Sanat Güneşi Zeki Müren Görkemli Bir Konserle Anıldı

Sanat Güneşi Zeki Müren Görkemli Bir Konserle Anıldı Sanat Güneşi Zeki Müren Görkemli Bir Konserle Anıldı

Türkiye’nin Sanat Güneşi Zeki Müren, vefatının 20. yılında TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı tarafından düzenlenen, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının sahne aldığı bağış konseriyle anıldı.

Tüm mal varlığını, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı’na bağışlayan Zeki Müren’in vefatının 20. yılı için düzenlenen “Zeki Müren’i Okumak, Zeki Müren’le Okumak” temalı anma etkinliklerinin İstanbul Sanat Güneşi bölümünde Türkiye’nin önde gelen ses sanatçılarının katılımıyla görkemli bir organizasyon hayata geçirildi.

 

7 Ocak gecesi Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin desteği ve ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyonda Ali-Aysun Kocatepe, Bekir ünlüataer, Emel Sayın, Ferhat Göçer, Gökhan Tepe, Kenan Doğulu, Nebi Birgi, Nükhet Duru, Yonca Lodi, Zara sahne alıp Zeki Müren’in unutulmaz şarkılarını seslendirdi. TEV ve TSK Mehmetçik Vakfı Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi korosu da konserde Sanat Güneşi’nin İşte Benim Zeki Müren isimli eserini seslendirdi.

 

Müzik direktörlüğünü Tuluğ Tırpan’ın üstlendiği organizasyonun sunuculuğunu Osmantan Erkır yaptı. Erkır’ın, arşiv görüntülerinden derlenerek hazırlanan Zeki Müren’in görüntüsüyle yaptığı interaktif sohbetler izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

Konserde Ferhat Göçer, Gülünce; Yonca Lodi, Veda Busesi; Gökhan Tepe, Manolyam; Nebi Birgi, Elbet Bir Gün Buluşacağız; Bekir ünlüataer, Gece Kirpikli Kadın; Nükhet Duru, Bir Demet Yasemen; Kenan Doğulu, Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar; Zara, Bulamazsın; Ali-Aysun Kocatepe, Şimdi Uzaklardasın ve Emel Sayın, Beklenen Şarkı isimli eserleri seslendirdi.

 

Konserin bilet satışlarından elde edilen gelir TEV ile TSK Mehmetçik Vakfı’nda sanatçının ismiyle açılan fonlara aktarıldı.  Mal varlığının yarısını TEV’e bağışlayan Zeki Müren’in emanet ettiği kaynaklardan Zeki Müren Fonu oluşturuldu ve bugüne kadar 34 şehirde öğrenim gören öğrencilere 2461 burs sağlandı. Ayrıca, burs fonundan 2014-2015 öğrenim yılında 210 öğrenci yararlandı. Zeki Müren’in mal varlığının diğer yarısını bağışladığı TSK Mehmetçik Vakfı da bu bağış sayesinde şehit olan veya herhangi bir nedenle hayatını kaybeden bir Mehmetçik’in ailesine bir defaya mahsus olmak üzere 42 bin TL, birinci derece bir gaziye aylık 1080 TL, üniversite öğrencisi Mehmetçik çocuğuna ise ayda 720 TL yardımda bulunuyor.