Şenay Araç Demir:İşin Uzmanından Emlak Sektörünü Canlandıracak Tüyolar

Şenay Araç Demir:İşin Uzmanından Emlak Sektörünü Canlandıracak Tüyolar Şenay Araç Demir:İşin Uzmanından Emlak Sektörünü Canlandıracak Tüyolar

Ünlülerin gayrimenkul danışmanı Şenay Araç Demir, 2022 yılında bir yandan İSTOÇ İşadamları Derneği Yönetim Kurulu üyeliğini, bir yandan da gayrimenkul yatırım danışmanlığını görevlerini bir arada yürüterek bir koltuğa iki karpuzu sığdırmayı başardı. Enflasyon baskısı, yüksek maliyetler, konut sıkıntısı gibi zorlayıcı faktörlerin etkisinde yılı tamamlayan gayrimenkul piyasalarında yatırımcıların en doğru zamanda en doğru kararı vermesi için danışmanlık hizmeti veren Şenay Araç Demir, 2023 yılından umutlu. Önümüzdeki aylarda enflasyonun inişe geçmesiyle birlikte tesis edilecek makroekonomik istikrarın, Türkiye'nin uzun vadeli ekonomik hedeflerine ulaşmasını sağlayacağını dile getiren Şenay Araç Demir, "Ekonomimiz, Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında da dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme performansı yakalayacak" dedi.  

Pandemi sonrasında azalan yatırımlar nedeniyle arzın düşmesinin, tedarik zincirindeki sıkıntılar nedeniyle malzemeye ulaşımın zorlaşmasının ve inşaat maliyetlerinin rekor seviyelerde artmasının konut fiyatlarını yukarı çektiğini belirten Şenay Araç Demir, alan için de, satan için de karar vermenin zor bir yıl olduğunu söyledi.

Yıllık 800 binin üzerinde yeni konut ihtiyacı olan bir ülkede üretimin artırılmasının şart olduğunu dile getiren Şenay Araç Demir, bunun için sektörün belirleyici, yönlendirici ve düzenleyici politikalara ihtiyacı olduğunu açıkladı.
Mevcut sorunların 2023'te aşılması yönünde önemli adımlar atıldığını dile getiren Şenay Araç Demir, bununla birlikte üreticinin desteklenebilmesi adına sıfır konut alımlarında tapu harcının alıcı ve satıcı için yüzde 1 seviyesine düşürülmesinin, piyasa için önemli bir teşvik olacağını açıkladı.