İskoç Şair Burns ile İstanbul'da Efsanevi Şiir Gecesi

 İskoç Şair Burns ile İstanbul'da Efsanevi Şiir Gecesi İskoç Şair Burns ile İstanbul'da Efsanevi Şiir Gecesi

BCCT’nin ev sahipliğinde gerçekleşen "Burns' Supper" davetinde konuklar şiir dolu unutulmaz bir gece yaşadılar. Türkiye’de İngiliz Ticaret Odası’nın geleneksel "Burns Supper" daveti yine unutulmaz bir geceye dönüştü. İskoç kültürünün zengin dokusunu yaşatan bu gecede, iş dünyası, sosyal çevreler ve diplomasi alanından davetliler bir araya geldi. Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve Doğu Avrupa ve Orta Asya Ağı (EECAN) Ticaret Müsteşarı Kenan Poleo'nun himayesinde, İstanbul’daki Konsolosluk binasında gerçekleşen etkinliğe, BCCT Başkanı Chris Gaunt, OBE ve eşi Gülten Süzer Gaunt ev sahipliği yaptı.  

Geceye kültürel renkler katan anlarda, İskoçya'nın ünlü şairi Robert Burns'ün eserlerinden seçilmiş şiirlerden bölümler okundu. Konuklara geleneksel bir İskoç sosisi olan Haggis tören ile sunuldu. Gecede İskoç dansları eşliğinde keyifli anlar yaşayan konuklar, İngiliz kültüründen örnekleri deneyimlerken, iş bağlantıları ve dostluklar kurma imkanı da buldular.
Kenan Poleo gece ile ilgili konuşmasında; “Üçüncü Burns Supper’ı BCCT ile birlikte İstanbul'da ağırlamaktan gurur duyuyorum. Tarihi binamızda bu geleneksel kutlamayı ve harika bir İskoç şair olan Robert Burns'ün karşılıklı takdiriyle iki kültürümüzün buluşmasını deneyimlemek her zaman büyük bir mutluluk.” İfadesinde bulundu.
BCCT Başkanı Chris Gaunt OBE ise etkinlikle ilgili olarak şunları ifade etti: "Her yıl düzenlediğimiz 'Burns Supper' daveti, İngiliz kültürünü Türk iş dünyasıyla buluşturan özel bir platform. Bu geleneksel etkinlik, iş birliği ve dostluğun pekiştirilmesine önemli bir katkı sağlıyor. BCCT olarak, kültürel alışverişin ve iş dünyasındaki ilişkilerinin güçlenmesine katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz."
18. yüzyılda yaşamış İskoçya’nın efsanevi şairi Robert Burns, her yıl doğum gününde, şiirleri eşliğinde düzenlenen bir gecede anılıyor. Giderek popüler hale gelen bu yemekte geleneksel bir İskoç sosisi olan Haggis, tören ile davetlilere sunuluyor. Sonrasında özel kostümleri içindeki davetliler, İskoç müziği ve dansları ile geceyi renklendiriyor.

Etkinlik, DOF Robotics, Rolls Royce Motor Cars Istanbul, Tarabya İngiliz Okulları, Aston Martin Türkiye, Özel Berkay Tulpar Polikliniği, Vitabiotics, Jurcom GRC Services, MG Art & Glass, TBS Media, Ventus Events katkılarıyla gerçekleşti.