Denib Desıgn Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi

Denib Desıgn Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi Denib Desıgn Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi

DENİB tarafından, T.C Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde, geleceğin tasarımcılarını ev ve banyo tekstili sektörü ile buluşturmak, ev ve banyo tekstili sektöründe yeni tasarımcılar yetiştirilmesine teşvik etmek, yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak ve Denizli’nin marka ve tasarım merkezi olması hedefinden yola çıkarak düzenlenen DENİB DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması’nın 2.sinde final heyecanı sona erdi.  


26-27 Ekim tarihlerinde Denizli’de Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte, üretimleri tamamlanan tasarımlar, her finalist için hazırlanan ayrı stantlarda halka açık sergilenerek ilgilenenlerin beğenisine sunuldu.

27 Ekim 2022 Perşembe akşamı aynı yerde tekstil sektörünün ve tasarım camiasının önde gelen isimlerinin ve protokolün katılımlarıyla gerçekleşen Final Gecesinde yarışmanın kazananları belli oldu.

Yaklaşık yedi ay süren uzun maratonun ardından, başta Denizli Valisi Ali Fuat ATİK, Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Değirmenci olmak üzere  Denizli protokolü,  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Vekilleri Fikret Kileci ve Çetin Tecdelioğlu, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, İhracatçı Birlikleri başkanları, DENİB Yönetim Kurulu ve üyeleri,  sponsor firmalar ve çok sayıda davetlinin katıldığı görkemli Final Gecesi ve Ödül Töreniyle tamamlandı.

Final Gecesinin açılış konuşmasında DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu şunları söyledi:

“2021 yılında ilimiz ihracatı 4,6 milyar dolarla rekor kırmıştı. Yüzde 43 oranında artan ihracatımızla, ilk 10 ihracatçı il arasında ihracatını en çok artıran 2. il olduk. Yıl içinde 2 kez aylık bazda 500 milyon dolar değerinde ihracatın kapısını çaldık. Son 12 aylık ihracatımız ise 4,8 milyar dolar seviyelerinde. Denizlili ihracatçılar olarak 27 sektörün tamamında, 3.000’e yakın üründe, yaklaşık 4.000 ihracatçımızla, 183 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İlimiz ihracatına sunduğunuz katkı dolayısıyla sizlerin nezdinde tüm ihracatçılarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.
Bilindiği gibi, ihracatımızdaki lokomotif sektör tekstil-konfeksiyon. Sektörün en önemli alt grubu ise ev tekstili olarak karşımıza çıkıyor. Ev tekstili sektörümüz ihracatımıza, istihdamımıza, ekonomimize olan katkısıyla ilimiz için “gözbebeği” konumunda.
Her zaman vurguladığımız gibi katma değerli ihracat noktasında ev tekstili sektörümüz dikkat çekiyor. Bu sene Ocak-Ekim döneminde ülkemizin kilogram başına ihracatı 1,30 dolar, Denizli’nin kilogram başına ihracatı ise 2,20 dolar seviyelerinde seyrediyor. Hazır giyim sektöründe ise bu değer 12 dolar. İşin içine katma değerli ve markalı ihracat dahil olduğunda bu seviyenin daha üst noktalara taşındığına şahit oluyoruz.
Bu anlayışla, Denizli İhracatçılar Birliği olarak Ar-Ge’ye, inovasyona, tasarıma, tasarımcıya, markalaşmaya çok önem veriyoruz. Denizli’yi orta vadede bir tasarım merkezi yapma hedefimiz var. Geçtiğimiz sene ilkini organize ettiğimiz yarışmamızın bu seneki teması “Zamansız Yolculuk.”
Yarışmanın merkezinde havlu, bornoz ve uyku grubu yer alıyor. Ev tekstili ve banyo tekstili kategorilerinin bulunduğu etkinliğimizde toplamda 14 finalist öğrencimiz yarışıyor. Finale kalan 14 öğrencimiz 14 tekstil firmasıyla eşleştirilerek üretimleri gerçekleştirildi. Bugünkü final kapsamında; 2 kategoride değerlendirmeye tabi tutulacak tasarımlar arasından derece giren isimler belirlenecek. Genç tasarımcıları sektöre kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmada para ödülü olarak; 2 birinciye 40’ar bin TL,  2 ikinciye 20’şer bin TL, 2 üçüncüye ise 10’ar bin TL olacak. Ayrıca dereceye giren finalistlere, Ticaret Bakanlığımızın uygun görüşü alınarak yurt dışında tasarım bursuna başvurma imkânı sağlanacak.
Sözlerimi noktalarken; DENİB Tasarım Yarışması Komite Üyelerimize, proje ekibimize, jüri üyelerimize, sponsor firmalarımıza, tüm paydaşlarımıza, değerli destekçilerimize ve DENİB’de görevli çalışma arkadaşlarımıza Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Final gecesinde yarışacak tüm finalistlerimize başarılar diliyorum. Umarım bu süreçte bizimle birlikte siz de güzel anılar biriktirmişsinizdir…Final gecesinde yarışacak tüm finalistlerimize başarılar diliyorum. Umarım bu süreçte bizimle birlikte siz de güzel anılar biriktirmişsinizdir.”

