Saint Benoit Lisesi La Galerie Sergi Salonu'nda Türköri ve Oryantalizm Sergisi

Saint Benoit Lisesi La Galerie Sergi Salonu'nda Türköri ve Oryantalizm Sergisi Saint Benoit Lisesi La Galerie Sergi Salonu'nda Türköri ve Oryantalizm Sergisi

Dünya Konsoloslar Federasyonu ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu'nun yüksek himayelerinde gerçekleşen “Frankofon bir bakışla: Türköri ve Oryantalizm” adlı görkemli resim sergisi, Lise’nin geleneksel ”Frankofoni Haftası” kapsamında, Saint Benoît Lisesi “La Galerie” salonunda düzenlenecektir. 8 Mart 2018 saat 18.30’da açılışı gerçekleşen sergi 5 Nisan tarihine kadar sürecektir.

Frankofon bir bakışla: Türk Akımı ve Oryantalizm

Erol Makzume koleksiyonunun, değişik tekniklerle yapılmış tablolarının bir bölümü, hem sergi salonumuzda, hem de özenle hazırlanan bir kataloğun sayfalarında ilk defa sanatseverlerle buluşuyor. Toplamda, 40 ressamın 50 tablosu sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Sanatçılar ise Van Loo, Leprince, Melling, Decamps, Pasini, Ziem, Brest, Hayette, Warnia-Zarzecki ve Signac gibi ünlü ressamlardan oluşuyor. "Türköri" - Türk modasının en yaygın olduğu dönem, Avrupalı sanatçıların ulaşım araçlarının yetersizliğinden Doğu'ya seyahat etme şansı bulamadıkları 1750-1800 yıllarını kapsamaktadır. Bu serginin çıkış noktası da bu dönemdir.

Sergi, Avrupa ve Fransa'da Osmanlı modasının popülarite kazandığı dönemi yansıtan eserlerden oluşur. Daha sonra bu süreç, yerini yavaş yavaş kara ve deniz yolu ulaşımının kolaylaşması nedeniyle gezgin sanatçıların eserlerine bırakır. Ressamlar artık hayali bir Doğu'yu resmetmek yerine, insan ve yörelerin manzaralarını Doğu'nın ışık ve renkleriyle betimledikleri "Oryantalist" çizgiler taşıyan eserlere aktarıyorlardı. Henüz fotoğrafın bulunmadığı veya yaygınlaşmadığı bir döneme rastladığından, bu resimler belge niteliği taşımaktadır. Eserlerin tamamı Fransız asıllı ya da Fransızcayı günlük yaşamlarımda kullanan frankofon sanatçılar tarafından yapılmıştır.

Küratörümüz : Değerli koleksiyoner Erol Makzume

Erol Makzume, tarihi ve sanatı seven ünlü bir koleksiyonerdir. Fransa Başkonsolosluğu’nun iş birliğiyle Saint Benoît Lisesi “La Galerie” sergi salonunda, daha önce, büyük ilgi gören “Pierre Loti ve Hasan Silüetleri, II. Meşrutiyet öncesi Portreler Sergisi” düzenlenmişti.

Dünya Fahri Konsoloslar Birliği Federasyonu ve Fransa Başkonsolosluğu’nun Yüksek Himayelerinde düzenlenen Sayın Erol Makzume’nin koleksiyonunun, değişik tekniklerle yapılmış tablolarını ilk defa sanatseverlerle buluşturan bu görsel şöleni sakın kaçırmayın! Açılışı 8 Mart tarihinde gerçekleşecek sergi 5 Nisan'a kadar sürecektir.

Saint Benoît Fransız Lisesi ve La Galerie

Saint Benoît Fransız Lisesi kurulduğu günden bu yana sanata önem vermiş ve bu doğrultuda 2014 yılında donanımlı bir sergi salonuna kavuşmuştur. Yeni sergi salonumuz “La Galerie” adı altında Bedri Baykam, Yusuf Taktak, Mustafa Ata gibi önemli sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapmıştır.

En son Ekim 2017 tarihinde La Galerie'de, Erol Makzume koordinatörlüğünde, dünya ve Türkiye basınında ses getiren ''Pierre Loti ve Hasan Silüetleri'' sergisi gerçekleşmiştir.

Sergi salonumuz 'La Galerie'' her yıl dünyadan ve Türkiye'den önemli sanatçıları konuk etmeye devam edecektir.