Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor

Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor

İstanbul Boğazı’nın Benzersiz Manzarasına Hâkim Four Seasons Hotel Bosphorus, yaz mevsiminin gelişini ve enerjisini, eserleriyle beğeni toplayan ressam Birnil’in ‘Shadows’ isimli resim sergisiyle kutluyor. Serginin 23 Mayıs’ta düzenlenen açılış daveti Güven Kıraç, Ebru Uygun, Mina Soyak, Melis Menkü Çarmıklı, Devran Gözan, Emre Fatinoğlu, Şefika Özartaş, Cem Sağbil, Emre Tümay Tümer ve Nadir Erenler gibi sanatseverlerin katılımıyla, Four Seasons’ın deneyimli ekibi ile sunulan lezzetler eşliğinde gerçekleşti.   

Etkileyici Boğaz manzarasına karşı konumlanan Four Seasons Hotel Bosphorus yaz mevsimini çok özel bir sergi ile karşıladı. Yetenekli ressam Birnil’in (Nil Büyükbayraktar) 23 Mayıs’ta gerçekleşen ‘Shadows’ isimli sergisinin açılış davetine aralarında Güven Kıraç, Ebru Uygun, Mina Soyak, Melis Menkü Çarmıklı, Devran Gözan, Emre Fatinoğlu, Şefika Özartaş, Cem Sağbil, Emre Tümay Tümer ve Nadir Erenler gibi isimlerin bulunduğu davetliler katıldı.

Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünden mezun olan ve tarzını oluşturmasında kübizmin etkisi altında kalan sanatçı tuval üzerine yağlıboya çalışıyor. Resim yaparken herhangi bir mesaj veya alt metin kaygısından ziyade düşünmeden sadece belli duyguların peşinden gittiğini ifade eden Birnil;23 Mayıs’ta Four Seasons'ta gerçekleşecek olan ilk solo sergim için büyük bir heyecan ve mutluluk içindeyim. Bu sergi, duygusal ve sanatsal yolculuğumda önemli bir kilometre taşı olacak. İzleyicilerle duygusal dünyamı paylaşma fırsatını sabırsızlıkla bekliyorum. Sanatımı ve duygularımı izleyicilerle paylaşmak, onların benim dünyama adım atmalarını sağlamak benim için tarifsiz bir mutluluk. Resimlerimin her biri, benim iç dünyamın bir yansıması ve izleyicilere bu dünyayı açmak, onların kendi duygularını keşfetmelerine yardımcı olmak istiyorum. Her tablom, yaratım sürecimde hissettiğim duyguların bir yansıması. Bu duygusal yolculuğu, sanatseverlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum’ diyor.

Hülya Şekercioğlu küratörlüğünde düzenlenen sergi ile ilgili olarak Four Seasons İstanbul Otelleri Genel Müdürü Reto Moser ise ‘Four Seasons olarak sanatı her zaman içimizde hissetmekten, sanatla ilgili projeler hayata geçirmekten, özellikle de genç sanatçıları desteklemekten ve onları misafirlerimizle buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Birnil, genç, yetenekli ve şimdiden kalpleri fethetmiş bir sanatçı, sanat severlerle onun resimlerini buluşturmak bizim için çok sevindirici ‘sözleriyle Four Seasons için sanatın önemini vurguluyor.
Ressam Birnil’in, tablolarında bazen birden fazla kullandığı vücut dilleri aslında sanatçının ruh hallerini anlatmasında bir araç, bununla beraber renklerle de bu anlatımı kuvvetlendirmeyi seviyor. Farklı renklerin farklı duygular uyandırdığını düşündüğü için genelde yüksek sesle konuşan renkler tercih ettiğini ifade ediyor. Her tablosu bittiğinde kendine has bir duygusu olması sanatçı için büyük önem taşıyor. Sanatçı ‘Resmi yaparken hissettiğim herhangi bir duygu olabilir, gerek kırılganlık, gerek romantizm bazen de şüphe.
Resmetme sürecimde eskiz çalışmaları yapmıyorum, müzikler bana ilham veren birçok kaynaktan en önemlisi. Onları planlayarak değil hissederek yarattığım için yapmam gereken tek şey hislerimi alıp tuvalin karşısına geçmek ve vücut bulmaları için onlara süre tanımak’ diyor.
 
Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor Güven Kıraç
Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor Ebru Uygun
Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor Gülçe Lina , Melis Reşit
Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor Güler Altındağ
Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor İrem Ünvermiş
Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor Işık Kaleli Şahin
Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor Reto Moser-Naowarat Srıraksa
Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor Sefika Özartaş, Beyhan Caner
Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor Sevla Şener, Nil Ataç, Nil Büyükbayraktar, Reto Moser
Four Seasons Hotel Bosphorus, Sevilen Sanatçı Birnil’in Resim Sergisiyle Yaza Merhaba Diyor Sibel Kutman