Mücevher İhracatında Hedef 2023

Mücevher İhracatında Hedef 2023 Mücevher İhracatında Hedef 2023

2003 yılında kurulan Mücevher İhracatçıları Birliği’nde o günden bu güne başkan ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yapan mücevher ihracatçıları ile mevcut yönetim kurulu üyeleri bir araya geldi. Bugüne kadar gelinen noktanın ele alındığı toplantıda 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmek için sektörün atması gereken adımlar ele alındı.

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner ve yönetim kurulu üyeleri, 2003 yılında kurulan birlikte daha önce başkan olarak görev yapmış olan Cihan Kamer ve İmam Altınbaş’ın da aralarında olduğu eski dönem başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle buluştu. Sektörün 2003 yılından bu yana kat ettiği mesafe ve 2023 ihracat hedeflerine ulaşabilmek için yapılması gerekenlerin ele alındığı toplantıda, özellikle ihracatın geliştirilmesinde ürün standardizasyonu, özgün tasarım ve yeni pazarların geliştirilmesi gerektiği belirtildi.

Toplantının açılış konulmasını yapan MİB Başkanı Ayhan Güner, 2003 yılından bu güne kadar kat edilen mesafeyi rakamlarla anlattı. İhracatın 700 milyon dolardan, turiste satışlarla beraber 4 milyar doların üzerine çıktığını söyleyen Güner sözlerine şöyle devam etti:

“Biz görevi teslim aldığımızda İstanbul’u mücevher ticaretinin önemli merkezlerinden birisi yapacağımızı belirttik. Bu anlamda önemli adımlar attık. Asyalı ülkelerle işbirliğimizi geliştiriyoruz. İstanbul bugün hurda altının rafine edilerek dünya çapında sertifikası olan rafinerilerde külçe altın haline dönüştürüldüğü bir merkez oldu. Elmas borsasını hareketlendirdik ve 100 milyar dolarlık bir işlem hacminden pay almaya talip olduk. Türkiye dünyanın en güçlü montör kapasitesine sahiptir. Dünyanın her yerinden montör almaya geliyorlar. Biz bu montörleri taşlı satabilirsek çok daha yüksek bir katma değer elde edeceğiz.”

Sektörün 2023 ihracat hedefi olan 12 milyar dolarlık ihracatı gerçekleştirebilmesi için önemli adımlar attıklarını belirten Güner, dünyanın en büyük mücevher alım heyetlerini getirerek İstanbul Mücevher Fuarını dünyadaki en büyük fuar sıralamasında 8. sıradan 5. sıraya yükselttiklerini, amaçlarının 3. sıraya yükselmek olduğunu belirtti. Sektöre emek vermiş herkesin görüşlerinden yararlanmak istediklerini belirten Güner, toplantıda dile getirilen görüşlerin yönetim kurulu tarafından tek tek irdeleneceğini belirtti.

Toplantıda söz alan konuşmacılar, öncelikle sektörün her türlü ayrışmadan arınarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğinin altını çizdiler. Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, sektörün biraraya gelerek tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ağırlık vermesini istedi. MİB 3. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunan Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş bu önerinin değerlendirilmesi gerektiğini belirterek özellikle büyük firmaların buna liderlik etmesini istedi. Sadece elleri değil tüm bedenleriyle taşın altına girdiklerini ve bu nedenle her dönem hedef olduklarını belirten ilk MİB Başkanı olan Atasay Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Kamer de özellikle ürün standardizasyonu ve sertifikasyonuna değindi. İhracat yaparken de iç pazara ürün satarken de sertifikasyona önem verdiklerini belirten Kamer, uluslararası geçerliliği olan bir pırlanta laboratuvarı ile çalışarak bu sorunu önemli ölçüde çözdüklerini belirtti.

Toplantının sonunda eski dönem başkanlara sektöre ve ihracata katkılarından ötürü hediyeleri verilirken toplantıya katılamayan Atasay Kamer’in ödülü torunu Atasay Kamer’e verildi. Toplantıya katılamayan İsmet Koçak’ın ödülü de kendisine şahsen teslim edilecek.