ve kendini gülerken ya da konuşurken ağzını gizlemek zorunda hisseden kişilerin gülüş tasarımına ihtiyacı olduğu kesin olarak söylenebilir. Gülüş tasarımı sayesinde kişide rahatsızlık hissi uyandıran sorunların giderilmesi, estetik açıdan güzel ve sağlıklı bir gülüş kazandırılması mümkündür. Kişiye özel bir tedavi olan gülüş tasarımının en önemli özelliği tedaviye başlanmadan önce hastanın gülüşünün tedavi sonucunda nasıl değişebileceğini görme imkanı vermesidir.  

Güzellik algısı kişilere ve kültürlere göre değişse de temelinde çok net kurallar yer alır. Güzel bir gülüşün en önemli kısmı dişler olup dişlerin kişinin yüz şekli ve dudak yapısı ile uyumlu olması estetik bir gülüşün olmazsa olmazıdır. Daha güzel ve daha hoş bir gülüşe sahip olmak isteyen herkese uygulanabilen dijital gülüş tasarımı ile kişinin yüzüne ve karakterine en uygun, en doğal görünümlü gülüş ortaya çıkarılabilir. Gülüş tasarımı yapılırken dikkat edilen en önemli konular arasında kişinin dişlerinin uzunluğu, dudak yapısı, diş eti özellikleri, dudaklarla dişlerin uyumu sayılabilir. Güzel bir gülüşten bahsedilebilmesi için dişlerde çapraşıklık olmamalı, diş eti ve diş yüzeyi temiz görünmeli, dişler eksiksiz, beyaz ve lekesiz olmalıdır.
 

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?


Diş hekimlerinin dijital teknolojiler kullanarak oluşturduğu estetik gülüş tasarımına dijital gülüş tasarımı adı verilir. Dijital gülüş tasarımını temelinde dijital tasarım yazılımı kullanılması yoluyla hastanın dişlerinin ve yüz oranının derinlemesi analizi yatar. Diş hekimi gelişmiş dijital program sayesinde hastanın diş etleri, dudakları, dişleri ve yüzü arasında uyumu sağlayıp doğal ve güzel bir gülüş oluşturmayı hedefler. Her kişinin gülüşü kendine özgü olduğundan hasta merkezli bir yaklaşım benimsenir ve kişi özelinde tasarım yapılır. Tasarım hastayla paylaşılıp onayı alındıktan sonra dijital gülüş tasarımı tedavisine başlanır.
 

Dijital Gülüş Tasarımıyla Gülüşünüz Fark Yaratsın


Gelişmiş bilgisayar yazılımı kullanıldığı için hasta estetik diş tedavisine başlanmadan önce gülüşünde meydana gelecek değişimi görebilir. Sürpriz bir sonuçla karşılaşılması olasılığının olmaması hastanın memnuniyetini garantiler.

Kişiye özel bir tedavi olan dijital gülüş tasarımında hastanın istekleri ve beklentileri çok önemli olsa da diş hekimi bu beklentilerin kişinin yüzü ile uyumunu değerlendirir. İlk olarak hastanın fotoğrafları ve videoları çekilerek bu veriler dijital ortama aktarılır, kullanılan gelişmiş bilgisayar yazılımları ile analiz edilir. Yazılım yardımıyla diş hekimi tarafından hastanın diş, çene, yüz ve karakter özelliklerinin dikkate alındığı bir gülüş tasarımı hazırlanır. Hazırlanan tasarım modele dönüştürülüp hastanın ağzında test edilir ve hastanın onayı alınır.

Hasta tasarıma onay verdikten sonra gerekli tedavilere başlanır. Hastanın ihtiyaçlarına göre bir dizi restoratif ve estetik diş prosedürünün uygulandığı dijital gülüş tasarımı temelde bütüncül ve multidisipliner bir tedavi şekli olarak ön plana çıkar. Hastanın ağız sağlığının korunması ve eski haline getirilmesi için planlanan işlemlere ek olarak estetik diş tedavileri de uygulanır. Dijital gülüş tasarımı kapsamında genellikle protez diş tedavisi, diş implantı, ortodonti ve diş eti tedavileri tek tek ya da bir arada yapılabilir. İmplant tedavisi, yaprak porselen, zirkonyum kron, estetik diş dolgusu ve Bleaching işlemlerinden ihtiyaç duyulanlar uygulanıp kişinin ideal bir gülüşe kavuşması sağlanır.