Reha Arar : “Erkan’ı Özleyeceğim…”

Reha Arar : “Erkan’ı Özleyeceğim…” Reha Arar : “Erkan’ı Özleyeceğim…”

Net Holdıng Yönetım Kurulu Üyesı Reha Arar, Yakın Dostu Erkan Özerman’ı Anlattı Net Holding Yönetim Kurulu Üyesi Reha Arar, 40 yıllık dostu Erkan Özerman’ı ve onunla olan anılarını Klass okurları için anlattı.  

Erkan’ın meziyetleri saymakla bitmez… Erkan Özerman; prodüktör, organizatör ve sanatçı menajeriydi. Üst düzey bir eğitimle buralara gelmiş entelektüel bir dosttu. Galatasaray Lisesi ve ardından Paris Siyasal Bilgiler Okulu ile 8. Paris Sosyoloji Devlet Üniversitelerinden mezun olmuştur. Ayrıca çeşitli gazetelerde sinema ve tiyatro eleştirmenliği, magazin yazarlığı yapmıştır. Bunlar içerisinde iki tanesini çok severdi: Eskilerden “Hafta Sonu” ve yenilerden “Klass Magazin” ve de sevgili Muammer Kapucuoğlu.

Benim Erkan ile tanışmam 1984 yılında, İstanbul’da birçok konser salonunun hizmet vermeye başladığı bir döneme denk geliyor. Daha sonraki yıllarda da hiç kopmadık. Erkan Özerman’ın girişimleriyle Corinne Hermes, Dalida, Dany Brillant ve Dario Moreno gibi birçok sanatçı, İstanbullularla halk konserinde buluşmuştur. Erkan boş durmayı sevmezdi. 1976’da Fransız - Türk Dostluk Derneği Başkanlığı yapmış, 1979 yılında 1. Uluslararası İstanbul Pop Müzik Festivali Başkanlığı’nı üstlenmiştir.

1987 yılının mayıs ayında, Dalida bir konser için İstanbul’a geliyor ve Bedrettin Dalan tarafından Yıldız Parkı’ndaki Sarı Köşk’te kabul ediliyor. Ziyarette kendisine şehrin bir anısı takdim ediliyor ve oteline dönüyor. Ertesi sabah benim aracım kendisini almaya gidiyor ve havaalanında boş bir paket Philip Morris sigarasını arabada bırakarak uçağına binip gidiyor. Aradan 48 saat geçtikten sonra, tüm görsel ve yazılı basında Dalida’nın intihar ettiği haberini okuyoruz ve Dünya Büyük Şehirler Kongresi’nin gala gecesinde maalesef bizimle olamıyor.
Hep ilklere imza atmayı seven Erkan, 1989’da Best Model of Turkey ile Best Model of the World Kurucu Başkanı, 2001’de Sportif Salon Dansları Derneği Kurucu Başkanı olmuştur. Kuzey Kıbrıslıları da birçok ünlü sanatçı ile tanıştıran Erkan Özerman’dan başkası değildi. Bunlardan Dany Brillant, Enrico Macias ve Corinne Hermes aklıma ilk gelenlerdir. Son yıllarda hastalığı sebebi ile Best Model of North Cyprus’u başka bir firmaya devretmişti. Erkan’ın kıymetli yüzük taşını umarım doğru şekilde takarlar…

Hürriyet Gazetesi’nin sahibi Erol Simavi, Süha Özgermi ve ben yıllar önce İsviçre’de Erkan Özerman ile buluştuk. Bir akşam bizi Mireille Mathieu’nun menajeri John Stark ile bir araya getirdi. Göl kenarındaki bir restoranda unutamadığım keyifli bir yemek yedik. Restoranda iken gelen telefonla İstanbul Belediyesi’ne tayin edildiğim haberi geldi. Ertesi gün Erol Simavi ve Erkan Özerman beni gardan uğurladılar.

Erkan’ı hep o keyifli halleriyle hatırlıyorum. Bir proje bittiği zaman onun bir puro yakıp değişik tip giysileri ve de hiç eksik etmediği kırmızı kaşkolü ile oturup sohbet etmesi tüm yorgunluğumuzu alıp götürürdü. Bir röportaj esnasında onun mükemmeliyetçi yönünü öğrenmek hakikaten beni çok şaşırtmıştı. Her şey her zaman mükellef olmalıydı. Son kitabında benimle ilgili yazdığı bir anı hala hatırımda. Erkan Özerman aramızdan ayrıldı, bir cenaze töreni bile istemedi. Sessiz sedasız Kocaeli’ne gömüldü.

Erkan, yaşamımda önemli bir rolü olan gerçek bir dostum olarak kalacaktır.