Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı

Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı

Ayla Algan’ı tiyatrodan müzik dünyasına kazandıran Erkan Özerman, Ayla Algan’ın kariyer basamaklarındaki bilinmeyenlerini Klass okurları için anlattı. Ayla Algan’ı Yunus Emre şiirlerini İngilizce ve Fransızca okumaya ikna ettiğini belirten Erkan Özerman yakın zaman önce vefat eden duayen ismi ‘Eşi görülmemiş bir başarı kazandı’ diyerek andı.  

Erkan Özerman’ın kaleminden Ayla Algan:

Ayla, Cemil Demirsipahi sazı ve besteleriyle zirveye çıktı. Yunus Emre şiirlerinin Fransızcalarını Mukadder Sezgin (Turizm Bakanlığı Eski Müsteşarı), İngilizcelerini ise Kültür Eski Bakanı Talap Alpman tercüme etti.
Tiyatronun efsane ismi Ayla Algan, müzik dünyasına Yunus Emre’nin şiirlerini şarkı olarak okuyarak başlamıştı ve yurtdışında yapılan bu tanıtımların ilki Paris Olympia’da gerçekleşti.
Ayla Algan’ın bütün uluslararası projelerini gerçekleştirdim. Uluslararası müzik festivallerinde Türkiye’yi temsil etti ve en iyi dereceleri aldı. Özellikle Polonya’daki Sopot Festivali ile tarihe geçmiştir; çünkü yarışan ülkelerin sunumunda Türkiye’den sonra başka bir ülkeye sıra gelmişti. Ne var ki seyirci bunu kabul etmeyip Ayla Algan’ı tekrar sahneye davet etti ve o gece birinci oldu. Bu olayın dünyada tekrarı olamadı. Ne mutlu bana ki 1970’ten 1983’e kadar kendisiyle çalıştım.

TÜRKİYE’NİN TANITIM YÜZÜ OLDU
Dışişleri ve Kültür Bakanlığı’nın yurtdışındaki en önemli gösterilerinde hep Ayla Algan vardır. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Ermenistan’dan Orta Asya’ya kadar konserler vermiş, turizm bakanlığının Afrika Fildişi Sahilleri’nde yapılan Türkiye Tanıtımı Haftası’nda ülkemizi Ayla Algan temsil etmiştir. Böylece dünyanın neresinde Türkiye ile ilgili bir önemli olay olsa Ayla Algan hepsine yetişti.

“ONUNLA ÇALIŞMAK MUTLULUKTU”
Ayla Algan ünlü tiyatro adamı Beklan Algan’ın eşiydi. Yunus Emre şiirlerini plak yaparken bir kızı oldu ve yaptığı şiirlerden ilham alarak kızına “Sevi” adını verdi. Daha sonra pop müzikte uzun bir plak çalışmalarına girdi ve bu devre içinde sahneye çıkarak çok özel repertuarını seyircilerine sundu. Son dakikaya kadar öğrenci yetiştirmeye devam etti.
Ayla Algan, müzik dünyasına benim desteklerim ile başladı. Kesintisiz beş yıl çalışarak festivaller, gazino programları, konserler, uluslararası yarışmalarla dolu muhteşem bir kariyer yaptı. Yunus Emre şiirleri sanat dünyasında çok büyük sevgi ve ilgi gördü.
Çok ünlü gazinolardan çay bahçelerine kadar çok yerde şarkı söyledi ve seyircilerinin hepsinin tekrar tekrar hayranlığını kazandı.

 
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı Melanie Mercuori, Ayla Algan
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı 9-12 agustos 1967 SES-
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı 10-12 subat 1975 HEY
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı 11-17 nisan 1978
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı 12-20-30 kasim 1973 gunaydin-
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı 13-24 ocak 1977 HEY
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı 14 - 1965 senesi Ağustos ses
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı Tanju Okan•Gökben•Ali Kocatepe•Nurhan Damcıoğlu•Erkan Özerman•Ayten Alpman•Gülriz Mafyan•Ayla Algan•Ayten Gökçer
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı Mick Jagger Erkan Özerman, Ayla Algan
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı Nurhayat Özerman,Ayla Algan,Erkan Özerman
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı Olympia Afiş
Erkan Özerman Ayla Algan’ı Ve Kariyerinin Altın Çağını Anlattı Ayla Algan, Erkan Özerman