Final gecesinde yarışacak tüm finalistlerimize başarılar diliyorum. Umarım bu süreçte bizimle birlikte siz de güzel anılar biriktirmişsinizdir.”

Tekstil Dünyasının Önemli İsimleri Jüri Oldu

Denizli Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen 14 finalistin tasarımları aşağıda isimleri yer alan jüriler tarafından değerlendirildi.
 
 • Mukaddes Başkaya (DENİB Tasarım Yarışma Komite Başkanı)
 • Murat Tosunoğlu (DENİB Yönetim Kurulu Üyesi)
 • Osman Nuri Kes (DENİB Tasarım Yarışma Komitesi Üyesi)
 • Prof. Elvan Özkavruk Adanır (İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı)
 • Prof. Sedef Acar (Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Giyim Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı)
 • Prof. Nesrin Türkmen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölüm Başkan Yardımcısı).
 • Çiğdem Akın(Moda Tasarımcısı)
 • Gökhan Yavaş (Moda Tasarımcısı)
 • Yasemin Kılıç(Mudo Concept Ev Tekstili Kategori Satış Müdürü)
 • Hande Rakıcı (Marie Claire, Maison ve InStyle Home Stil Editörü)

Yarışmanın PR danışmanlığını ise moda yazarı ve editörü Ümit TEMURÇİN gerçekleştirdi.

Para Ödülünün Yanı Sıra Yurt Dışı Eğitimine Başvuru İmkânı

Zamansız Yolculuk temasıyla düzenlenen yarışma, öğrencilere yönelik olarak 2 kategoride ev tekstili ve  banyo tekstili alanında finale kalan 14 finalistin 14 tekstil firmasıyla eşleştirilerek üretimleri gerçekleştirildi.

14 finaliste üretim sürecinde destek olan Sponsor üye firmalarımız:
 
 • ABC TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 • AFT KUMAŞÇILIK TEKS.SAN.VE TİC
 • AGM PAZARLAMA İTH.VE İHRACAT LTD.ŞTİ.
 • ARAN TEKSTİL SAN.VE TİC. A.Ş
 • DEMSAN DENİZLİ MENSUCAT SANAYİ VE TİC. A.Ş.
 • EGEM TEKSTİL KONFEKSİYON SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
 • ENDER TEKS. SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ
 • HÜRSAN HAVLU ÜRETİM SAN.VE TİC. A.Ş.
 • KAYNAK HAVLU SAN.VE TİC. A.Ş.
 • KEMAL UĞURLU TEKSTİL SAN. TİC. A.Ş.
 • MENDERES TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
 • MENEKŞE TEKSTİL SAN.  VE TİC.  A.Ş.
 • MUTEKS MUTLUBAŞLAR TEKSTİL SAN .VE TİC.  AŞ.
 • TURKUAZ TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.


2 kategoride değerlendirmeye tabi tutulan tasarımlar arasından derece giren isimler belli oldu. Genç tasarımcılar, yarışmada para ödülü yanı sıra yurt dışında tasarım eğitimine başvurma imkânını kazandılar.

Dereceye giren isimler:

EV TEKSTİLİ kategorisinde:
 
 1. Mystical Touch Projesiyle: Ecem Akbulut
 
 1.  Retrospektif Projesiyle : Melih Tümen
 
 1. Amulet Peganum Harmala Projesiyle:  Eda Can


BANYO TEKSTİLİ kategorisinde:

        1) Benelava Projesiyle : Habibe Çakır

        2) Agene Projesiyle : Barış Çarpar

        3) Ritüel Projesiyle : Dilan Geyik
 
Denib Desıgn Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi Hüseyin Memişoğlu
Denib Desıgn Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi Ecem Akbulut
Denib Desıgn Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi Habibe Çakır
Denib Desıgn Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi Ecem Akbulut
Denib Desıgn Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi Habibe Çakır
Denib Desıgn Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi Barış Çarpar-Melih Tümen
Denib Desıgn Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi Dilan Geyik-Eda Can