TEV’in 50. Yılında TEVİTÖL Kültür ve Sanat Merkezi Açıldı

TEV’in 50. Yılında TEVİTÖL Kültür ve Sanat Merkezi Açıldı TEV’in 50. Yılında TEVİTÖL Kültür ve Sanat Merkezi Açıldı

Başarılı ve maddi imkanı kısıtlı gençlere eğitim desteği veren Türk Eğitim Vakfı (TEV) eğitime destek yolculuğundaki 50. yılında kültür ve sanata yeni bir yatırım yaptı. Üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde (TEVİTÖL) TEV Nevin-Mehmet Bilginer Kültür ve Sanat Merkezi açılışı yapıldı.

TEVİTöL Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü öğrencilerinin verdikleri mini konserle faaliyetlerine başlayan Kültür ve Sanat Merkezi, 5 bin metrekare kapalı alana ve 500 kişi kapasiteli oditoryuma sahip. Merkezde 300 m2 alanda fuaye, 9 adet müzik etüt odası, 1 adet solfej odası ve 2 adet yönetici odası bulunuyor. Sanat merkezinde aynı zamanda TEV bağışçısı piyanist sanatçı Ferdi özbeğen’in TEVİTöL’e bağışta bulunduğu beyaz piyanosu da bulunuyor.

 

Vizyoner iş insanı merhum Vehbi Koç önderliğinde 205 hayırsever tarafından başarılı ve maddi olanakları kısıtlı gençleri desteklemek amacıyla 1967’de kurulan Türk Eğitim Vakfı 50. kuruluş yıldönümünde, üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü TEVİTöL’de yeni  kültür ve sanat merkezi projesini hayata geçirdi.

 

Merhum Nevin-Mehmet Bilginer adına yapımı gerçekleştirilen TEV Nevin-Mehmet Bilginer Kültür ve Sanat Merkezi, TEVİTöL’ün Gebze’deki kampüsünde TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili-TEVİTöL Kurucu Temsilcisi Adnan A. İğnebekçili’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törenle açıldı. Törene Nevin Bilginer’in kardeşi ve kendisi de TEV bağışçısı olan Ergun Melin ve eşi, geçmiş dönemlerde TEVİTöL genel müdürlüğü yapmış Binnaz Melin de katıldı. Törende uluslararası üne sahip piyano sanatçıları Güher&Süher Pekinel önderliğinde TEVİTöL öğrencileri mini bir konser verdi.

 

5 bin metrekare kapalı alana sahip bulunan merkezde 300 m2 alanda fuaye, 500 kişi kapasiteli oditoryum, 9 adet müzik etüt odası, 1 adet solfej odası ve 2 adet yönetici odası bulunuyor. TEV bağışçısı piyanist sanatçı Ferdi özbeğen’in beyaz piyanosu da yeni açılan merkezde yer alıyor.

 

Rona Yırcalı: “Bu merkez; kültür ve sanatın öğrencilerimizin faaliyetleriyle hayat bulacağı, onların hayal dünyalarına açılacak yeni bir kapı olacaktır”

 

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, açılış töreninde yaptığı konuşmada Türkiye’de kültür ve sanat alanındaki gelişmenin mimarının Atatürkçü çağdaşlaşma ve onun ölümsüz lideri Mustafa Kemal Atatürk olduğunun inkar edilemeyeceğini belirterek “Atatürk’ün ‘Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür’ sözünü bir öğreti bilerek tüm çabamızda gençlerimize verdiğimiz eğitim desteğini işlevsel kılmak istiyoruz. Sanat geçmişte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de yaratıcılığı ifade etmede en köklü araç ve gençlere yol gösteren en güçlü kılavuz olacaktır. Nevin–Mehmet Bilginer Kültür Sanat Merkezi; kültür ve sanatın öğrencilerimizin faaliyetleriyle hayat bulacağı, onların hayal dünyalarına açılacak yeni bir kapı olacaktır. Aydınlanmak için sanatın ışığına destek duyduğumuz bugünlerde iyiye, güzele, doğruya inançla, coşkuyla, sabırla yanan bir meşale olacaktır” dedi.

 

Adnan İğnebekçili: “TEVİTöL bugünlere hep kendini aşarak geldi. Sonsuza dek de bu felsefeyle yaşayacak”

 

TEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili-TEVİTöL Kurucu Temsilcisi Adnan A. İğnebekçili ise “Akademik mükemmeliyetçiliği ararken çocuklarımızın yeteneklerini geliştirmeleri için de azami güç sarf ediyoruz. Onların bilim, sanat, resim, tiyatro gibi alanlarda da yeteneklerini keşfetmeleri için fırsat yaratıyoruz. 2006 yılından bu yana TEVİTöL gençlerinin ışığı, ruhu ve yeteneğini adeta bir maden gibi işleyen Sn. Güher ve Süher Pekinel, Müzik Bölümü Yöneticimiz Sn. Soley Akalın, Tiyatro-Drama çalışmalarına destek veren mezun bursiyerimiz Merve Taşkan; resim, heykel, seramik alanlarında donanımlı atölye çalışmalarıyla görsel sanatlar çalışmalarına özgün ve estetik bir ruh katan tüm değerli eğitimcilerimize teşekkür ediyorum. TEVİTöL bugünlere bireyi, özgürlüğü, düşünmeyi, sorgulamayı, yaratmayı ve üretmeyi temele yerleştiren bir zihniyetle, hep kendini aşarak geldi. Sonsuza dek de bu felsefeyle yaşayacak” dedi.