Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı

Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı

Tarih ve kültürün derin izlerini barındıran Sivrihisar’da 120 yıldır ayakta kalmayı başaran, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı Eskişehir’in Özel Konaklama Belgeli ilk ve tek butik oteli Türkay Konağı, Sivrihisar Kaymakamı Hüseyin Sayın ve Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ve Türk mizahının en önemli simgesi Nasrettin Hoca tarafından hizmete açıldı. Otel ve cafe olarak hizmet verecek olan Türkay Konağı’nı ziyaret edenler tarihin ve kültürün büyüleyici atmosferini yaşayacak.  

2014 yılında duayen turizmci Sami Türkay tarafından satın alınan konak, Türkay’ın anne ve babasının hatırasına ithafen aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir. Tarihin kokusunu içinizde hissedeceğiniz konağın içerisinde, "Sofa, Konsolos Masa", "Anı Odası", "Aynalı Oda", "Garb Odası", "Sevgi Odası", "Şark Odası", "Harç Evi", "Tandır Evi", "Sergi Odası" ve "Aş Evi" gibi birbirinden etkileyici mekanlar bulunuyor. Bu mekanlarda dolaşmak, anılarla buluşmak ve yüz yılı aşkın bir süre boyunca yaşanmış olayların izlerini sürebilmek mümkün.
Konağın, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetin ilanı gibi birçok önemli tarihi olaya tanıklık ettiğini dile getiren Sami Türkay "Restorasyonu tamamlanan bu tarihi konak otel ve cafe hizmeti ile birlikte, Sivrihisar'a özgü yemeklerle kültürel bir atmosfer sunmaktadır. Yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerimize geleneksel Türk misafirperverliğini yaşatmayı hedefliyoruz. Türkay Konağı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış "Özel Konaklama Tesisi" unvanına sahip  Eskişehir'deki ilk ve tek butik konaklama tesisi olma özelliğini taşımaktadır. Konaktan elde edilen gelir, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs, yardıma muhtaç ailelere destek ve konağın doğal ihtiyaçları için kullanılacaktır." dedi. Sami Türkay ayrıca, kendisi ve eşi Nurcan Ateş Türkay’ın doğa ve çevre dostu olmaları sebebiyle konak içinde hiçbir plastik ürün veya malzeme kullanılmadığını vurguladı.
Açılışı gerçekleştirilen konağı Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı, Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez ve Ak Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan da ziyaret etti.
Konağın içindeki detaylar her köşeden nostaljik bir selam yolluyor. Bir konsoloslukta kullanılmış antika yemek masası da çıkacak karşınıza, Galatasaraylıların kalbinde ayrı bir yere sahip Ali Sami Yen’in kullandığı yatak odası da… En ilginç detay ise üst kattaki ana salonun zemininde yer alan cam bölme. Buradan konağın ana kapısına iple bağlanmış bir tokmak var, çektiğinizde alt kattaki kapı açılıyor. Geçmişte böyle kullanılıyormuş, restorasyon sırasında aynen korunmuş.
Türkay Konağı, dün ile bugün arasında kurulmuş bir köprü. Misafirlerini geçmişin naif ve zarif yanına tanık olmaya çağırıyor. 
 
Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı Fatih Dönmez - Sami Türkay - Hamid Yüzügüllü
Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı Hamid Yüzügüllü - Nurcan - Sami Türkay
Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı Hamid Yüzügüllü - Sami Türkay- Fatih Dönmez - Süleyman Reyhan
Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı Nasrettin Hoca - Türkay Konağı
Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı Nurcan Ateş Türkay- Hüseyin Sayın - Hamid Yüzügüllü - Sami Türkay
Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı Sami Türkay - Hamid Yüzügüllü- Hüseyin Sayın
Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı Sami Türkay - Nasrettin Hoca - Fatif Dönmez - Hamid Yüzügüllü
Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı Türkay Konağı - Divan Oda
Tarih Ve Kültürün Buluşma Noktası Türkay Konağı Açıldı Türkay Konağı - Harç Evi