Pınar Tınç, Maji Art Galeri’deki Je t’aime! “Seni Seviyorum” Sergisini Anlattı

Pınar Tınç, Maji Art Galeri’deki  Je t’aime! “Seni Seviyorum” Sergisini Anlattı Pınar Tınç, Maji Art Galeri’deki Je t’aime! “Seni Seviyorum” Sergisini Anlattı

MAJİ Art Galeri’deki  JE T’AİME! “SENİ SEVİYORUM”  sergisiyle büyük beğeni toplayan Pınar Tınç, tekniği ve resim yolculuğu hakkında özel açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki ilk ve tek çini mürekkebi sanatçısı olan Pınar Tınç “Çini mürekkebi çok özel ve izleyiciyi rüyalar alemine götürebilen olanakları olan bir teknik. Sanat tarihine baktığımızda eski Mısır’da ilk kez kan mürekkebinin kullanıldığına rastlıyoruz papürüslerde. Sonrasında Çin’de M.Ö. 2500 yıllarında kandil isi, reçine, hayvansal jelatin ve aromatik konu esans karışımları ile üretilmiş mürekkep resimlerine rastlıyoruz.2011 yılında Türkiye’den 10.000 km uzaklıktaki Hint Okyanusunda ki La Reuion adasına taşınma kararımız üzerine, orada kendime bir atölye kurdum ve Okyanusya temalı resimleri üretmek için yağlı boya, akrilik boya ve diğerlerini denediğimde, hiç birinde doğanın parlaklığını, saflığını, güzelliğini vermediğini, insan figürlerinde istediğim ruhu bu tekniklerle yakalayamadığını gördüm. Büyük bir sanat ürünleri satan depoda Çin’den gelmiş yüzlerce tondaki çini mürekkebini gördüğümde ve onları tasarladığım resimdeki renk, ışık-gölge, derinlik ve çarpıcılığı yakaladığımda sadece çini mürekkebiyle bunları yapabileceğimi gördüm. Uzun yıllardırda sadece mürekkeple işlerimi üretiyorum.” dedi. Başarılı sanatçı Pınar Tınç sözlerini “Aslında hayatımın minik bir kolajı gibi ürettiğim işler. Doğduğum minik bir Ege adası olan Bozcaada’da ki çocukluğumun masum ve güzel anları, hazları, Bozcaada’nın masalsı doğası, rüzgarı, renkleri ve Ege Deniz’inin turkuazları, mavisi, kokusu, tuzu hikayeleri, çocuklarımın büyüme korkuları, rüyalar, Afrika’da geçen yıllarımızdan çarpıcı doğa görüntüleri, saflığı, güzelliği ve mutluluğu ifade eden çiçekler, Okyanusya motifleri, Okyanusya kültürünün mitolojik hikayeleri, zanaatkarların ürettikleri objeler, desenler, çarpıcı insan hikayeler hepsi resimlerinin konularını oluşturuyor” diyerek sürdürürken sergisinin gördüğü ilgiden memnun olduğunu belirtti.