Giz/Li/Dir Görüntü Sergisi Galeri Khas’ta Açıldı

Giz/Li/Dir Görüntü Sergisi Galeri Khas’ta Açıldı Giz/Li/Dir Görüntü Sergisi Galeri Khas’ta Açıldı

Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde yer alan çağdaş sanat galerisi Galeri KHAS ilgi çekici bir sergiye daha imza attı.Küratörlüğünü,Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı Dr. Erhun Şerbetçi’nin sergisi “Giz/li/dir Görüntü” sanatseverlerle buluştu.

Kadir Has üniversitesi bünyesinde 2015 yılında açılan Galeri KHAS, yepyeni ve sıra dışı bir sergiyi daha ağırlıyor. Küratörlüğünü, Kadir Has üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı, Dr. Erhun Şerbetçi’nin “Giz/li/dir Görüntü” adlı sergisi, Galeri KHAS’ta sanatseverlere kapılarını açtı.

“BAKILAN” İLE “GöRüLEN” AYNI MI?

Sergi açılışında konuşan Küratör Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, şunları söyledi: “Görüntü bizim gördüğümüzdür. Ama her gördüğümüzün bir sanal yanı vardır’ diyerek, ‘Ayrıca görmek kaçınılmaz bazı yanılsamaları içerir. Sanat tarihinin en önemli sorusu ve sorunu olan ‘görmek’ ve ‘görünen’ konuları Şerbetçi’nin resimlerinde bambaşka bir boyuta erişiyor. Şerbetçi, tarihin geride bıraktıklarını saptıyor. Böylelikle ve öncelikle görüntünün güncel ve tarihsel gerçekliğine bir iz düşürüyor. Bu iz, tarihin bize aktardıklarını bugünün bakış açısıyla somutlaşmış bir gerçeklik halinde sunmuyor. Şerbetçi, görüntünün yanılsama ve sanallık boyutlarını vurguluyor. Gerçeğin çok yüzlülüğü ister istemez tarihsel olanın ve gerçek sandığımızın sorgulanmasına doğru genişliyor. öte yandan bu fotoğraflar bakılanla görünenin farkını dile getiriyor. Bakılanın, görülenin, görünenin ‘açık’ ve berrak olduğunu sandığımızın değişkenliğini somutlaştırıyor bu görüntüler. İster istemez de her somutluk bir soyutlamaya dönüşüyor. Sanallık (yaratma) olanakları günümüz fotoğrafının varlıksal bir kaygısı. Şerbetçi, sağladığı dönüştürümlerle gerçeği kendi ekseni etrafında çevirirken bu olguyu da yeniden tartışmaya açıyor. Bu giz/li görüntüler klasikle kurgusal olanın sarmalında ortaya çıkan görüntüler bize bir kere daha anımsatıyor ki, giz/li/dir görüntü!”.

6 MART’A KADAR AçIK

Küratörlüğünü Kadir Has üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı Galeri KHAS’ın düzenlediği üçüncü sergi olan olan “Giz/li/dir Görüntü”,  7 Ocak-6 Mart 2016 tarihleri arasında görülebilecek.