Bir Tatlı Dünya Turu

Bir Tatlı Dünya Turu Bir Tatlı Dünya Turu

Habitat TV’nin sevilen programlarından ‘Bir Tatlı Dünya Turu’ isimli belgesel serisi izleyiden gordugu ilgi nedeniyle 2024 yılında da OTELZ ile yolculuğuna yeni konuklarıyla ve yeni destinasyonlarla yayinina devam ediyor.  

Konuklarıyla ‘Bir Tatlı Dünya Turu’na çıkan İris Cıngı, belgeselde dunyadaki farklı gelenek ve alışkanlıkları temsil eden yemek ve tatlıların hikayelerini birbirinden değerli program konuklarıyla konuşuyor.

Ana temasında seyahat etmek ve seyahat ederken gidilen ülkelerin yada sehirlerin kendine has yemek ve tatlılarının hikayelerinin konu edildiği seride, tatlıların ve lezzetlerin bu ülke kültüründeki ve tarihindeki etkilerini, o ulke yada sehirde yasayanlar icin ne ifade ettigi ve yapımına dair bilgilere de yer veriliyor.

Her seyahat rotası olusturulurken kendi icinde mutlaka gastronomik hedefler de barindirir. Bir yere gidilmeden once nerelerin gezilmesi gerektiginin yanisira nelerin tadilmasi gerektigi de seyahat hedefleri arasindadir. Bir Tatlı Dunya Turu seyahati ozendirirken , gidilecek olan yerde mutlaka neyin tadilmasi gerektigini de bolgeyi iyi bilen yada orada yasamıs yyada halen yasamakta olan birbirinden degerli konuklarıyla konusuyor.

22 bolum yayınlanan programda İris Cıngı’nın birbirinden renkli konukları ve seyahat rotalari,
MSA Şefi Muge Karaaslan ile İtalyan tatlısı Panna Cotta, Fehmi TAHINCIOGLU ile Mardin Suryani Corekleri, Nathalie SUDA ile Yunanistan Yılbası Gelenekleri ve Corekleri, Anjelika AKBAR ile Napolyon Pasta, Yunus Emre Akkor ile Osmanlı Tatlıları ve baklava, Avusturya Konsoloslugu Ticaret Mustesarı George KARABACZEK ve eşi Sacher ile Torte ve Apfelstrudel, Nasuh Mahruki ile Bhutan Krallığı ve Çikolata, Tan SAGTURK ile Paris ve Sufle, Çagatay DEMİR ile Antalya kabak tatlısı, Alp Mamak ile Adana halka ve kadayıf tatlısı, Murat KOLBASI ile Turk Kahvesi, Kerem Görsev ile Bodrum ve Mandalina Tatlısı, Doç. Dr. Ayşe Naz Bulamur ile İngiliz Beş Çayı Gelenegi ve Scone, Uğur Aktaş ile Japonya ve Mochi, K.K.T.C Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Kıbrıs Usulü Ekmek Kadayıfı, Öner Döşer ile Burgazada ve Milföylü Pasta, Birsen Ulucan ve Özcan Ulucan ile Bulgarisatan ve Sütlaç, Can Evrenol ile USA ve New York Cheesecake, Sırma Güven ile Lyon Anne Mutfagı ve Tarte Tatin, Sinan Vardar ile Küba ve Flan de Caramelo, Sahrap Soysal ile Toscsna ve Bademli Biscotti ve Selin Kutucular ile Strasbourg ve Kütük Pasta geleneginin izini sürdü. Yeni sezonda yeni konukları ve izleyicisiyle habitat tv ekranlarında ve habitat tv youtube kanallarında tatlı tatlı seyahatlerle izini sürmeye devam edecek.