TUGFO Bu Yıl İlk Defa Yorumladığı “Haydar Haydar” İle Avrupa’dan Büyük Alkış Topladı

TUGFO Bu Yıl İlk Defa Yorumladığı “Haydar Haydar” İle Avrupa’dan Büyük Alkış Topladı TUGFO Bu Yıl İlk Defa Yorumladığı “Haydar Haydar” İle Avrupa’dan Büyük Alkış Topladı

Sabancı Vakfı’nın kurulmasını sağladığı ve 9 yıldır Ana Destekçisi olduğu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TUGFO), şef Cem Mansur yönetiminde İstanbul’un ardından Avrupa’da gerçekleşen 8 konserde yerli ve yabancı müzikseverlerle bir araya geldi. Her yıl Avrupa’nın farklı bölgelerinde önemli festival ve konserlerde ağırlanan orkestra, bu yıl Almanya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya’da Türkiye’yi temsil etti.

Türkiye genelindeki konservatuarlardan seçilen 79 genç müzisyenden oluşan TUGFO’nun bu yılki repertuvarında; Alexander Borodin’den Orta Asya Steplerinde, Richard Strauss’tan Don Juan Senfonik Şiir, Ali Ekber çiçek ve Ali özkan Manav’dan Haydar Haydar, Antonín Dvorák’tan Senfonik çeşitlemelerin yanı sıra çaykovski’nin Keman Konçertosu yer aldı.

 

TUGFO’da yetişen ve Deutsches Sinfonie Orchester Berlin’in başkemancılarından Hande Küden de orkestranın solistliğini üstlendi.

 

Avrupa TUGFO’yu ayakta alkışladı

Her yıl katıldığı uluslararası büyük festival ve programlarla adını tüm dünyaya duyuran TUGFO, bu yıl da özenle seçilmiş repertuvarıyla Avrupa’daki müzikseverleri mest etti. Müziğin evrensel dilini en iyi şekilde kullanan orkestrayı müzikseverler ayakta alkışladı.

 

Avrupa’nın en ünlü salonları; Berlin’deki en büyük gençlik festivali Young Euro Classic Music Festivali’nin gerçekleştirildiği Berlin Konzerthaus, Prag Rudolfinum’daki en büyük konser salonu Dvorák Hall ve Venedik’in en eski ve ihtişamlı tarihi yapılarından biri olan Scuola Grande di San Rocco TUGFO’yu ağırladı.

 

2013 yılında Verona’da sahnelediği performansla büyük beğeni toplayan TUGFO, bu yıl da Verona’da Teatro Filarmonico’nun Settembre Musicale Festivali’ne konuk oldu. Festival, TUGFO’yu ağırlayabilmek için bir hafta önce başladı.

 

TUGFO, her orkestranın hayalini kurduğu bir başarıyı bu yıl gerçekleştirerek bir ilke imza attı. Orkestranın Berlin konseri, dünyaca ünlü kültür ve sanat kanalı Arte TV’nin dijital kanallarından canlı yayınlandı.

 

Berlin’de “Müzik ve Kimlik” konuşuldu

Orkestrada yer alan müzisyenler müzik eğitimlerinin yanı sıra sosyal çalışmalar aracılığıyla da bilinçlendiriliyor. Genç müzisyenler, müzik yoluyla sosyal bilinçlendirme çalışmalarından biri olan Demokrasi Laboratuvarı’nda birlikte yaşama kültürünü çok sesli müziğin çalışma ortamından örneklerle katılımcılara aktardılar. “Demokrasi Laboratuvarı” ve “Müzik ve Kimlik” panelleri Berlin Senatosu işbirliğiyle bu yıl ilk defa Berlin Konzerthaus’ta gerçekleştirildi.

 

Genç müzisyenlere dünyanın en prestijli isimleriyle sahneye çıkma imkanı sunuluyor

Avrupa Ulusal Gençlik Orkestraları Federasyonu’na (EFNYO) tam üyesi olan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, aynı zamanda genç müzisyenlerine, federasyona üye olan orkestralar ile birlikte ortak projelere katılma, yurt içi ve yurt dışı festivallerde konser verme ve orkestralar arası değişim programlarından yararlanma gibi fırsatlar sunuyor. Türkiye’de yüzlerce genç müzisyenin ufkunu açan orkestra, son iki yıldır faaliyetlerini Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı çatısı altında sürdürüyor.

 

Sabancı Vakfı, Türkiye’nin uluslararası arenada tanıtımında da etkili olan bu projeye verdiği destekle, genç müzisyenlere dünyanın en prestijli isimleriyle sahneye çıkma imkânı sunarken, onları destekleyerek ülkelerine bir değer olarak kazandırmayı amaçlıyor.